"Fundusz Ubezpieczeń Społecznych zasilany jest zarówno przez składki na ubezpieczenia społeczne wpłacane przez większość pracujących Polaków, jak również przez dotację z budżetu państwa. Jeżeli te dwa źródła nie wystarczają do sfinansowania całości wydatków, wówczas ZUS ma możliwość zaciągnięcia kredytu bankowego. W dniu wczorajszym taki kredyt został uruchomiony. (...) Używanie przez media sformułowań typu "ZUS-owi zabraknie pieniędzy na emerytury" jest całkowicie nieuprawnione i nieuzasadnione. ZUS właśnie dlatego sięga po pożyczkę w banku, by pieniędzy na emerytury nie zabrakło" - czytamy w oświadczeniu.

Do doniesień prasowych odniósł się również na konferencji premier Donald Tusk

Zapewnił, że - nawet w dobie kryzysu - nie będzie żadnych problemów z wypłatami rent i emerytur. "Z całą pewnością emeryci w Polsce, jeśli chodzi o ich wynagrodzenia, mogą spać spokojnie" - powiedział szef rządu.

"Chcę zapewnić, że nie ma i nie będzie - także w przyszłości - żadnej obawy, jeśli chodzi o wypłaty emerytur i rent. Jeśli trzeba będzie podjąć decyzje, nawet tak przez nas niechciane jak podwyższenie podatków - aby zapewnić wypłatę emerytur - to ja się nie cofnę przez taką decyzją" - podkreślił premier.