Kudrycka: walczymy z kolekcjonerami dyplomów i stypendiów socjalnych

16.06.2009, 10:15; Aktualizacja: 16.06.2009, 13:42

Według minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej proponowane przez resort ograniczenie możliwości bezpłatnego studiowania drugiego kierunku ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowości związanych z podejmowaniem kolejnego kierunku przez osoby, które "kolekcjonują dyplomy i stypendia socjalne".

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (30)

  • HL(2009-06-16 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    Sam znam kolesia, który z rozmaitych stypendiów socjalnych, stypendium Jana Pawła II i innych takich wyciąga 2700 złotych miesięcznie - to nie żart!

    I oczywiście pochodzi "z biednej rodziny" (tj. zatrudnionej na czarno).

    Odpowiedz
  • matka(2009-06-16 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    bardzo dobry ruch Pani minister, niech płacą za drugi kierunek, napiszę więcej niech odrobią w jakikolwiek sposób kształcenie bezpłatne a nie wyjeżdzają za granicę a podatnik który za to zapłącił nie ma żadnego pożytku, nawet taki student nie płaci składek w naszym systemie emerytalnym bo wyjechał, brakuje lekarzy bo też wyjechali, co jest podatnik to instytucja charytatywna

    Odpowiedz
  • Beata(2009-06-16 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    To że przepisy ministerialne pozwalają na pobieranie kilku lub kilkunastu stypendiów socjalnych, to skandal , ale dlaczego maja za to płacić osoby, którym te stypendia sie "nie należą", bo maja udokumentowane dochody, przeważnie niewiele większe.

    Odpowiedz
  • doktorant(2009-06-16 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo słusznie, tak jest w całej UE, niech co poniektórzy wieczni studenci pobierający stypendia socjalne na podstawie lewych zaświadczeń (znam takich całe mnóstwo) wezmą się do roboty!!!

    Odpowiedz
  • Jaffafaa(2009-06-16 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    Studia w jakiejkolwiek formie powinny być płatne, szczególnie te w trybie dziennym. Nie wszyscy muszą mieć wyższe wykształcenie, zwłaszcza, że w obecnych czasach bardzo straciło na wartości. Chcesz mieć mgr czy dr to płać. Postaraj się o pracę lub stypendium, i nie płacz, że coś ci się należy - bo należy ci się to, na co sobie zapracujesz. Trzeba pamiętać, że jak ktoś ma coś za darmo, to ktoś inny za to płaci.

    Odpowiedz
  • do Beata(2009-06-16 11:54) Zgłoś naruszenie 00

    nie, wlasnie nie pozwalaja!!
    Tylko powiedz jak ma to sprawdzic uczelnia, czy z innej uczelni ten sam student nie pobiera juz stypendium socjalnego?
    Kazda szkola winna miec organy sledcze, ktore beda ustalac prawdziwosc zlozonego oswiadczenia przez studenta - beda musialy one wspoolpracowac z Urzedem Skarbowym i MOPSem, pewnie sporzadzac wywiady srodowiskowe w miejscu zamieszkania studenta, robic naloty na jego dom czy aby nie ma LCD 50cali itp ??

    Odpowiedz
  • do jaffaaaaaaaa(2009-06-16 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Nie!

    Odpowiedz
  • student(2009-06-16 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    "Wiemy, że w tej chwili 60 proc. studentów płaci na rzecz 40 proc., która nie płaci" płacą podatnicy żęby polska mogła się rozwijać - to inwestycja a nie strata, osoby których nie stać na studia mogą na nie pójść dzięki dobrym wyniką. A te 60 procent naprawde nie wiem po co oni studiują.

    "Mamy osoby, które studiowały 14 kierunków" ta wypowiedż dobitnie świadczy o poziomie polskich uczelni.

    Ogólnie zmiane trzeba ocenić pozytywnie bo gorzej już być chyba nie może. Autorytarny system polskiego szkolnictwa w którym wykładowcą których praca nie jest przecież oceniana uderza woda sodowa do głowy, chociaż nic nowego nie wymyślili, a studenci śpią na wykładch bo wykładowaca nie przedstawia wiedzy przydatnej w praktyce, nie sprawdza kreatywnośći... Polski system edukacyjny to pozostałość komunizmu trzeci świat nauki.

    Odpowiedz
  • ?(2009-06-16 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    A stypendium socjalne ma byc dla kazdego kto zda egzamim wstepny.Egzamin na 70% to 700 zl stypendium w depozyt na konto.

    nie kazdy biedny i niezdolnymusi byc mgr,bo jest biedny?
    taksamo jak nie kazdy z kasa musi studiowac zaocznie,bo co? bo chcem...
    ale to za malo to chcem...

    Odpowiedz
  • kas(2009-06-16 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    "Wiemy, że w tej chwili 60 proc. studentów płaci na rzecz 40 proc., która nie płaci" zgadzam się !!!

    Odpowiedz
  • Norbert(2009-06-16 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    Obłóda i kłamstwo jak za komunu "zwiększamy dostęp przez wprowadzenie odpłatności".

    Odpowiedz
  • Beata(2009-06-16 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    ja sie upieram przy swoim. Skoro mamy wiedzę, że są studenci, którzy naduzywają pomocy, to prawdopodobnie możemy temu zapobiec.

    Moja córka "ciagnie" dwa kierunki jednocześnie, w innym mieście , jest urobiona jak przysłowiowy wół, nie ma poprawek, nie otrzymuje żadnego stypendium ( a naukowe to kwota ok 200 zł miesięcznie ). Ja muszę ją utrzymac na tych studiach czyli mieszkanie plus tzw wikt i opierunek. Naprawdę nie widzę argumentu dla którego miałabym płacić za drugi kierunek studiów, no nie widzę .

    Odpowiedz
  • x(2009-06-16 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    Skontrolować, ujawnić naciągaczy i wyrzucić z uczelni. Taką przyszłość narodu kształcimy z podatków? Tacy będą rządzić krajem, uczyć dzieci, leczyć chorych...?

    Odpowiedz
  • mieszkający na wsi(2009-06-16 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    A kiedy nie będziecie płacić stypendiów socjalnych dzieciom rolników, niby nie mających dochodów, tym żyjącym cudzym kosztem.
    Może sprawdzicie jak żyją, jak szastają pieniędzmi i się śmieją.

    Odpowiedz
  • student dwoch kierunkow(2009-06-16 15:41) Zgłoś naruszenie 00

    "Wiemy, że w tej chwili 60 proc. studentów płaci na rzecz 40 proc., która nie płaci" - co to za argument? Nie chcesz płacić - ucz się!

    Pomysł dobry, ale za bardzo przesadzony. A co z ludźmi, którzy studiują dwa kierunki gdyż żaden z nich z osobna nie jest w stanie zrealizować w pełni ich zainteresowania? Tak, studiować można z powodu zainteresować, a nie jak większość i tych płacących i tych nie - byle zdobyć papier i wylądować na zmywaku w uk.

    Odpowiedz
  • ziku(2009-06-16 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    Jakie konsultacje społeczne? Minister kłamie, że rozmawiano ze studentami. Pośród organizacji z którymi rozmawiano nie ma żadnej studenckiej. Z dokumentów ministerstwa cytat:
    "Konfederację Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konfederację Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułu Naukowego, Państwową Komisję Akredytacyjną, Radę Główną Szkolnictwa Wyższego, Parlament Studentów RP, Krajową Reprezentację Doktorantów, Sekcję Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” Komisja Krajowa, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego, Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, Konfederację Pracodawców Polskich, Business Centre Club, Krajową Izbę Gospodarczą, Forum Związków Zawodowych, Rada Główna Jednostek Badawczo Rozwojowych, Rada Nauki, Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności"

    www.nauka.gov.pl/_gAllery/52/76/52765/zalozenia20090615.doc

    I co z tymi którzy już studiują dwa kierunki?

    Odpowiedz
  • ziku(2009-06-16 16:06) Zgłoś naruszenie 00

    Ups, jest jakiś parlament studentów... :D

    Odpowiedz
  • Trocky(2009-06-16 16:34) Zgłoś naruszenie 00

    w tym kraju po 89 ciągle się z kimś walczy, Rydzyk z kimś walczy Jarek, a teraz rząd

    Odpowiedz
  • zuza(2009-06-16 16:59) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Kudrycka walczy ,ale o najbogatszych znow biedni a zdolni dostana po dupach za to ,ze sie uczyli. Głąby beda nami rzadzic bo bogaci rodzice za nich placa a wiedzy nie maja zadnej.Znam coreczki i synkow profesorkow ,ktorzy zostali lekarzami tylko dlatego ,ze tak chcial tatus a dwie lewe raczki do zabiegow maja.Nie ma dobrych lekarzy itd odnosi sie to do kazdej dziedziny.Wystarczy porozmawiac ze studentami,ktorzy zapracowali na to zeby dostac sie na studia i prace mag napisali sami a nie zlecili komus.
    Na panstwowych uczelniach np.Uniwersytet lodzki wiem,ze profesorzy i nauczyciele bardzo zle traktuja studentow ,ktorzy nie placa .Nauka wyglada tam skandalicznie .Robia laske ,ze ucza dzieci !Wszystko teraz przelicza sie na pieniadze . A gdzie jakas dbalosc o nasz kraj o mlodziez ?
    Pozdrowienia dla Kudryckiej.Pewno w lape dostala za ten projekt jak wszyscy w tym kraju w rzadzie.

    Odpowiedz
  • KLAWISZ(2009-06-16 17:14) Zgłoś naruszenie 00

    NO STUDENCI TO SIĘ WAM DOSTALO! WYBORY PRZESZŁY, BIERZEMY SIĘ ZA NASTĘPNYCH.JUŻ UDAŁO SIĘ PLATFORMIE SKŁÓCIĆ SPOŁECZEŃSTWO ZE STUDENTAMI. JESTĘŚCIE ZAKAŁĄ SPOŁECZEŃSTWA , PASOŻYTAMI.RUJNUJECIE BUDŻET KRAJU. TAK WAS PRZEDSTAWIAJĄ W MEDIACH I PRASIE.A WY GŁOSOWALIŚCIE NA PLATFORMĘ .Z UŚMIECHEM NA USTACH WAS ZAŁATWILI. TO JEST PERFIDIA TEGO PREMIERA I JEGO RZĄDU.A STOCZNIE ZA BEZCEN ODDALI W OBCE RĘCE.CHCĄ ŁATAĆ DZIURĘ W BUDŻECIE PAŃSTWA OSZCZĘDNOŚCIAMI NA STUDENTACH! NASZ NARÓD TO MA SZCZĘŚCIE DO RZĄDZĄCYCH. WSPÓŁCZUJĘ WAM.DZIĘKI BOGU JESTEM JUŻ NA EMERYTURZE I STUDIA MAM ZA SOBĄ!

    Odpowiedz