Związkowcy chcą, by emerytura dla zatrudnionych przed 1 stycznia 2011 r. w wysokości 40 proc. ostatniego uposażenia przysługiwała - tak jak teraz - po 15 latach służby i wzrastała o 2,6 proc. podstawy wymiaru za każdy kolejny rok służby, do maksymalnego wymiary 75 proc.
W założeniach do reformy z czerwca br. MSWiA zaproponowało, by funkcjonariusze pracujący od 2011 r. nabywali prawo do emerytury w wysokości 45 proc. podstawy po 20 latach służby. Następnie emerytura ma wzrastać o 3 proc. podstawy wymiaru, co rok, aż do osiągnięcia 85 proc. w 35 roku służby.
Wcześniej MSWiA chciało wydłużyć czas pracy, po którym można przejść na emeryturę do 25 lat (emerytura wynosiłaby - 66 proc. wynagrodzenia, a po 35 latach - 85 proc.) Te przepisy miały obejmować wszystkich funkcjonariuszy, zaczynających pracę w 2010 r.
"Podtrzymujemy stanowisko dotyczące zwiększenia naliczania dodatku z tytułu wysługi o 1 proc. za każdy rok służby, jako motywację do dłuższej służby" - napisano w stanowisku w piątek opublikowanym na stronie internetowej związków.
Federacja wnosi o nieprzyjmowanie w założeniach zapisu obecnie obowiązującej ustawy, na podstawie którego nie wlicza się do wysługi emerytalnej lat pracy w cywilu. "Do czasu przyjęcia uregulowań gwarantujących rekompensatę finansową za służbę pełnioną w szczególnych warunkach, Federacja opowiada się za wprowadzeniem do projektu dotychczasowych rozwiązań w tym zakresie" - podkreślono.
Związkowcy proponują, by renta inwalidzka wynosiła 85 proc. podstawy
Związkowcy proponują, by renta inwalidzka wynosiła 85 proc. podstawy - w przypadku orzeczenia niezdolności do służby ze znacznym ograniczeniem zdolności zarobkowania) oraz 100 proc. podstawy - w przypadku orzeczenia całkowitej niezdolności do służby i pracy orzeczonej w związku ze służbą.
Związki proponują zmianę zapisu dot. obliczania podstawy wymiaru emerytury z 1/12 wartości uposażenia i nagrody rocznej z ostatniego roku służby, na zapis, iż podstawą do obliczenia wymiaru emerytury powinna być 1/12 dochodu funkcjonariusza z tytułu służby z dowolnie wybranego roku.
Wiceminister SWiA Adam Rapacki w liście do przewodniczącego NSZZ Policjantów Antoniego Dudy z początku lipca napisał, że w dalszym ciągu są to wstępne założenia do przyszłej reformy emerytalnej i zgodne z ustaleniami z posiedzenia wspólnego zespołu zajmującego się reformą. "Dlatego też, nie należy go traktować jako ostatecznie obowiązującego" - zastrzegł Rapacki.
Obecnie żołnierzom i funkcjonariuszom emerytura w wysokości 75 proc. wynagrodzenia przysługuje po 28 i pół roku służby, po 15 latach wysokość emerytury wynosi 40 proc. podstawy uposażenia.
Reforma ma objąć funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz BOR.
Komentarze(68)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeMojego syna rówieśnika owego policjanta czeka jeszcze przynajmniej 29 lat pracy aby dostać 1000 zł.
I na koniec ze smutkiem napiszę,że tym roku odchodzę na emeryturę po
41 latach,różne stanowiska ostatnio głowna księgowa w firmie liczącej ponad 120 pracowników i co.Wyliczono mi emeryturę 1870 na rękę.
Dla mnie to dużo,nawet bardzo ale proszę porównać te kwoty.
Mojego sąsiada nomen omen sympatycznego i porządnego chłopaka,mojego syna i moje.Czy to jest sprawiedliwe.Ja wiem,że praca policjanta jest ciężka i trudna ale przecież wszędzie tak jest na całym świecie i wszędzie wszyscy są traktownani równo a w Polsce słuzby mundurowe traktuje się jak no jak jak święte krowy,które nawet nie płacą składek emerytalnych.
Bardzo szanuje i poważam zawód policjantaq ale to jest
kpina z ludzi.
