"Uznajemy, że dotychczasowe propozycje rządu są propozycjami szkodliwymi, godzącymi w nauczycieli" - powiedział dziś na konferencji prasowej w Sejmie były wiceminister edukacji Sławomir Kłosowski.

Jak mówił, klub PiS wyraża "zaniepokojenie prowadzoną przez rząd premiera Donalda Tuska polityką wobec środowiska nauczycielskiego", która zmierza do "narzucenia temu środowisku szkodliwych dla niego rozwiązań".

W ocenie PiS dotychczasowe propozycje rządu dla nauczycieli doprowadzą m.in. do odebrania nauczycielom emerytur pomostowych, realnego obniżenia wynagrodzenia, oraz do "licznych zwolnień nauczycieli i masowych likwidacji szkół".

"Takie postępowanie rządu prowadzi do sytuacji, w której nauczyciele, zamiast spokojnie przygotowywać się do ważnego wydarzenia w życiu młodego człowieka, jakim jest rozpoczęcie edukacji, zastanawiają się, jakie to jeszcze rozwiązania szkodliwe dla ich środowiska przygotowuje rząd" - podkreślił Kłosowski.

"W obliczu zapowiadanych przez związki zawodowe nauczycieli protestów, przestrzegamy po raz kolejny przed eskalacją napięcia i wzywamy do wycofania się ze szkodliwych dla środowiska nauczycielskiego propozycji rozwiązań" - powiedział Kłosowski.

"Działania rządu mają na celu uderzenie w status nauczyciela jako funkcjonariusza publicznego"

Według PiS działania rządu mają na celu "uderzenie w status nauczyciela jako funkcjonariusza publicznego" oraz naruszenie "solidarności nauczycielskiej".

"To jest działanie skrajnie szkodliwe, uderzające zarówno w poziom nauczania w polskich szkołach, jak również uderzające bezpośrednio w nauczycieli" - zaznaczył b. wiceminister edukacji.

Dodał, że liczne zapowiedzi premiera, w których obiecywał znaczne podniesienie wynagrodzeń dla nauczycieli to "jedna wielka fikcja", o której można już mówić otwarcie i jednoznacznie.

Dziś kontynuowane były rozmowy przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej ze związkami zawodowymi na temat reformy oświaty. Po południu rozmowy zostały przerwane, dla konsultacji z premierem i z Ministerstwem Finansów możliwość podwyżek płac po 2009 roku.

Przed rozpoczęciem rozmów prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że czwartek nie będzie ostatnim dniem dyskusji z rządem.