Druk RMUA będzie udostępniany pracownikowi tylko raz na kwartał

autor: Bożena Wiktorowska07.07.2009, 03:00; Aktualizacja: 10.07.2009, 15:20

Tylko cztery razy w roku pracodawcy mogą przekazywać pracownikom raporty ubezpieczeniowe o zapłaconych do ZUS składkach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (11)

  • A PO co to drukować -czyzby ZUS nie mógł NFZ(2009-07-07 06:33) Zgłoś naruszenie 00

    te dane !! a może lepiej Europejskie Karty Ubezpieczenia wydawać zamiast krajowych ,to dopiero będzie oszczędność!!

    Odpowiedz
  • ciekawy(2009-07-07 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    a mój pracodawca wogóle nie przekazuje pracownikom RMUA , kadrowa twierdzi że nie musi . Dodam, że firma zatrudnia ok. 200 osób i wg. mojej wiedzy regularnie opłaca składki ZUS. A więc jak to jest , pracodawca może czy powinien przekazywać RMUA pracownikom ?

    Odpowiedz
  • Mario201(2009-07-07 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    Dokładnie, co za kretyn wymyślił z kolei termin kwartalny, powinno być razem z PIT-11 co roku (jak już)

    Odpowiedz
  • aNNa(2009-07-07 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    a czym legitymować się w placówkach zdrowia że płaci się składki. Legitymacją stemplowaną nieustająco? Nie wszędzie honorują

    Odpowiedz
  • Larcenaturus(2009-07-07 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    W obowiązującym od niedawna nowym wzorze legitymacji ubezpieczeniowej w ogóle nie przewidziano już miejsca na pieczątkę potwierdzającą prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Placówki medyczne wymagają w takim przypadku tylko aktualnego druku RMUA.
    Ważność zachowują bezterminowo również poprzednie legitymacje. Ich posiadacze potwierdzają prawo do korzystania ze świadczeń medycznych aktualną pieczątką lub drukiem RMUA.

    Odpowiedz
  • tik(2009-07-09 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    A czy służba zdrowia nie może sprawdzić w systemie elektronicznym ZUS, czy dany osobnik jest ubezpieczony?

    Odpowiedz
  • bulinka(2009-07-13 21:37) Zgłoś naruszenie 00

    ciekawy: tak, zgodnie z ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych pracodawca MA OBOWIĄZEK przekazywac co miesiąc pracownikowi (bez względu na rodzaj umowy która "ich łaczy") druk wypełniony ZUS RMUA. Nawet jesli ktos pracuje za granicą, ustawodawca zobowiązał pracodawce do przekazania mu tego dokumentu w formie elektronicznej.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Miszka(2009-07-14 09:39) Zgłoś naruszenie 00

    Ktoś kto uważa ze wszyscy pracownicy mają dotęp do komputera,to bardzo się myli,druga sprawa jeżeli druk RMUA pracownik ma otrzymać raz na kwartał to proszę dostosować płatnika,żeby dodawał z raz na kwartał i robił jeden wydruk.W obecnej chwili każdy miesiąc trzeba robić oddzielnie,to po co mam siadać raz na kwartał i każdemu robić z trzech m-cy wydruk,jakaś znowu głupota

    Odpowiedz
  • keyek(2009-07-14 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    jestem za pomysłem Mario21. Mądre i rozsądne a jakie oszczędności.

    Odpowiedz
  • zusik(2010-02-22 12:09) Zgłoś naruszenie 00

    A wiecie że wydawanie druków RMUA przez pracodawce i rządanie ich przez pracowników służby zdrowia jako poświadczenia że dana osoba jest ubezpieczona nie powinno być legalne? Chodzi o dane osobowe - przeciez na druku RMUA są informacje o dochodach a ta informacja powinna być tylko i wyłącznie do wiadomości pracownika i oczywiście oragnów ubezpieczycielskich ale nie dla Służby Zdrowia!!! Tam powinien być tylko przedstawiany dowód ubezpieczenia a nie dowód wysokości składek czy dochodów.

    Odpowiedz
  • kiki(2010-10-03 23:21) Zgłoś naruszenie 00

    Pracodawca powinien dawać remua co miesiąc tylko mam kłopt bo mój wogóle mi nie daje tego pokwitowania od lipca ! w cześniej dostawałam co miesiąc i mam je wszystkie i bez problemu !!!

    Odpowiedz