Osoba niepełnosprawna może wejść z psem przewodnikiem do banku, urzędu, szkoły czy restauracji. Może też skorzystać ze wszystkich środków transportu.
Od 19 czerwca tego roku zarządcy obiektów użyteczności publicznej lub środków transportu publicznego nie mogą zakazywać osobom niepełnosprawnym wstępu wraz z psem asystującym. Niepełnosprawni uzyskali uprawnienie do wejścia z czworonogiem m.in. do szpitali, szkół, sklepów, banków, restauracji i urzędów. Z psem mogą też korzystać ze wszystkich środków komunikacji, w tym również samolotów. Tak wynika z ustawy z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. nr 223, poz. 1463), która 19 czerwca weszła w życie.
Zarządcy budynków administracji publicznej mieli pół roku na przystosowanie do ogłoszonych przepisów. Problemów z realizacją ustawowego wymogu nie miały np. urzędy.
– Od lat nasz urząd jest przystosowany do potrzeb niepełnoprawnych. Nigdy nie obowiązywał w nim zakaz wchodzenia z psem asystującym – mówi Monika Firlej z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu.
Nieco więcej kłopotów mają właściciele np. restauracji.
– Chodzi zwłaszcza o te placówki, które prowadzą tzw. otwarte kuchnie. W takich sytuacjach trzeba szczególnie dbać o higienę pomieszczeń – mówi Dominik Szumowski z McDonalds Polska.
Podkreśla, że sieć restauracji nigdy nie odmawiała wstępu niepełnosprawnym z psem. Podobnych zakazów nie stosowała też PKP.
– Zanim jeszcze weszły w życie nowe przepisy, pasażer niepełnosprawny mógł swobodnie podróżować z psem asystującym – mówi Beata Czemerajda z PKP Intercity.
Pozostałe zwierzęta mogą podróżować koleją, jeśli zgodzą się na to współpasażerowie. Właściciele nie mogą jednak korzystać wraz z nimi z wagonów gastronomicznych.
Są jednak firmy, które mogą nie respektować nowych przepisów. Przedstawicielstwo British Airways w Polsce poinformowało nas, że w samolotach tej linii nadal obowiązuje zakaz przelotu jakichkolwiek zwierząt.
Zgodnie z ustawą pies asystujący powinien być wyposażony w uprząż. Nie musi być na smyczy i nosić kagańca. Za szkody, które pies wyrządzi w obiekcie użyteczności publicznej, odpowiedzialność poniesie niepełnosprawny właściciel.