W 2011 roku reforma systemu emerytalnego żołnierzy

autor: Bożena Wiktorowska28.07.2009, 03:00; Aktualizacja: 28.07.2009, 07:30

Ministerstwo Obrony Narodowej chce o pięć lat wydłużyć staż uprawniający do częściowej emerytury żołnierzy. Związki zawodowe nie zgadzają się na żadne zmiany w systemie emerytalnym.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (21)

  • rzyg(2009-07-28 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Zabraknie chętnych? A gdzie z takimi kwalifikacjami dostaną grubo powyżej średniej krajowej i nie oszukujmy się, że wojsko w czasie pokoju się przemęcza.

    Odpowiedz
  • zmechol(2009-07-28 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    Kolego w wojsku też sie pracuje nwaet w czasie pokoju, są szkolenia, służby, nauka, dużo sprzętu na którym trzeba się nauczyć bezpiecznie pracować i go obsługiwać do tego brak kadry za których pełni się obowiązki, a jaeśli ktoś zazdrości munduru zapraszam do armii. Pozdro dla 12DZ.

    Odpowiedz
  • jarecki(2009-07-28 17:23) Zgłoś naruszenie 00

    niech nam mówią co chcą ,a my wiemy .że w wojsku nie jest źle

    Odpowiedz
  • bubu(2009-08-09 13:48) Zgłoś naruszenie 00

    według mie 15 lat w wojsku to długo jestem zolnierzem zawodowym od 1,5 roku i juz odczuwam ze moja psychika nie jest taka jak przed przyjsciem do wojska. Tutaj mozna sie tylko nabawic jakichs chorob zwiazanych z psychika. Płaca w miare choc moglo by byc lepiej a po 8 godzinach w mundurze czuje sie gorzej jak podczas pracy w poprzedniej firmie gdzie tyralo sie 12 godzin

    Odpowiedz
  • Karol(2009-08-17 17:36) Zgłoś naruszenie 00

    i tak z emerytów-podoficerów zrobiono dziadów ,którzy po 30-stu latach pracy i służby muszą dorabiać na leki i byt.Dotyczy tych emerytów którzy odeśli w latach 1993-98.

    Odpowiedz
  • i to wszystko w temacie(2009-08-18 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    jak chca to niech ida na te emerytury ale powinni dostawac emeryture uzalezniona od zgromadzonych skladek tak jak wszyscy obywatele! JEDEN SYSTEM NALICZANIA EMERYTUR POWINIEN BYC DLA WSZYSTKICH. ILE USKLADALES TYLE EMERYTUEY DOSTANIESZ.

    Odpowiedz
  • LUCEK(2009-08-27 11:28) Zgłoś naruszenie 00

    wszystko ok. ale co z zolnierzami inwalidami ktorzy byli z.s.w.stracili zdrowie karjere i sa wzywani co 3 lata na kontrol ZUSIE.KOLEGA opowiada ze trwa to ponad 20 lat

    Odpowiedz
  • Ja jako były(2009-10-20 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    Związki Zawodowe nie zgadzają się na zmiany w systemie emerytalnym żołnierzy? Od kiedy żołnierze mogą należeć do Związków Zawodowych?

    Odpowiedz
  • Obiektywny(2009-10-23 23:18) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli ma być nowy system emerytalny , to powinien uwzględniać charakter wykonywanej pracy. Konieczne jest zróżnicowanie lat pracy w zależności od warunków w której ta praca jest wykonywana. Nie widzę potrzeby by żołnierze, którzy służą za biurkami lub w normalnych warunkach szli na wcześniejszą emeryturę.

    Odpowiedz
  • podoficer(2010-01-01 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    zróżnicować wypłaty w wojsku w zależności od funkcji, emerytury również np. stanowiska dowódcze powinny być wynagradzane co najmniej o 500 zł więcej niż logistyczne i sztabowe gdyż np. d-ca drużyny mimo, że jest odpowiedzialny za sprzęt to również szkoli i wychowuje podległych zołnierzy(spędza większość czasu na zajęciach) a taki magazynier spija kawkę i czeka do przysłowiowej pietnastej.
    i gdzie tu sprawiedliwość???

