O 1/3 spadła liczba ofert pracy oraz odpowiedzi na ogłoszenia. Firmy, mimo że oferują płace o ok. 7 proc. wyższe niż w 2008 roku, mają trudności w znalezieniu specjalistów.
Średnia płaca na Mazowszu była w 2009 roku najwyższa w kraju i według raportu agencji pracy tymczasowej i doradztwa personalnego Work Express wyniosła 5,8 tys. zł. Najniższe średnie wynagrodzenie otrzymywali pracownicy z województw wschodnich.
W regionie warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim średnia płaca była niższa od średniej krajowej i nie przekraczała 3 tys. zł. Najwyższe płace oferowały firmy poszukujące kandydatów na stanowiska wyższego szczebla w branży IT (średnia płaca to 11 612 zł brutto), technicznej (11 413 zł brutto) oraz finansów i księgowości (10 445 zł brutto).
Wśród kandydatów zainteresowanych zmianą lub znalezieniem posady największym zainteresowaniem cieszyły się oferty pracy w administracji biurowej (40 proc.) oraz dla kadry zarządzającej i kierowniczej (30 proc.). Dyspozycyjność tej ostatniej grupy zawodowej wynika z kilku czynników. Duża jej część realizuje i wdraża w firmach konkretne projekty, po zakończeniu których często zmienia pracę. Pozostała część poszukujących zatrudnienia to osoby, które straciły pracę lub mają świadomość słabej kondycji swoich firm, co skłania ich do poszukiwania zatrudnienia.
– Spadek aplikacji spływających w odpowiedzi na poszczególne ogłoszenia w porównaniu z latami ubiegłymi wynosi około 30 proc. Paradoks ten wynika m.in. z obaw przed zmianą pracy w obecnej, trudnej sytuacji, a także częstych doniesień o wzroście bezrobocia. Kandydaci znacznie bardziej doceniają obecnie bezpieczeństwo zatrudnienia i nie są już tak otwarci i chętni do zmian jak w roku ubiegłym – przyznaje Katarzyna Tajchman z agencji Work Express.
Katarzyna Gurszyńska ze Związku Agencji Pracy Tymczasowej także przyznaje, że na rynku pracy panuje stagnacja. Aż 70 proc. firm, w oczekiwaniu na rozwój sytuacji, nie planuje do września żadnych rekrutacji nowych osób, ale też nie zamierza zwalniać pracowników.
Zdaniem Katarzyny Gurszyńskiej, mimo spowolnienia odczuwalnego w całej gospodarce, w najbliższych miesiącach wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Zatrudniać będzie głównie przemysł spożywczy (napoje, lody), hotelarstwo i gastronomia. Osoby, które znajdą w tych sektorach zatrudnienie, zachowają pracę maksymalnie do października 2009 r.
AKTUALNE ZAPOTRZEBOWANIE NA PRACĘ SEZONOWĄ W UE
Francja. Najlepiej płatne zajęcie – 16 euro brutto za godzinę – oferują firmy poszukujące spawaczy i górników. Murarzom i cieślom-zbrojarzom oferowane są stawki nieco niższe, tj. 13 euro brutto za godzinę. Na płace od 11 do 12 euro brutto za godzinę mogą liczyć malarze, szpachlarze, monterzy stolarki budowlanej.
Niemcy. Najbardziej poszukiwane są polskie opiekunki osób starszych, które w zależności od kwalifikacji mogą zarobić od 29 do 40 euro brutto dziennie. W skali miesiąca daje to od 750 do 1050 euro netto (najwyższe zarobki osiągają dyplomowane pielęgniarki znające dobrze język niemiecki).