Planowane godziny dyżuru medycznego nie stanowią pracy w godzinach nadliczbowych.
Od stycznia tego roku dyżur medyczny jest wliczany do normalnego czasu pracy. Jak wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy, dotyczy to również sytuacji, w których jego pełnienie przekracza powszechnie obowiązujące normy czasu pracy lekarzy, czyli 37 godzin i 55 minut tygodniowo. Nadal może on być bowiem planowany. To, zdaniem Inspekcji Pracy, oznacza, że istnieje zasadnicza różnica między czasem pracy w ramach dyżuru medycznego a pracą w godzinach nadliczbowych na zasadach regulowanych przez kodeks pracy. Zgodnie bowiem z kodeksem praca w godzinach nadliczbowych nie może być planowana. Tylko w sytuacjach wynikających ze szczególnych potrzeb pracodawca może zlecić pracownikowi pracę w dodatkowych godzinach.
Nowelizacja ustawy z 24 sierpnia 2007 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 176, poz. 1240) daje natomiast pracodawcy prawo planowania dyżuru medycznego. Ma to swoje racjonalne uzasadnienie. Placówki ochrony zdrowia muszą bowiem zapewnić opiekę zdrowotną pacjentom. Jest to szczególnie ważne w szpitalach, bo funkcjonują one przez 24 godziny na dobę. Dlatego kierownicy poszczególnych oddziałów muszą mieć możliwości wcześniejszego przygotowania grafików dyżurów i odpowiedniego zaplanowania pracy lekarzy.
Mimo że planowane dyżury medyczne nie stanowią nadgodzin w rozumieniu kodeksu pracy, to za ich pełnienie przysługuje wynagrodzenie jak za pracę w ponadwymiarowych.
Komentarze (4)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeWładze ustawodawcze Polskie ZALEGALIZOWAŁY prawnie NIEWOLNICTWO co zostało ogłoszone w ustawie KODEKS PRACY w artykule : ---Art. 151. (ze znaczkiem5) ---§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). ...(np w domu) § 2. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. § 3. Za czas dyżuru, z pełnionego w domu nie przysługuje czas wolny - --BRAWOO!!! BRAWO SEJM -BRAWO Rząd --- Przecież to Legalne NIEWOLNICTWO!!!--- a gdzie swoboda gospodarcza- czyżby pracownik nie mógł dodatkowo prowadzić działalności gospodarczej po godzinach pracy bo Jan musi pozostawać do usług JAŚNIE PSIE PANA przez całą dobę.
Niestety ten sprytny Niewolniczy przepis praktykuje się Już masowo bo pracodawcom pozwala on oszczędzać na ilości etatów osób zatrudnianych!!
Twój pracownik-Twój niewolnik
O ile wiem nakaz przebywania w domu (dyżur) ma stanowić w połączeniu z obrożą elektroniczną jedną z form wykonywania kary pozbawienia wolności.
Tym samym nakaz przebywania w określonym miejscu pełnienia dyżuru, nawet poza zakładem pracy, trudno uznać za czas wolny pracownika za który nie należy mu się żadne godne wynagrodzenie tylko najniższe wg stawek PSEUDOLiberała kapitalisty.
Mój sąsiad w dzień pracuje na etacie w nocy jako firma i to że cały tydzień pracuje non stop to już PIPu nie obchodzi bo wg nich pracują tu 2 podmioty