Sejmowa Komisja Polityki Społecznej odrzuciła dziś projekt, przewidujący przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia. Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zgłosił klub PiS; rząd oceniał go krytycznie.

Projekt przewidywał, że o taką dotację mogłyby się ubiegać nie tylko - jak jest obecnie - osoby posiadające status osoby bezrobotnej, ale także osoby, które kończyły 50 lat i pobierają np. świadczenie przedemerytalne, emeryturę czy rentę.

Zgodnie z projektem miały zostać zlikwidowane także obecne limity dla osób, które pobierają świadczenie i jednocześnie pracują zarobkowo. Obecnie, gdy emeryt bądź rencista otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 130 proc. świadczenia emerytalnego, to zostaje ono zawieszane. Gdy wynagrodzenie wynosi od 70 do 130 proc. emerytury czy renty - jest ono zmniejszane o tzw. kwotę przekroczenia.

Projekt przewidywał także zwolnienie pracodawców od obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za pracowników, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. W ocenie wnioskodawców miałoby to przyczynić się do większego zatrudniania osób w wieku przedemerytalnym. Zaproponowano też potraktowanie jako "działalności socjalnej" usług na rzecz szkoleń osób powyżej 50. roku życia.

Projekt przewidywał też możliwość przeliczenia po trzech latach emerytury, przyznanej wcześniej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od minimum 60 proc. średniej płacy - z nową kwotą bazową obowiązującą w momencie złożenia wniosku o przeliczenie.