Podstawowym obowiązkiem pracownika jest sumienne i staranne wykonywanie swojej pracy zgodnie z poleceniami przełożonych (art. 100 par. 1 k.p.). Za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usługi wynagrodzenie nie przysługuje. Natomiast jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi, wynagrodzenie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.
Zawinione działanie
Niezbędną przesłanką odmowy albo zmniejszenia wynagrodzenia jest wina pracownika. Polega ona na braku wywiązania się z obowiązku należytej staranności z winy umyślnej, jak również nieumyślnej, w tym niedbalstwa. Między wadliwym wykonaniem a zachowaniem pracownika musi zachodzić związek przyczynowy. Stanowić ono musi normalne następstwo działania lub zaniechania pracownika. Obowiązek wykazania faktu wadliwego wykonania usługi lub produktu, winy pracownika oraz związku przyczynowego obciąża pracodawcę. W razie braku winy ryzyko wadliwie wykonanej pracy ponosi pracodawca.
Niewypłacenie pensji
Wynagrodzenie nie będzie przysługiwało, jeśli w następstwie wadliwego działania pracownika produkt lub usługa nie nadaje się do wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem. Chodzi o takie wady, które czynią, że dany produkt lub usługa jest zupełnie zbędna dla pracodawcy lub jego odbiorcy. Natomiast obniżenie wynagrodzenia nastąpi w przypadku, gdy usługa lub produkt zostały co prawda wykonane wadliwie, lecz mimo to możliwe jest ich wykorzystanie. Fakty te ustala pracodawca. On też jednostronnie podejmuje decyzję co do obniżenia pensji. Pracownik, ma prawo, jeżeli uzna, że jest to nieuzasadnione, wystąpić do sądu o zapłatę brakującej części wynagrodzenia.
Żądanie usunięcia wad
Pracodawca może żądać od pracownika usunięcia wad. Obowiązek taki wynika z nakazu sumiennego i starannego wykonania pracy. W myśl art. 82 par. 2 k.p., jeżeli wadliwość produktu lub usługi została przez pracownika usunięta, to przysługuje mu wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi, a więc pełne wynagrodzenie. Nie przysługuje jednak wynagrodzenie za czas pracy przy usuwaniu wady. Jeżeli usuwanie wad ma miejsce po godzinach pracy, to czas poświęcony na te czynności nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.
PODSTAWA PRAWNA
● Art. 82, art. 100 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Trocky(2009-07-18 08:03) Zgłoś naruszenie 00
Nie mówcie tego Balickiemu. Bo przestanie w ogóle płacić.
Odpowiedzrealista(2009-07-18 13:29) Zgłoś naruszenie 00
W takim razie posłowie powinni jeszcze płacić odszkodowania za swoją pracę, a nie brać pobory.
OdpowiedzBARDZO TO POPIERAM!!!(2009-07-18 13:27) Zgłoś naruszenie 00
1/Powinno odejść w niepamięć powiedzenie " CZY SIĘ STOI, CZY SIĘ LEŻY, 5tys. SIĘ NALEŻY".
Odpowiedz2/Firmy samozwańcze /firma krzak - naciągacze wszelkiej maści/ , niech wyciągną sobie wnioski - ŻE NA WSZYSTKO TRZEBA UCZCIWIE ZAPRACOWAĆ.
3/ Bez pracy nie ma kołaczy.
!(2009-07-18 15:02) Zgłoś naruszenie 00
Ta zasada ma zastosowanie poza zakładami RODZINNYMI...I wobec osób spoza klanu,którym mozna w takiej atmosferze zarzucić wszystko.
Odpowiedzfilologini(2009-07-18 15:52) Zgłoś naruszenie 00
Zaczynamy od rządu i polityków:) Niech dadzą dobry przykład. Społeczeństwo jest klientem.
Odpowiedzgrzegorz t(2009-07-19 11:50) Zgłoś naruszenie 00
jak się patrzy na drogowców i ich owoce pracy to faktycznie można sobie zadać pytanie za co im płacić?.
OdpowiedzJakoTako(2009-07-19 23:06) Zgłoś naruszenie 00
-"Polega ona na braku wywiązania się z obowiązku należytej staranności z winy umyślnej, jak również nieumyślnej, w tym niedbalstwa." - Bardzo mi to pasuje do naszych urzędników administracji samorządowej i rządowej tylko czy ten przepis będzie ich dotyczył !!?
Odpowiedzir(2009-11-19 20:53) Zgłoś naruszenie 00
Jak chcą zwolnic to dziurę w całym Takiego bezprawia to nigdy nie było Chyba im pasuje tak zmieniac pracowników
Odpowiedz