Premier Donald Tusk zadeklarował, że jego rząd będzie dążył do tego, by uczniowie w Polsce mieli gwarancję dobrego wychowania i nauki. Przemawiając podczas inauguracji roku szkolnego w Przodkowie na Pomorzu premier podkreślił rolę, jaką w wychowaniu najmłodszych pełnią nauczyciele.

Szef rządu powiedział, że zdaje sobie z tego, iż praca nauczycieli w dalszym ciągu nie jest odpowiednio wynagradzana. Podkreślił jednak, że nauczycielskie pensje będą stopniowo wzrastały, średnio o 10 procent rocznie. "Chcemy, by ich praca nie była powodem do wstydu i gorzkiej refleksji" - dodał premier.

Donald Tusk powiedział, że rząd planuje zainwestować także w rozwój szkół. Podczas dzisiejszej inauguracji szef rządu wziął udział także otwarciu boiska zbudowanego w ramach programu rządowego "Moje boisko - Orlik 2012".

Program ten zakłada budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym, w każdej gminie na terenie całego kraju. Założeniem programu jest udostępnienie dzieciom i młodzieży nowoczesnej infrastruktury sportowej w celu aktywnego uprawiania sportu.

Reklama

Hall: rząd będzie się starał, by nauczyciele mogli mieć satysfakcję z pracy

Minister edukacji Katarzyna Hall podziękowała przedstawicielom lokalnych samorządów za wspólną pracę z rządem nad rozwojem polskich szkół. Przemawiając podczas inauguracji roku szkolnego w Przodkowie, przypomniała, że to dzięki zaangażowaniu władz lokalnych, coraz więcej szkół może pochwalić się dobrym wyposażeniem, które pomaga w nauce uczniom.

Katarzyna Hall zwróciła także uwagę na ogromną rolę nauczycieli. Podkreśliła, że rząd będzie się starał, by nauczyciele mogli mieć satysfakcję z efektów swojej pracy.