Zasiłek dla bezrobotnych otrzymają pracownicy, którzy ukończyli 50 lat, mimo że firma nie płaciła za nich składki na Fundusz Pracy.
Pracodawcy nie płacą od 1 lipca 2009 roku składek do Funduszu Pracy (FP) za nowo zatrudnionych pracowników, którzy ukończyli 50 lat. Firmy mogą korzystać ze zwolnienia przez rok. Pod warunkiem, że umowa o pracę została podpisana 1 lipca 2009 r. lub później. A w dniu nawiązania stosunku pracy zatrudniana osoba miała lub skończy 50 lat. Zatrudniony musiał być wcześniej w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy przez co najmniej 30 dni, licząc wstecz od dnia poprzedzającego dzień nawiązania stosunku pracy. Natomiast za pracowników (kobiety), którzy osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 55 lat i za co najmniej 60-letnich mężczyzn, firmy w ogóle nie będą płaciły składek do FP.
Zwolnienie z opłacania składek do FP przez firmy wynika z art. 104b ustawy o promocji zatrudnienia w instytucjach rynku pracy (tj. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.). Pojawia się jednak pytanie, czy pracownik, od którego firma nie będzie opłacała składek, będzie mógł ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.
Jak wyjaśnia resort pracy, do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych zaliczane są te, w których były opłacane składki do funduszu. Ustawa wyraźnie stanowi jednak, że wyjątek od tej zasady jest określony w art. 104b. Stanowi, że okres, w którym pracodawca nie płacił składek za starszych pracowników, jest zaliczany do tego, który uprawnia do zasiłku. Pod warunkiem (jak w przypadku każdego byłego pracownika ubiegającego się o status bezrobotnego), że pracownik miesięcznie zarabiał kwotę odpowiadającą co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę.
O zasiłek dla bezrobotnych mogą też ubiegać się zatrudnieni, którzy wrócili do pracy z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, a następnie zostali zwolnieni, mimo iż firma nie płaci za nich składek na Fundusz Pracy przez trzy lata.