III Ranking Wydziałów Prawa 2009 - zwyciężyła Warszawa

19.06.2009, 03:00; Aktualizacja: 19.06.2009, 10:11

Laureatami trzeciej edycji rankingu Wydziałów Prawa GP w kategorii wydziałów prawa wśród uczelni publicznych został po raz trzeci Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Kierowany przez prof. Krzysztofa Rączkę wydział uzyskał 89 na 100 możliwych punktów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (53)

 • absolwent UwB(2009-06-19 06:44) Zgłoś naruszenie 00

  Brawo Uniwersytet w Białymstoku! Kolejny rok potwierdza, że jest to jeden z najlepszych wydziałów prawa w Polsce.

  Odpowiedz
 • kamil20(2009-07-11 15:12) Zgłoś naruszenie 00

  Radzę dokładnie przeczytać ten ranking. Z UW dostało się najwięcej osób na aplikacje (263 osoby). Wynik 14% spowodowany jest tym, że na UW studiuje bardzo wielu studentów, którzy stosunkowo bez większego wysiłku przechodzą przez studia na samych 3.
  Na egzamin trzeba nauczyć się samemu, więc nawet najlepsza uczelnia nie wystarcza by zdać na aplikacje.
  Wybierając uczelnie powinno kierować się możliwościami rozwijania własnych zainteresowań i podjęciem pracy po studiach, a to właśnie w Warszawie istnieje największy rynek usług prawniczych.

  Odpowiedz
 • P(2009-06-20 13:54) Zgłoś naruszenie 00

  jasne a wcześniej było ************ bo w końcu geny miały moc sprawczą...a to że na uczelniach pierwsze 2 lata są prawie nikomu niepotrzebne (różne historie i inne prawa rzymskie) to też nieważne... w końcu istotniejsze jest aby w podstawie programowej była historia prawa (cały I rok) niż ustawa o VAt albo pr. budowlane bądź upadłościowe i naprawcze...albo forma wykładów równie dobrze profesor może się nagrać i umieścić wykład w sieci...jedynie forma ćwiczeń grupowych (max do 20 osób) może pobudzić dyskusję...

  Odpowiedz
 • lexus(2009-06-20 14:21) Zgłoś naruszenie 00

  www.ms.gov.pl/aktual/aplikacja/wszystkie/w3.pdf - obiektywny ranking

  Odpowiedz
 • Wykładca(2009-06-20 15:01) Zgłoś naruszenie 00

  @30
  Potwierdzasz, to co napisałem: polski system kształcenia prawników przygotowuje ĆWIERĆinteligentów, ludzi o ograniczonych horyzotnach myślowych.
  Historia jest stała, a ustawa o VAT zmieni się 10razy, zanim dana grupa skończy studia. Bez znajomości historii prawa nigdy nie będzie mozna powiedzieć, że dana instytujca już obowiazywała i się nie sprawdziła, a więc nie ma powodów, aby ją ponownie wprowadzać. Wystarczy spojrzeć na polską politykę i bezsilnośc prawników wobec polityków wynikającą właśnie z braku przygotowania historycznego. Bez znajomości historii i przez to bez posiadania bazy porównawczej dla kreacji nie jest się w stanie stworzyć nic nowego i dobrego. Można tak pisać jeszcze długo...
  Innymi słowy - pronowany system jest systemem kształcenia debilii, bez cienia kreatywności, akceptujacych bezmyślnie każde rozwiązanie ustawowdawcy, bo tak byli uczeni na studiach.
  Studia mają właśnie kształcić kreatywność, erudycje a nie uczyć na pamięć regulacji, które się zmienią za kilka miesięcy...

  Odpowiedz
 • Wykładowca(2009-06-20 17:04) Zgłoś naruszenie 00

  @31
  I raking się przewrócił:
  1. Najwięcej osób na aplikacje dostało sie z UJ - 23,46% zdających z UJ
  2. Potem UG - 15,89% ze zdających z UG
  3. Potem UŁ
  4. Potem UW

  Odpowiedz
 • I(2009-06-20 19:45) Zgłoś naruszenie 00

  Zazwyczaj za granicą kariery akademickiej nie łączy się z praktycznym wykonywaniem zawodu i jedno i drugie jest nie mniej prestiżowe.

  Nie spotyka się możliwości poprawy rekrutacji,kiedy to student z nie zdanym na odpowiedni poziom po raz pierwszy i tam jedynym egz.wstępnym studiuje prawo.
  Rzeczywiście faktem jest,że część absolwentów nie potrafi wysłowić się w języku ojczystym (od czasu szkoły były z tym problemy).

  Dziwnym zbiegiem okoliczności bez aplikacji ląduje na listach,głównie radców prawnych w Polsce,po czym emigruje do Brukseli.Co akurat nie jest dziwne ...

  Także wyjątki od tych reguł są,ale bardzo nieliczne...

