Bezrobotny odda zasiłek z odsetkami, bo sprzedał aparat fotograficzny na Allegro

autor: Paweł Jakubczak09.07.2009, 03:00

Osoby bezrobotne mogą w ciągu miesiąca zarobić nie więcej niż 638 zł, tj. połowę płacy minimalnej. Często o tym nie wiedzą i drogo za to płacą.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (84)

  • Irena An na(2009-07-17 09:54) Zgłoś naruszenie 30

    Totalna głupota.Nawet jeśli bezrobotny pójdzie do więzienia, to koszty jego utrzymania wyniosą prawie 2 tys. złotych. a więc wielokrotność zasiłku dla bezrobotnych.Skoro musiał coś sprzedać na Allegro to zapewne zasiłek dla bezrobotnych nie zaspokaja jego potrzeb i nie gwarantuje godnego życia.Przestępstwem, nie jest sprzedanie własnej rzeczy aby przetrwać do następnego zasiłku ale przestępstem, działanie m na szkodę obywateli są są bardzo niskie zasiłki gwarantujące tak wielu porządnym obywatelom życie poniżej granicy ubóstwa.Zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka każdy ma prawo do godnego życia.

    Odpowiedz
  • ANIA .(2009-07-12 21:14) Zgłoś naruszenie 20

    To co się dzieje to jest chore , za komuny godniej się żyło .Dostaję zasiłek , żadnych innych dochodów , na jedzenie mi brakuje to nie mogę nic sprzedać żeby przezyć bo zasłek zabiorą . Niech Ci co to wymyślili przezyją cały miesiąc za te NĘDZNE pieniądze [ jedzenie , lekarstwa, opłaty .]To jest wegetacja .

    Odpowiedz
  • jerzyk324(2009-07-12 19:52) Zgłoś naruszenie 20

    To jakaś paranoja. Bezrobotny aby utrzymać swoją rodzinę wyprzedaje rzeczy które zakupił w czasach "dobrobytu i za które już zapłacił podatek(VAT i podatek od zarobku) a tu robi się z niego przestępcę i koniecznie chce się wsadzić do więzienia. Nic dziwnego,że polskie więzienia są przepełnione i nie mogą w nich znaleźć miejsca prawdziwi przestępcy. Takim też sposobem procesy prawdziwych przestępców są prowadzone latami bo Sądy zawalane są takimi sprawami.

    Odpowiedz
  • M_72(2009-07-10 20:58) Zgłoś naruszenie 10

    Urząd Pracy lub Urząd Skarbowy w przypadku kiedy próbuje oskubać i tak biednego obywatela w ten sposób powinien bezwględnie udowodnić iż sprzedane rzeczy pochodziły z okresu pobierania zasiłku czyli nabyte były w
    okresie jego pobierania, ponieważ dopiero wtedy można uznać iż wydawał je na rzeczy ponad to na co jest zasiłek przewidziany, w innym przypadku powyższe Urzedy natychmiast w trybie przspieszonym powinny zostac skazane prawomocnym wyrokiem podobnie jak to się stosuje wobec obywateli i wara tym instytucjom od tych i tak marnych groszy człowieka, które zarobił za swój własny majątek materialny. Zaś co do przepisów
    które niby stanowi to Państwo Prawa jak mawiają politycy to można powiedzieć jedno - złodziejstwo i gnębienie własnego narodu.
    Niech robią skok na wielką marnotrawioną i rozkradaną kasę w tym Państwie,
    a nie szukają wyników do statystyk wśród zwykłych ludzi, a może Urząd Pracy
    musi się pochwalić zmniejszeniem bezrobocia w regionie poprzez skreślanie ludzi z rejestrów bezrobotnych - przecież tak naprawdę szara strefa nikogo nie interesuje, a razem z wygnańcami narodu (tzw.emigrantami) to większość
    od tych którzy są podawani jako grupa bezrobotnych.A ile to jeszcze innych tragedii: rozłąk, rozpadów rodzin, depresji i samobójstw - to tak ma wyglądać
    ta demokracja, ludzie przecież to gorsze od faszyzmu ... Kiedys byłem 5 lat na bezrobociu więc wiem co mówię bo ni w ząb mi Urząd Pracy nie pomógł, nie zapomnę tego Mojemu Krajowi...

    Odpowiedz
  • gumlerr(2009-12-01 15:00) Zgłoś naruszenie 10

    jak słysze takie rzeczy wstydzę sie tego, że jestem polakiem...
    jak można wyżyć za te grosze - jałmużna...
    niech urzędy wezmą sie w końcu za tych co zarabiają miliony.
    tutaj w polsce trzeba wskrzesić piłsudskiego albo pół hitlera...

    Odpowiedz
  • Likamon(2009-07-17 13:00) Zgłoś naruszenie 10

    Dodatkowo:
    Definicja przychodów zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia, etc. - ''art. 2 pkt 24) - oznacza to przychody z tytułu innego niż zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.''
    ,,Przychody'' które uzyskał ten Pan nie podlegają, wg mnie ustawie PIT, tylko PCC, więc ów Pan nie traci statusu bezrobotnego.

    Odpowiedz
  • Megi1955(2009-07-13 20:54) Zgłoś naruszenie 10

    sprzedaż starego aparatu nie podlega opodatkowaniu, czyli nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Autor artykułu sam sobie zaprzecza.

    Odpowiedz
  • ja(2009-07-16 17:35) Zgłoś naruszenie 10

    Po pierwsze bezrobotny sprzedal przedmioty na Allegro i od tej sprzedazy zaplacil podatek zgodnie z regulaminem Allegro.Nie uzyslal zadnego przychodu, poniewaz sprzedał rzecz , za którą wczesniej zaplacil.Przeklamaniem jest wypowiedz o comiesiecznym skladaniu oswiadczenia o wyskosci uzyskiwanego przychodu.Bezrobotni owszem co jakis czas podpisuja gotowosc do pracy ale nie skladaja zadnych oswiadczen o uzyskiwanuych dochodach.