    Odpowiedz
  • st.szer.(2010-02-05 15:43) Zgłoś naruszenie 00

    Witam! jestem też żołnierzem zawodowym dodam ze starszym szeregowym,który nawet nie doczeka emerytury wojskowej,ponieważ starsi szeregowi mogą służyć nie dłużej niż 12lat. Wiec mam pytanie. CO MON ZROBI Z KORPUSEM STARSZYCH SZEREGOWYCH JEŚLI ICH 12LETNIA KADENCJA BĘDZIE DOBIEGAĆ KOŃCA??? Przecież wszystkich nie awansują na podoficerów,już teraz wraz z kolegami zastanawiamy się ,czy to ma sens ta nasza dalsza służba. Pewnie MON kopnie po tych 12 latach po prostu nas w dupe. Tylko kto potem bedzie chciał przyjść na nasze miejsce.

    Odpowiedz
  • BYŁY UŁAN(MISJONARZ)(2010-02-24 23:53) Zgłoś naruszenie 00

    PO PIERWSZE JESTEŚ ŻOŁNIERZEM KONTRAKTOWYM WIĘC WYBIJ SOBIE Z GŁOWY JAKIE KOLWIEK ŚWIADCZENIA,PO DRUGIE SEJM POZBYWA SIĘ EMERYTÓW A NIE,ICH SZUKA!!! A PO TRZECIE ZNALEŻLI TERAZ CHĘTNYCH, ZNAJDĄ I PUŻNIEJ. MON-ministerstwo obrotu niewolnikami.

    Odpowiedz
  • SkalarMON(2010-06-09 11:42) Zgłoś naruszenie 00

    Cytat: "...W armiach NATO żołnierze przeważnie służą w wojsku dłużej niż w Polsce..." Jeżeli ktoś chce porównywać SZ RP z innymi armiami świata to sugruję porównywać wszystko. Proponuję poddać głębszej analizie n/w aspekty:
    - Czy jesteśmy tak samo wyposażeni i czy wszyscy żołnierzy- czy tylko "WYBRAŃCY" (patrz np. Sztab Gen.)?
    - Czy Państwo (patrz Rząd, Sejm, Senat i Zwierzchnik SZ) gwarantują te same świadczenia socjalne w trakcie służby i po przejściu na emeryturę (głównie pod względem ich wysokości i jakości)?
    - czy żołnierze w poszczególnych korpusach i na porównywalnych stanowiskach zarabiają jak w innych armiach?
    - Jakie są różnice w uposażeniach pomiędzy korpusami?
    - Czy inne armie mają tak rozbudowane do przesady organy dowodzenia, sztaby i dowództwa najwyższych szczebli?
    i najważniejsze- Czy mamy pieniądze aby żyć (patrz przetrwać)?
    Myślę, że wnioski nasuną się same. Pan Boni i grupa pracująca nad zmianami emerytalnymi powinna zająć się pełną analizą możliwości i potrzeb SZ RP.

    Odpowiedz
  • Ralph(2010-06-29 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    #

    10: podoficer z IP: 88.156.244.* (2010-01-01 11:05)

    zróżnicować wypłaty w wojsku w zależności od funkcji, emerytury również np. stanowiska dowódcze powinny być wynagradzane co najmniej o 500 zł więcej niż logistyczne i sztabowe gdyż np. d-ca drużyny mimo, że jest odpowiedzialny za sprzęt to również szkoli i wychowuje podległych zołnierzy(spędza większość czasu na zajęciach) a taki magazynier spija kawkę i czeka do przysłowiowej pietnastej.
    i gdzie tu sprawiedliwość???

    no chyba cie główka boli... magazynier sam musi zasuwać i czasu zawsze brakuje, a reszta woja ściemnia na zajęciach... zwykłe bicie piany...

    Odpowiedz
  • pułkownik X(2010-06-29 09:32) Zgłoś naruszenie 00

    #

    11: st.szer. z IP: 217.97.225.* (2010-02-05 15:43)

    Witam! jestem też żołnierzem zawodowym dodam ze starszym szeregowym,który nawet nie doczeka emerytury wojskowej,ponieważ starsi szeregowi mogą służyć nie dłużej niż 12lat. Wiec mam pytanie. CO MON ZROBI Z KORPUSEM STARSZYCH SZEREGOWYCH JEŚLI ICH 12LETNIA KADENCJA BĘDZIE DOBIEGAĆ KOŃCA??? Przecież wszystkich nie awansują na podoficerów,już teraz wraz z kolegami zastanawiamy się ,czy to ma sens ta nasza dalsza służba. Pewnie MON kopnie po tych 12 latach po prostu nas w dupe. Tylko kto potem bedzie chciał przyjść na nasze miejsce.


    odp: hehehe, a czego się spodziewasz??? :)))

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2010-06-29 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    proponuję zabrać nierobom policyjnym i wojskowym biedakom wszelkie świadczenia :)

