Senat na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu zajmie się przyjętą 26 czerwca przez Sejm nowelizacją ustawy regulującej sposób oszczędzania w II filarze. Wszystko wskazuje na to, że przyjmie ją bez poprawek. Taką rekomendację wyraziły zgodnie senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisja Budżetu i Finansów Publicznych. Nowelizacja, w kształcie uchwalonym przez Sejm, trafi więc do podpisu prezydenta.

– Będę namawiać pana prezydenta do jak najszybszego podpisania tej nowelizacji – mówi Paweł Wypych, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Tłumaczy, że prezydent jest zwolennikiem obniżania zysków instytucji zarządzających OFE, jeśli ma się to przekładać na wyższe emerytury.

Od nowego roku zmaleje więc zapewne prowizja, jaką członkowie OFE ponoszą na rzecz zarządzających nimi powszechnych towarzystw emerytalnych (PTE). Niższe mają też być tzw. opłaty za zarządzenie. Prowizja wyniesie od stycznia 2010 r. maksymalnie 3,5 proc. (obecny pułap to 7 proc.). Opłata za zarządzenie ma zależeć od wielkości aktywów OFE. Na przykład PTE zarządzające aktywami do 8 mld zł będzie mogło miesięcznie pobrać 0,045 proc. z aktywów, a zarządzające ponad 45 mld zł – 15,5 mln zł.

Jak wskazuje Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej, przyniesie to klientom OFE w latach 2010–2050 ponad 57 mld zł oszczędności.