Minister odniosła się w ten sposób do czwartkowych doniesień "Gazety Wyborczej", że rodzice, którzy wybrali dla swych 6-letnich dzieci przedszkole zamiast szkoły, właśnie odkryli, że ich pociechy w zerówce nie będą się uczyć czytać ani pisać.

Według gazety wszystkiemu - choć niechcący - winien resort edukacji narodowej, który nie liczył się z gremialnym protestem rodziców, chcących swym pociechom przedłużyć dzieciństwo.

"Programy edukacyjne dla przedszkoli, które będą teraz obowiązywać, ja mam przekonanie, że są to po prostu lepsze programy i mam naprawdę przekonanie, że te dzieci będą lepiej przygotowane, będziemy zapobiegać porażkom szkolnym. To nie jest tak, że nauka szkolna składa się tylko z nauki kaligrafii, naprawdę do tego trzeba się przygotować" - mówiła Hall w piątek w radiowych Sygnałach Dnia.

Zaznaczyła, że "edukacja to jest też mnóstwo innych rzeczy, które dzieci robią w przedszkolu". "Malują, wycinają, kroją, lepią, budują, tańczą, śpiewają, grają w różne gry, mają rozmaite ćwiczenia koordynacyjne, sportowe itd., są uspołeczniane" - wyliczała.

"Zerówka ma być właśnie taka - nie nauka kaligrafii, tylko mnóstwa umiejętności, które pomagają potem mieć dobry start z tą kaligrafią" - podkreśliła Hall.

"Jestem przekonana, że te nowe programy zapobiegną wszelkim kłopotom, jakie część dzieci miewa właśnie na starcie szkolnym. Miejmy świadomość, że mamy w naszym systemie edukacji dużo porażek szkolnych, dużo dzieci, które właśnie niedostatecznie dojrzałe są sadzane do nauki kaligrafii" - mówiła minister edukacji.