  Odpowiedz
 • xyz(2009-06-22 15:55) Zgłoś naruszenie 00

  slaski to powinien byc na ostatnim miejscu z tych ubeckich kapusiow zwlaszcza niejakiego prof Nowaka - Prawo pracy, pierwszego wspolpracownika ub, ktory byl i jest mega miernotom, ale jak zaczal kablowac to z 3 wskoczyl na 5-atki

  Odpowiedz
 • xtz(2009-06-27 21:15) Zgłoś naruszenie 00

  Jak tegoroczny maturzysta nie wiem czy iść na UW czy na UJ. Niby we wszystkich rankingach GP triumfuje UW ale jesli chodzi o aplikacje, jest daleko z tyłu. Mam wielu znajomych, którzy narzekają na wpia uw, czy ktoś z Krakowa mógłby odniesc sie do wynikow rankingu? Dlaczego przewaga uw się zwiększyła w porownaniu z poprzednim rokiem?

  Odpowiedz
 • mrozek(2009-07-01 00:24) Zgłoś naruszenie 00

  liczba stanowisk komputerowych z programem LEX przypadająca na 100 studentów prawa:
  -UJ (0,5 pkt)
  - UW (maximum możliwe 3,0 pkt, ciekawe czy słyszeli w WWA o czymś takim jak ekstranet, który daje możliwość KAŻDEMU studentowi UJ dostęp do LEXa wszędzie tam gdzie jest Internet)

  dostępność przedmiotu z umiejętnośći obsługi LEX-a:
  UJ - 0,
  UW - 1

  obowiązek zdania egzaminu z LEX (lub porównywalny)
  - UJ - 0
  - UW - 3,0

  Czyli na LEXie UW zyskuje 6,5 pkt.
  Z rankingu wynika, że obowiązek zdania egzaminu z LEXa jest 12 razy ważniejszy niż cywil, czy karne. Ewidentne ranking robiony pod UW.

  Odpowiedz
 • xxx(2009-07-02 09:31) Zgłoś naruszenie 00

  Dzięki. A jak z dostawalnoscia na aplikacje w latach poprzednich? 2007, 2006?

  Odpowiedz
 • kamil(2009-07-10 16:02) Zgłoś naruszenie 00

  Dziwi mnie samozadowolenie autorów tego rankingu . Przecież fakt tego iż z UJ dostało się na aplikacje 23 % a z UW 14 % świadczy o tym iż odwrotna kojelność w Waszym rankingu może najlepszych młodych maturzystów wprowadzać w błąd i sugerować że najlepiej studiować prawo na UW . Dla 80 % szansa dostania się na aplikacje jest najważniejsza i decyduje o wyborze wydziału, natomiast autorzy rankingu sprawiają wrażenie trochę oderwanych od rzeczywistości...Mam nadzięję że wyciągniecie z tego wnioski i przestanieciena ciągnąć za uszy wydział który nawet nie jest w pierwszej trójce jeżeli chodzi o zdawalnośc na aplikacje.

  Odpowiedz
 • kamil(2009-07-22 12:27) Zgłoś naruszenie 00

  Włąśnie w ten sposób sam Pan sobie zaprzeczył : UJ wypuszcza stosunkowo najmniej osób nieprzygotowanych do egzaminu.OTO dane

  UW 1838 przystępujących , zdało 263
  UJ 1091 przystępujących , zdało 256

  Czyli racja , więcej osób zdało z UW o całe 7 osób więc taka różnica chyba kompletnie jest bez znaczenia.
  Z tego co Pan pisze wynika że dyplom UW jest dewaluowany przez samą uczelnie która pozwala sobie na to by wypuszczać osoby które na to nie zasługują. Co do liczby studentów UJ i UW przyjmują bardzo zbliżone liczby , tyle że na UJ dostanie sie na studia nie świadczy o ich ukończeniu bowiem nawet dostawanie 3 jest dosyć dużym osiągnięciem.

  A co stoi na przeszkodzie temu aby po studiach na UJ pracować w Warszawie??
  Z tego co wiem kancelarie w Warszawie patrzą bardzo przychylnym okiem na dymplom UJ.
  To co Pan napisał potwierdza wniosek który płynie z zeszłorocznych badań Dziennnika że wśród pracodawców panuje dosyć powszechna opinia że UW idzie na ilość jeśli chodzi o kształcenie , natomiast UJ na jakość.

  Co do głównej przyczyny dosyć słabych wyników UW ( nawet UŁ jest przed UW ) są ustne egzaminy . Z tego co obserwuje sposób nauki do egzaminów ustnych i pisemnych jest różny. Rozwiązywanie testów jest umiejętnością która bardzo się przydaje przy egzaminach aplikacyjnych ( na UJ 90 % to egzaminy testowe ) , z tego co wiem ten procent na UW jest znacznie mniejszy co wg mnie jest dużym błędem tej uczelni.

  Odpowiedz
 • ops ops(2009-06-19 23:43) Zgłoś naruszenie 00

  Jedna sprawa do autora tekstu artykułu o różnicach w poziomach uniwersytetów oraz rankingu. Na Uniwersytecie Opolskim student KAŻDEGO kierunku, a co za tym idzie również prawa, ma obowiązek zdać egzamin z języka obcego. Od tego roku na poziomie B2, niezależnie od startowego poziomu. Trochę rzetelności w robieniu tego typu list i ocen.
  Nie zmienia to faktu pozostałych czynników na UO, ale jednak pozostawia pytanie z jaką dokładnością i obiektywizmem przeprowadzono pozostałe kryteria.

