Dotychczas nie zajmowałam się sprawą reformy emerytalnej, dlatego potrzebuję kilku dni na zapoznanie się z nią. Niewątpliwie jednak dokończenie reformy będzie traktowane priorytetowo - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej.

Ustawa o emeryturach pomostowych powinna zostać uchwalona do końca tego roku. Obecnie obowiązujące przepisy wygasną z końcem 2007 roku. Projekt ustawy trafił już do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Natomiast Przemysław Gosiewski, wicepremier, zapowiedział, że ustawa o wypłacie emerytur kapitałowych za pieniądze gromadzone w OFE także powinna zostać przyjęta jeszcze w tym roku. Tylko wówczas ZUS będzie miał pełne 12 miesięcy na przygotowanie się do obsługi tych świadczeń.

Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że do końca tygodnia poda nazwisko wiceministra odpowiedzialnego za system emerytalny.

Nowa szefowa resortu chciałaby także jak najszybciej przesłać do Sejmu projekt ustawy rodzinnej. Zakłada on wydłużenie urlopów macierzyńskich, ulgi dla pracodawców zatrudniających osoby wychowujące dzieci, a także ułatwia kobietom prowadzącym własną działalność gospodarczą korzystanie z urlopów wychowawczych.

Projekt ustawy czeka obecnie na akceptację Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Joanna Kluzik-Rostkowska chciałaby także, aby jej resort lepiej niż dotychczas korzystał z funduszy unijnych.

Jolanta Góra

jolanta.gora@infor.pl