Bezrobotny odda zasiłek z odsetkami, bo sprzedał aparat fotograficzny na Allegro

autor: Paweł Jakubczak09.07.2009, 03:00

Osoby bezrobotne mogą w ciągu miesiąca zarobić nie więcej niż 638 zł, tj. połowę płacy minimalnej. Często o tym nie wiedzą i drogo za to płacą.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (84)

  • Ładne perspektywy III RP(2009-07-09 06:43) Zgłoś naruszenie 00

    Zasiłek dla bezrobotnych .
    -Czy z tego ma się utrzymać bezrobotny ?? .Zapłacić czynsz, wyżyć, kupić lekarstwa ???
    -Nie ma prawa wyprzedawać tego czego, wcześniej się dorobił , ażeby nie umrzeć z głoldu ??

    Rozumiem , że wg ustawodawcy ,zasiłekl może dostać tylko ten ,co nie ma nic i mieszka pod mostem . A zasiłek jest po to aby mógł wegetować na granicy śmierci .

    Odpowiedz
  • a2(2009-07-09 07:17) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw kupił. Potem sprzedał. Saldo = 0.
    Co ma do tego zasiłek.
    Głupota podpiera głupotę !

    Odpowiedz
  • CELSUS.178 r.n.e.(2009-07-09 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    Małych karają a Wielkim się kłaniają np. Krk.

    Odpowiedz
  • jabu74 - ekspert(2009-07-09 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    czy mogę grać na giełdzie GPW i jednocześnie pobierać zasiłek dla bezrobotnych ?

    Odpowiedz
  • R.T.(2009-07-09 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Sprzedaż okazjonalna nie jest przychodem. Gdy sprzedajemy samochód płacimy 2% PCC a nie podatek dochodowy. Takie przychody nie powinny mieć żadnego znaczenia przy zasiłku dla bezrobotnych ponieważ nie jest to ani przychód z pracy, ani z działalności gosp. Po prostu kolejny przykład nadgorliwości urzędników, żeby nie powiedzieć głupoty.

    Odpowiedz
  • Realista(2009-07-09 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    A poparcie dla PO rośnie
    A więc nie nażekać

    Odpowiedz
  • karolmaks(2009-07-09 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    A ja myślałem,że takie rzeczy to tylko w " Erze"!!!Biedny kraj, w którym półgłówki ustalają prawo a debile je interpretują.

    Odpowiedz
  • bezrobotny(2009-07-09 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    czy mogę mieć lokatę bankową na "czarną godzinę ?" będąc na bezrobociu

    Odpowiedz
  • cyderka(2009-07-09 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    jabu74 wysil sie troche i przeczytaj tekst ze zrozumieniem, zapewniam, ze zanajdziesz w nim wszystko co rozwieje twoje watpliwosci, leniu.

    Odpowiedz
  • K.Z(2009-07-09 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    niech ci urzędnicy przeżyją jeden miesiąc za ten zasiłek i dopiero osadzają innych,ciekawe na co im wystarczy?

    Odpowiedz
  • karolmaks(2009-07-09 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    Co za haker dodaje komentarze z mojego komputera?/z mojego IP/

    Odpowiedz
  • adda(2009-07-09 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    Ja tu czegoś zupełnie nie rozumiem, sprzedaż poniżej 1000 zł opodatkowana jest PCC a nie podchodzi to pod PIT.
    Przy sprzedaży rzeczy używanych obowiązuje art.10 ustęp 1 pkt 8d czyli nie uznaje się za źródło przychodów zbycie rzeczy używanych.

    Odpowiedz
  • Behemot(2009-07-09 09:32) Zgłoś naruszenie 00

    bezrobotny powinien kwestionować zasadnośc takiego rozstrzygnięcia, przede wszystkim w oparciu o przepisy ustawy. Bazując na wykładnii logicznej ustawy nie sposób przyjąć, że ustawodawcy w tym przepisie chodziło o przychód uzyskiwany z wyprzedaży majątku. Taka wykładnia prowadziłaby bowiem do absurdalnych rezultatów.
    Niezaleznie od tego, w przypadku stwierdzenia zasadności zaprezentowanej przez organ wykładni, jedynym rozwiązaniem jest skarga konstytucyjna, tak bowiem interpretowany przepis jest niezgodny z Konstytucją.

