W szpitalach powstaną centra urazowe współpracujące z systemem ratownictwa medycznego.
Na wczorajszym posiedzeniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Nowela ma ograniczyć wtórny obrót wierzytelnościami szpitali. Zgodę na taką procedurę będzie musiał wydać podmiot, który utworzył zakład opieki zdrowotnej. Decyzję o zmianie wierzyciela podmiot założycielski będzie wydawał na podstawie wyniku finansowego szpitala za rok poprzedni.
Zgodnie z projektem będzie też możliwe przekazywanie dotacji unijnych jednostkom badawczo-rozwojowym, które są publicznymi zakładami opieki zdrowotnej. Projekt uchyla obowiązek przeznaczania przez SP ZOZ nie mniej niż 40 proc. kwoty, o którą wzrósł kontrakt z NFZ, na wzrost pensji pracowników.
Rząd przyjął też nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Przewiduje, że powstaną centra urazowe współpracujące z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, zapewniające szybką diagnostykę oraz kompleksowe leczenie pacjentów z wielonarządowymi obrażeniami ciała. Świadczenia zdrowotne będą udzielane w jednym wysokospecjalistycznym szpitalu przez zespół lekarzy specjalistów. Taka organizacja udzielania świadczeń ma zmniejszyć koszty leczenia i rehabilitacji pacjentów urazowych. W Polsce powstanie 10–12 centrów urazowych w już działających szpitalach. Do końca 2013 r. zakłady opieki zdrowotnej będą miały czas na dostosowanie się do wymogów organizacyjnych niezbędnych do funkcjonowania takich centrów.