Zawodowi negocjatorzy otrzymują prowizję do 30 proc. wysokości wynegocjowanej ceny lub odszkodowania.
N egocjator to dobry zawód dla prawników. Dodatkowo warto skończyć specjalne kursy uczące technik negocjacyjnych. To bardzo pomaga w wykonywaniu obowiązków – mówi Dorota Sapeńko, właścicielka firmy Negocjator Pomoc w Odszkodowaniach z Zielonej Góry.
Przed przystąpieniem do wykonania konkretnego zlecenia negocjator należycie się do niego przygotowuje. Doświadczeni negocjatorzy zwracają uwagę na konieczność zebrania informacji nie tylko o przedmiocie transakcji, ale także sytuacji na rynku.
– W przypadku negocjacji cen nieruchomości warto dokładnie poznać okolicę oraz sprawdzić stan techniczny budynku wystawionego na sprzedaż. Przy przeszacowanych cenach domów i mieszkań w Warszawie można nawet wytargować obniżkę o jedną czwartą ceny – mówi Michał Starkowski, właściciel firmy NegocjacjeCen.pl.
Zwraca on uwagę, że w przypadku tego zawodu niezwykle ważne są predyspozycje.
– Niezbędna jest intuicja, która umożliwia osiągnięcie porozumienia – wyjaśnia Michał Starkowski.
Negocjatorzy przyznają, że od ich profesjonalizmu zależy ich wynagrodzenie. Stawki wszędzie są podobne. Najwyższa prowizja wynosi 30 proc. ceny wynegocjowanej. Zdarzają się też sytuacje, że opłata wynosi 10 proc. kwoty wywalczonej dla klienta. Czasami prowizje to kwoty aż pięciocyfrowe.