  Odpowiedz
 • ops ops(2009-08-03 20:28) Zgłoś naruszenie 00

  No tak, ale test na studiach prawniczych to nie atut - atrybutem prawnika jest język, umiejętność posługiwania się nim, argumentowania, myślenia w sytuacjach stresowych i szybkiego wyrażania rozwiązań - jeśli na wydziale prawa nie ma egzaminów ustnych, to jak te studia przygotowują do praktyki?

  Odpowiedz
 • Student(2009-08-04 23:07) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie ma pierwsze miejsce... tzn według tygodnika ,,Polityka"... być może każde źródło podaje inaczej:/

  Odpowiedz
 • PL(2009-08-11 07:58) Zgłoś naruszenie 00

  90% testów na egzaminach na UJ świadczy bardzo źle o tej uczelni. Prawnik to nie robot wybierający między gotowymi odpowiedziami A,B lub C. Prawnik musi myśleć i zwięźle formułować wypowiedzi.

  Odpowiedz
 • kamil(2009-08-12 14:22) Zgłoś naruszenie 00

  OPS OPS i PL jesteście prawnikami? czy tak jak ja studentami? Bo jeśli prawnikami to oczywiście wiecie lepiej ode mnie na czym polega praca prawnika , ale z tego co ja słyszałem od praktyków, wykładowców większość pracy prawnika polega na prostej subsumpcji gdzie nie potrzeba wysublimowanych zdolnośći lingwistycznych . Praca prawnika to przede wszystkim nie jak się wydaje na amerykańskich filmach przerzucanie się widowiskowymi argumentami a PISANIE . Skoro kazusy i testy nie sprawdzają najlepiej wiedzy i umiejętnośći prawniczych to MS jest w błędzie tak konstruując egzaminy.Wg mnie tak nie jest. Co do ostatniego zdania prawnik niestety w dużej mierze działa jak robot( zobaczycie jak będziecie w kancelarii pisać 10 podobnych pozwów w postępowaniu uproszczonym :) ) a hard cases spotkają tylko nielicznych z nas i będzie to bardzo ale to bardzo rzadko:)

  Odpowiedz
 • kamil(2009-08-14 11:02) Zgłoś naruszenie 00

  http://www.rp.pl/artykul/4,348708_Najlepsi_okazali_sie_kandydaci_z_Krakowa.html
  "Najlepsi okazali się kandydaci z Krakowa,prawnicy z okręgu katowickiego zajęli drugie miejsce, wyprzedzając okręg warszawski tylko o jedną osobę przechodzącą do kolejnego etapu"

  Wyniki sobotniego pierwszego etapu konkursu były znane już w poniedziałek. Warszawski test pisało ponad 1,4 tys. kandydatów. Od wczoraj wiadomo, z których okręgów dostało się najwięcej osób. Do drugiego etapu konkursu przeszło w sumie 953 kandydatów na referendarzy, asystentów sędziego, prokuratorów i sędziów: 197 prawników z Krakowa; 118 z Katowic; 117 z Warszawy; 99 z Lublina; 87 z Gdańska; 78 z Wrocławia; 69 z Poznania; 61 z Łodzi; 54 z Białegostoku; 39 z Rzeszowa i 34 ze Szczecina (we wszystkich wypadkach chodzi o okręgi).

  Zobaczymy jak będzie na 2 etapie.

  Ale Gazeta Prawna pewnie dalej będzie uważała że to UW kształci najlepszych prawników w Polsce :)))

  Odpowiedz
 • kamil(2009-08-14 10:56) Zgłoś naruszenie 00

  http://www.rp.pl/artykul/4,348708_Najlepsi_okazali_sie_kandydaci_z_Krakowa.html

  "Najlepsi okazali się kandydaci z Krakowa , Prawnicy z okręgu katowickiego zajęli drugie miejsce, wyprzedzając okręg warszawski tylko o jedną osobę przechodzącą do kolejnego etapu"

  Wyniki sobotniego pierwszego etapu konkursu były znane już w poniedziałek. Warszawski test pisało ponad 1,4 tys. kandydatów. Od wczoraj wiadomo, z których okręgów dostało się najwięcej osób. Do drugiego etapu konkursu przeszło w sumie 953 kandydatów na referendarzy, asystentów sędziego, prokuratorów i sędziów: 197 prawników z Krakowa; 118 z Katowic; 117 z Warszawy; 99 z Lublina; 87 z Gdańska; 78 z Wrocławia; 69 z Poznania; 61 z Łodzi; 54 z Białegostoku; 39 z Rzeszowa i 34 ze Szczecina (we wszystkich wypadkach chodzi o okręgi).

  Zobaczymy jak będzie na drugim etapie.

  Ale oczywiście Gazeta Prawna będzie dalej uważała że UW kształci najlepiej prawników w Polsce :)))

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane