"Reforma systemu emerytalnego służb mundurowych w 2011 roku"

autor: Bożena Wiktorowska23.06.2009, 03:00

Rozmawiamy z gen. ADAMEM RAPACKIM, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji - Po 20 latach służby policjant będzie mieć prawo do emerytury w wysokości 45 proc. podstawy wymiaru. Za każdy dodatkowy rok otrzyma 3 proc. podstawy, lecz nie więcej niż 85 proc. uposażenia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (38)

  • emeryt(2009-06-23 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    Ja przepraszam, czy ktoś z nas, emerytów innych zawodów otrzymuje 85 proc. uposażenia ( dla ścisłości - ostatniego, nie z 10 lat) ? A to też budżetówka!

    Odpowiedz
  • OMC Emeryt(2009-06-23 10:34) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Adam Rapacki to chyba jeden z nielicznych, z którym można pogadać o robocie. Jeśli ktoś zazdrości nam emerytur, to zapraszam na PIERWSZĄ LINIĘ. Zobaczy jak szybko zmieni zdanie.

    Odpowiedz
  • zulus(2009-06-23 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Rapacki odszedł z Policji mając czterdzieści parę lat i pobierając emeryturę w wysokości ok. 7 tys. netto do tego uposażenie ministerialne w wysokości ok. 12 tys. zł. co łącznie daje nam ok. 20 tys. zł. netto miesięcznie. dane te są dostępne na stronach rządowych BIPu w oświadczeniach majątkowych. czy ktoś jeszcze uważa iz Pan Rapacki ma moralne prawo co do wypowiadania sie w przedmiocie dorabiania przez mundurowych na emeryturze?

    Odpowiedz
  • emeryt(2009-06-23 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    OC emerycie, czy myślisz, że pierwsza linia daje prawo do ekstra emerytur? Każdy z nas ma juz 65 lat jak odchodzi na kiepską emeryturę. Wy macie po 40 lat i odchodzicie na wysokie emerytury i w pełni sprawni idziecie dalej pracować. A ta pierwsza linia to niby co? Afganistan? Za to niejeden wybudował dom! Nie używaj demagogii, bo to śmieszne co mówisz. Przez cały czas pracy macie przywileje i starczy!

    Odpowiedz
  • Zły Porucznik(2009-06-23 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    emerycie, mogłeś przyjąć się do milicji, bo skoro masz 65 lat to jak miałeś 20 lat to była wtedy milicja to byś poczuł na własnej skórze co to jest "pierwsza linia" i zapewne byłbyś już dawno na emeryturze wiec jak nie wiesz nic na temat specyfiki pracy w Policji to nie pieprz głupot.

    Odpowiedz
  • Obiektywny(2009-06-23 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    Emerycie nie zachowuj sie jak pies ogrodnika! Nie masz pojęcia o czym mówisz ! Zazdrość Cie zżera ale trzeba było wstąpić i byś tak nie płakał. A tak poza tym to czego sie obawiasz w pracy? chyba tego zeby sie nie potknąć na schodach i nie wybić sobie zębów! Policjant co dzień ryzykuje życie! I to w każde święto każdy dzień wolny od pracy! Wtedy kiedy ty siedzisz sobie grzecznie przed telewizorem i płaczesz jak to Ci zle! Wiec wyluzuj! I więcej obiektywizmu! oraz rozsądku! Bo gdy będziesz potrzebował pomocy jako pierwszy zadzwonisz pod 997 i będziesz oburzony ze mało opłacony i "gnębiony" przez przełożonych policjant zle cie potraktował albo nie spełnił TWOICH oczekiwań. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Mam POmysł(2009-06-23 11:25) Zgłoś naruszenie 00

    1.odebrać Donaldowi prawo do wcześniejszej emerytury premierowskiej i wszelkich przywilejów!
    2.obciążyć Go kosztami za Maciu Pikciu
    3.kazać naprawić choć część szkód które Cudami narobił przez dożywotnie przez Niego osobiste malowanie kominów jako realizacje jego postulatu zniesienia ustawy kominowej!
    4 Wyjaśnić ile czasu (miesięcy) Donald malował te kominy i czy z tego tytułu należy mu się chociaż chorobowe.- (czy resztę obijał się w związkach zawodowych studentów i partiach politycznych?)

    Odpowiedz
  • jeszcze kilka dni POLICJANT(2009-06-23 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    Rapacki ma pomysł aby dodatki socjalne weszły w skład wynagrodzenia.
    To ja mam pytanie,będzie to jak zwykle średnio na etat?
    Znowu ci co zapier...ją na ulicy dostaną grosze a paniska z KGP i KWP będą się cieszyć.