    Odpowiedz
  • ja(2010-12-18 22:12) Zgłoś naruszenie 00

    Co za "produkt medialny" to pisał, w samym tytule BABOL. Wojsko NIE MA ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH. Mam 15 lat służby i chcę pracować jak najdłużej, ale jak widzę opinię społeczeństwa na temat mojej pracy to wolę iść na emeryturę i postać w markecie

    Odpowiedz
  • Świadomy MW(2011-01-01 02:25) Zgłoś naruszenie 00

    Witam. Jestem świeżo po wykopaniu z a... i wcale mi się to nie podoba jak zwięńczeniem mojej kariery zawodowej w w….. było szybkie odejście do cywila po 12 latach. Chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości osób związanych w podobny sposób czyli będących starszymi sz...Krótko pisząc Twoja kariera jest tak krótka jak twoje układy i znajomości i nic ci po tym na czym się znasz, ile różnorodnego specjalistycznego sprzętu obsłużysz, jakie masz wykształcenie ile masz tej praktyki i na ile sprawdzasz się w wykonywaniu czynnośći, nawet logika myślenia w ogóle myślenie jest przerostem formy nad treścią bo zawsze znajdzie się ktoś kto ci powie że gdy wyrazisz swoją opinię to dużo gadasz , dyskutujesz zbytecznie (krótko mówiąc na tym etapie morda w kubeł ma być)Nawet twoja inwencja twórcza polepszenia funkcjonowania tego mechanizmu całego często wygląda na douczanie i pouczanie przełożonego (w końcu musisz wyglądać licho i durnowato żeby i sposobem pojmowania sprawy nie peszyć przełożonego) Myślę że trzonem armii są w dużej części szeregowi żołnierze których poświęcenie i nadstawianie d... powinno być docenione, a nie po kilkuletniej nawet służbie zmieniane są zasady twojej pseudo kariery (znaczy twoje być lub nie być) na odchodne bez żadnego pożegnania ze strony dowódców , bez żadnego szacunku dla twoich marnych kilkunastu lat służby. Wizja pana Cieniucha naszego obrazu jako kucharzy i ogrodników wyłącznie jest obrazą dla mnie i całkowitym brakiem chęci zrozumienia osób które przyjmowały się do a… na starych zasadach. Gdybym napisał że wśród oficerów też są przedstawiciele nie wymagających myślenia zawodów to byłbym podejrzany o wymyślanie, ale jak mam zrozumieć jako głupi szeregowy, że pana oficera muszę uczyć wbicia w ścianę gwoździa , włączenia komputera do pracy , nie mówiąc o pracy na nim i np. pracy na pakiecie Office, gdzie ja mam szukać autorytetów? Zdaję sobie sprawę ,że jest za dużo wartościowych ludzi wymienianych na półzwojowców mózgowych z tzw plecami. Mój kręgosłup moralny jest silny, żal tylko tych najlepszych lat spędzonych w woj… bez możliwości wyegzekwowania jakkolwiek awansu, droga kariery to ściema dla nielicznych. Nie dopchasz się nawet na rozmowę do wyższych przełożonych ,wyślą ci pismo do domu o zwolnieniu nie dająć szans. Jeżeli napiszesz odwołanie na pewno dostaniesz odpowiedź w dniu twojego rozliczenia do cywila. Pozdrawiam frajerów tzn tych co w kamaszach i niedługo już w butach gnojnych w ogródku w Holandii (tam po jaraniu haszu nawet takich wizji nie ma) Rekonwersja jeszcze oczywiście pozostała ale też na trzeźwo nie do przyjęcia. Czemuś polaku biedny? boś głupi. Czemuś głupi? Boś głupio urodzony!No to teraz pozostaje czekać tylko na zbawienie lub na list z zaproszeniem do N S R. TO NAM WMAWIA SIĘ GNIOT??? Wnioski pozostawiam do wyciągnięcia także dla siebie.

    Odpowiedz
  • żołnierz(2011-09-18 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    lepiej to było teraz będzie tylko w dół najlepiej rozwiązać wojsko co tak w oczy kłuje niech wszyscy wezmą widły,cepy i siekiery a w razie co churra na czołgi wroga.Bo taka jest prawda żądy szukają oszczędności w armi zamiast w nią inwestować puki co jest spokój ale w razie co to pierwsi uciekną za granicę zostawiając efekty swoich nieudolnych decyzji bo oni mogą się pomylić a co i tak za to nie poniosą odpowiedzialności róbmy tak dalej walczmy z armią a na efekty czekajmy historia kołem się toczy

    Odpowiedz