    No chyba, że udowodniono iż bezrobotny sprzedając ten aparat nie wyprzedawał swojego majątku, ale prowadzil działalnośc gospodarcza, nawet jeżeli czynnośc była jednorazowa. To wtedy organ ma rację.

    Odpowiedz
  • senior(2009-07-09 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    TUTAJ TUSK WIE JAK EGZEKWOWAĆ PRAWO!!! ALE JAK JUŻ CHODZI O SWOICH KOLESIÓW- PALIKOTA, MIN. OD ŚRODOWISKA Z FIRMĄ WIATRAKOWĄ ITD... TO JUŻ JEST BEZRADNY I BARDZO , BARDZO POBŁAŻLIWY WRĘCZ MIŁOSIERNY !!!

    Odpowiedz
  • MB(2009-07-09 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy, którzy są bezrobotni bez prawa do zasiłku, lub mają dochody poniżej godności do egzystencji powinni otrzymywać zwrot podatku dochodowego z urzędu skarbowego, tak jak to jest praktykowane np w Kanadzie. Wcześniej płaciliśmy podatki od dochodów w pełnej wysokości i te należy uczciwie zwrócić społeczeństwu poprzez nadpłacony podatek z chwilą utraty pracy i dochodów. Czas najwyższy na zwrot w ograniczonym myśleniu polityków i czas uczciwie popatrzeć w oczy wyborcom, dzięki którym mają wysokie pobory.

    Odpowiedz
  • yerry(2009-07-09 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    autorom chyba pomylił się przychód z dochodem?

    Odpowiedz
  • ala55(2009-07-09 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Mamy co najmniej o połowę za dużo (p)osłów i wiele problemów do rozwiązania w innych dziedzinach. Urzędnicy skarbowi niech lepiej tropią różnych kolesiów a nie biedaków których państwo polskie rękami kolejnego głupiego premiera i jego towarzystwa wzajemnej adoracji wyrzuca na margines egzystencji.

    Odpowiedz
  • Mario(2009-07-09 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    A co z osobami które nie mają prawa do zasiłku i go nie pobierają? Czy to też się tyczy takich osób (oczywiście zarejestrowanych w UP)? Czytałem ten tekst kilkakrotnie i nie znalazłem odpowidzi na moje pytanie. Jesli ktos wie, proszę o odpowiedź.
    Następne pytanie.
    Załóżmy teoretycznie że kiedyś pracowałem. Straciłem pracę i sprzedaję wyłącznie rzeczy które wcześniej nabyłem płacąc podatki. Oprócz tego cały czas szukam pracy. Bezskutecznie bo kryzys ponoć...
    Co wtedy?

    Odpowiedz
  • Tomy M.(2009-07-09 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    Hehehe ... nieznajomość prawa szkodzi. Facet nic nie zarobił, a przyznał że zarobił. To JEGO błąd bo przyznał się do czegoś co nie miało miejsca. Sprzedaż tego typu używanych przedmiotów posiadanych przez przynajmniej 6 miesięcy nie jest i nie może być obłożona podatkiem. Problem jest jednak szerszy, będąc bezrobotnym NIE WOLNO nawet wykonać kopania ogródka sąsiadce na umowę o dzieło ... kwota wynagrodzenia nie gra roli bo nawet gdy wynosi 1 zł to NATYCHMIAST traci się prawo do zasiłku.

    Odpowiedz
  • woj(2009-07-09 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    Podejrzewam, że urząd zastosował art. art. 2 ust. 2 litera h ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zgodnie z tym przepisem bezrobotnym jest osoba, która m.in. "nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych". Zatem pozbawiony został statusu bezrobotnego.
    Opodatkowanie sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie ma tu nic do rzeczy.
    Faktycznie przepis i przypadek jest dość ciekawy i nie wprowadza wyjątku wobec osób, które uzyskują kasę na życie wyprzedając majątek, jednak nie przesądzałbym, że przepis jest niezgodny z konstytucją

    Odpowiedz