Jeśli tylko się da, każdy powinien ubezpieczać się dodatkowo w dowolny sposób, nie wolno dopuścić do takiej sytuacji jak dziś że OFE faktycznie okrada emerytów. No i na koniec, Tuska wyrzucić na zbity łeb.
jak się dupkom nie chce pracować to won - przyjdą chętni na ich miejsce,
po drugie - dlaczego z Policji Państwowej nie wyłączamy prewencji, dzielnicowych i tym podobnych służb i nie przekazujemy tych funkcji do Straży Miejskich - jakiekolwiek uprawnienia /ale na pewno nie emerytura po 15 latach, i policyjna emerytura dla ludzi którzy sprzeniewierzyli się zasadom praworządności i etyki/ tylko dla policji kryminalnej, dochodzeniowo-śledczych, jednostek specjalnych /ale na pewno nie dla biurw w tych instytucjach lub pracowników podsłuchujących, szperających w komputerach i tym podobnych/
chcieliście uśmiechniętego premiera w krawacie to w czym problem
Jest dobrze a bedzie jeszcze lepiej
Nasze słoneczko ma pomysły i je zrealizuje
W końcu ponad 50 % poparcia zobowiązuje
A więc głowa do góry
Dla jednych emerytura po 15 max 20 latach
Cała reszta tyrać do 70
hi hi
Uważam ,że o tym czy ktoś ma siły pracować powinien decydować pracownik,komisja lekarska /ale nie z ZUS -tylko niezależna,ponieważ komisja z ZUS i tak nie będzie po stronie pracownika tylko po stronie ZUS.
Dosyć ,uważam ,żę staż pracy 35/40 powinien decydować o odejściu a nie głupawe ustawy!!!
A innym podnieść do 60 lat pracy .
Ktoś musi na nich zapracować.
SB DOBRZE SIĘ MA, CHCE JESZCZE WIĘCEJ
Polska chory kraj nad Wisłą
2/ Jeżeli dorabia, to drugie kilkaset złotych /bo jest limit dorabiania/.
3/Choćby dorabiał i 100 lat, to może tylko wypracować 75% ostatnio zajmowanego stanowiska, zwykle niezbyt wysokiego.
POZA TYM W MUNDURÓWCE NIE MA ŻADNYCH PRZYWILEJÓW I NIE KAŻDY MŁODY CZŁOWIEK JEST W STANIE WYTRZYMAĆ NAWET TE 15 LAT /ze względów psychicznych/.
Nie można kazać mu zdechnąć z głodu, że żle wybrał zawód!!!
Mężczyzna z rocznika 1949 posiadający 40 letni staż pracy żeby otrzymać emeryturę musi dodatkowo jeszcze pracować 5 lat do 2014 roku . Tak postąpiono również z matkami które Wasz wychowały dla kobiety z rocznika 1954 - 37 lat stażu pracy nic nie daje musi pracować do 60 lat . Taka jest sprawiedliwość w naszym kraju i żadne tłumaczenia Wasze nie mają moralnego uzasadnienia . Dla mnie jest to wielka niesprawiedliwość i czas na zmiany całej reformy emerytalnej !!! Pana Dr. Kochanowskiego proszę o sprawiedliwy osąd.
Ludzie gdzie my żyjemy, to jakiś koszmarny sen.
Tak te przywileje są chore ale najpierw trzeba uzdrowić stosunki w policji ,dać spokojnie pracować ,wyeliminować nierobów i obiboków a nikt tak naprawde normalny nie będzie odchodził po 15 latach.
Popierajmy projekt OPZZ o przechodzenie na emeryturę bez względu na wiek. ".Zapraszam na blogsubiektywny" wszystkich zainteresowanych.
Co do propozycji zwiazkowcow-Panowie nowozytni a w czym Wy jestescie lepsi od emerytow przed 2011 roku,ze chcecie 85 % a nie 75% jak inni
Wszyscy idąc na komisariat zgłosić przestępstwo żądają obsługi na max i nie obchodzi Was, że policjant przyjmujący zdarzenie ma jeszcze takich 200 do wykrycia z powodu braków kadrowych - i to pomimo Tych przywilejów.
Ludzie! Służba w Policji podlega takim samym prawom rynku pracy jak i innych zawodów. Albo człowiekowi będzie się to opłacać albo nie. Albo Państwo(podatników) stać na Policję o właściwej ilości Policjantów albo nie.
Oczekujecie bezpieczeństwa publicznego i jednocześnie chudych ludzików z pałkami co za 1500 będą biegać po mieście do późnej starości broniąc Waszych dóbr za tę wielką pensję. Dobrze się czujecie?
Jak Was (podatników) nie stać na uposażenie i przywileje dla Policjantów to zagłosujcie w wyborach do Sejmu i niech wasza partia zlikwiduje Policję i jednocześnie zapewni Wam ład i porządek.
I przestańcie zaglądać komuś do portwela.
I nie każcie policjantom zmienić pracy tylko zgłoście się do policji czy wojska
i żyjcie jak królowie w dobrobycie.
Jeśli naprawdę chodzi o walkę z przestępcami to dlaczego Państwo nam szarym obywatelom nie da prawa bronić się samemu? Tak jak jest w Austrii, tam każdy ma broń i jest święty spokój bo każdy potencjalny bandzior wie że jego ofiara ma prawo się bronić.