    Odpowiedz
  • jeszcze trochę czasu glina ale nie tak długo(2009-06-23 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    tego człowieka nie interesuje żadna formacja jak zarabia się brutto łącznie 237000 złotych brutto to nawet jakby 70000 zabrali na podatki to i tak tego nie odczuje bo podzielić pozostałe 167000 na 12 miechów to chłop ma prawie 14 złotych miesięcznie więc co go mogą zarobki policjantów na dole jak również sprawy emerytur policjantów,
    co do sprawy 20 lat służby i 45 procent emerytury nieźle chcę wyruchać policjantów bo w starym systemie mieliby już 53 procent emeryturki a tak 5 lat będę robić prawie za friko,
    sprawy emerytury i połączenia jej z tzw rentą niech się tego nie ima skoro komisje lekarskie uznają że ktoś ma indwalidztwo i nie może pozostać służbie to mu się ten przywilej chce zabrać a dlaczego proszę mi pokazać ilu policjantów odchodzi po 15 latach służby jaki odsetek bardzo mały a jak odchodzą to wynika ze stanu zdrowia z reguły
    konsensus całego komentarza
    niech ten Pan da sobie spokój z pomysłami powinien stać za policjantami bo pracował między nimi i powinien znać trud ich pracya nie myśleć tylko o tym aby się kurczowo stołka trzymać

    Odpowiedz
  • policjant(2009-06-23 16:23) Zgłoś naruszenie 00

    dokładnie zostawcie przywileje socjalne szeregowym policjantom-rece precz...a skoro tak Rapacki chce niech zabiera je oficerkom

    Odpowiedz
  • jeszcze trochę czasu glina ale nie tak długo(2009-06-23 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    emeryt a powiedz mi jakie mamy przywileje przez cały czas pracy jakich ty nie masz

    Odpowiedz
  • jeszcze trochę czasu glina ale nie tak długo(2009-06-23 16:35) Zgłoś naruszenie 00

    a jeszcze jedno 45 procent po 20 latach potem za każdy rok 3 procent
    czyli po 30 latach 75 procent a po 33 latach 84 procent czyli chłopy zapierniczają 33,5 roku przy założeniu ukończenie studiów 25 lat odchodząc na emeryturę osoba ma 58,5 roku ale przywileje nie mogę pozdrawiam szczęściarzy którzy ten wiek dożyją

    Odpowiedz
  • qwerty(2009-06-23 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    na starych zasadach tylko i wyłącznie i już nie długo powiem dowidzenia

    Odpowiedz
  • qwerty(2009-06-23 17:54) Zgłoś naruszenie 00

    Znowu coś Rapacki kłamie. Skoro przeciętna emerytura to 2,5 tys.zł i jest to po 15 latach 40 proc. pensji, to żadną miarą nie może być tak, że policjanci odchodzą na emeryture po 15 latach skoro pensji mają właśnie 2,5 tys. zł, no chyba, że jest za mało zwykłych policjantów, a za dużo gnerałów takich jak Rapacki co emerytury pają po 7 tys. zł

    Odpowiedz
  • Edi(2009-06-23 19:51) Zgłoś naruszenie 00

    Założenia nowej ustawy powiększą głównie tylko przywileje tym,którzy dziś służą na ciepłych posadach powyżej 30 lat.W jednej chwili zyskają za "friko" 10% wyższą emeryturę(z 75% na 85%).I oto naprawdę chodzi związkowcom aby nowa ustawa dała jeszcze więcej tym, co i tak mają dużo na pagonach oraz w latach służby-najmniej zyskają ci, co mogli procentami "dorabiać" do wyższej emerytury.I dlatego wybór starych czy nowych zasad powinien dotyczyć tylko osób nowych i poniżej 15 lat służby.To uważam za sprawiedliwe.

    Odpowiedz
  • oficer(2009-06-23 19:58) Zgłoś naruszenie 00

    żeby zostać oficerem też musiałem wiele poświęcić i wyrzeczeń ze strony rodziny i kasy na podwyższenie kwalifikacji, ale ja w przeciwieństwie do pana generała nie bywałem na imprezach u Mariana K. w Wołominie.

    Odpowiedz
  • pracujący w resorcie(2009-06-23 21:19) Zgłoś naruszenie 00

    Panie emerycie należało się zatrudnić w milicji lub Policji i popracować troszkę w tym syfie. Myślę że diametralnie zminieło by się Twoje spojrzenie na pracę w Policji i ten "miód" w postaci emerytury i spierd... nerwy.

    Odpowiedz
  • Złodziejska skorumpowana wyprzedana POlska(2009-06-23 21:40) Zgłoś naruszenie 00

    Panowie decydenci pocałujcie mnie w d..e... Wsadzicie w uposażenia średnio na policjanta? i podatek zabierzecie?

    Odpowiedz
  • Prawie emeryt(2009-06-23 22:26) Zgłoś naruszenie 00

    A co ten Rapacki szczególnego zrobił w Policji? N I C. Oficerczyk z plecami któremu przypisuje się niewiadomo dlaczego założenie CBŚ. Niech się wypowie ile czasu pracował na tzw. pierwszej linii (oprócz wydawania poleceń jako przełożony)

    Odpowiedz
  • Prawie emeryt(2009-06-23 22:33) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę oto przebieg służby człowieka który zna potrzeby szeregowego policjanta, a który jak wynika nie miał do czynienia z prawdziwą pracą policyjną.

    "Rapacki ukończył wydział administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1988 r. pracował w KGP, gdzie od 1991 r. był naczelnikiem Zespołu I Oddziału ds. Przestępczości Aferowej Departamentu Policji Kryminalnej.
    W 1997 r. organizował w KGP służby do walki z przestępczością narkotykową, od marca 1997 r. został dyrektorem Biura ds. Narkotyków KGP. Później był Komendantem Wojewódzkim Policji we Wrocławiu.
    We wrześniu 2000 r. ówczesny minister SWiA Marek Biernacki powołał go na stanowisko wicekomendanta głównego policji. Zastąpił odwołanego - jak informowano, z przyczyn zdrowotnych - nadinspektora Józefa Semika."

    Odpowiedz