    Odpowiedz
  • antyustawa(2009-07-16 13:29) Zgłoś naruszenie 10

    IDIOTYZM !!! żaden bezrobotny nie przeżyje za jałmużniany zasiłek a jak ma rodzinę to może się pociąć, mówię to z własnego doświadczenia. Aby przeżyć trzeba nieraz sprzedać np. obrączkę ślubną itp. Kiedy w naszym kraju będzie normalnie ???

    Odpowiedz
  • jw(2009-07-16 11:24) Zgłoś naruszenie 10

    W zwiazku z bezprawnym(przestępczym) pozbawieniem srodków do zycia i naruszeniem dobrego imienia sie gościu powinien zażądac od wszystkich zamieszanych w sprawę po 100tys zł(z majatków osobistych).

    Odpowiedz
  • Schrek(2009-12-17 21:04) Zgłoś naruszenie 00

    Nasz Rząd do niczego się nie nadaje!!!Dostając taki zasiłek,nie starczy nawet na opłacenie podstawowych rachunków.To skąd ma pieniądze wziąć?To co kupić i sprzedać mi nie wolno??APSURD!!

    Odpowiedz
  • Skartabel(2009-11-04 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    bzdura
    sprzedal cos za 1000 zł to znie znaczy ze zarobil 1000 zl to latwo udowodnic urzad pracy bedzie musial udowodnic ze aparat i monitor byly bez wartosci i zostaly sprzedane za taka kwote.

    Odpowiedz
  • Wojtalo(2009-07-23 14:40) Zgłoś naruszenie 00

    Jesli ja za pensje z 2008 kupiłem aparat za 700, a w 2009 jako bezrobotny sprzedam ten aparat za 500 to jest zarobek, przychód, dochód??
    Absurd

    Odpowiedz
  • Marley73(2009-07-21 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    Chore państwo!!! W takim razie jeżeli jestem bezrobotna z prawem do zasiłku to nie mogę sprzedać własnego samochodu, który kupiłam za wcześniej zarobione pieniądze (i to wtedy był przychód). Urzędy Pracy i Urzędy Skarbowe potrafią tak zinterpretować przepisy aby wyciądnąć od nas jak najwięcej, a każda zarobiona złotówka jest opodatkowana conajmniej kilka razy. Chore państwo!!!

    Odpowiedz
  • Likamon(2009-07-17 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Hmm. No dobra ja się jeszcze uczę polskiego prawa. Na zbyt wielu rzeczach się nie znam, ale ,,status bezrobotnego utraci osoba, która uzyskuje miesięcznie przychód (oprócz odsetek od pieniędzy znajdujących się na koncie bankowym) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że bezrobotny może mieć dowolny przychód z jednego spośród 133 źródeł przychodu zwolnionych z PIT wymienionych w ustawie o PIT w jej art. 21.'' Według mnie ta sprzedaż nie mogła być opodatkowana PIT-em, bo Gość nie prowadził działalności gospodarczej. A sprzedaż dokonana przez niego nie była prowadzona ani w sposób zorganizowany, ani w sposób ciągły. Ta sprzedaż podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych a nie podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.
    W tej sytuacji Chłopak nie mógł stracić statusu bezrobotnego, więc to Dyrektor się pomylił. No chyba, że ktoś ma inne zdanie.

    Odpowiedz
  • SENIOR(2009-07-15 15:15) Zgłoś naruszenie 00

    A JAK PO ZROBIŁO SKOK NA POLKÓW, TO TEŻ MUSI ODDAĆ CO UKRADLI !!!

    Odpowiedz
  • tgn(2009-07-11 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    A wlasnie. Gdyby zamiast kupowac monitor i aparat koles wplacil pieniadze na lokate, a potem wyplacil je w czasie pobierania zasilku dla bezrobotnych to tez stracilby zasilek?

    Odpowiedz
  • Be(2009-07-11 17:09) Zgłoś naruszenie 00

    tgn z IP: 81.168.156.* (2009-07-11 11:35)

    A wlasnie. Gdyby zamiast kupowac monitor i aparat koles wplacil pieniadze na lokate, a potem wyplacil je w czasie pobierania zasilku dla bezrobotnych to tez stracilby zasilek?


    Czytanie ze zrozumieniem trudna rzecz. Po pierwsze gość aparatu nie ku[ił, tylko sprzedał. Po drugie korzystanie z pieniędzy, które się posiada to nei przychód...

    Odpowiedz
  • czesław(2009-07-10 17:36) Zgłoś naruszenie 00

    8000pln + 4000 PLN w tym roku. nie dopisałem

    Odpowiedz
  • czesław(2009-07-10 17:33) Zgłoś naruszenie 00

    mam zamiar otworzyć własny biznes. nie mam umowy o pracę ,tylko okazjonalnie zarabiam z umów o dzieło ( 8000 PLN + jakieś 4000 z tantiem od praw autorskich) . zamierzam rozpocząć działalność i złożyć wniosek o dotację 19100 PLN. czy muszę w takim razie odmawiać wszelkiej pracy ,która być może pojawi się na horyzoncie ( w starym zawodzie- umowy o dzieło) ,lub nie odbierać tantiem przysługujących mi z praw autorskich. Czy to że raz na kwartał dany związek przyznaje mi ileśtamset złotych tantiem to już jest przychód ,czy dopiero muszę je odebrać ,żeby dany urzędnik UP potraktował to jako przychód ? co sądzicie?

    Odpowiedz