Zmiana prawa

Zniesienie ograniczenia w zatrudnieniu pracowników tymczasowych u pracodawcy, który dokonał zwolnień grupowych, to podstawowe założenie nowelizacji ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnieniu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.). Jej pierwsze czytanie odbędzie się w tym tygodniu w Sejmie.

– To ograniczenie powoduje poważne kłopoty w firmach, które ze względu na kryzys miały problemy finansowe i musiały dokonać zwolnień grupowych – mówi Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Tłumaczy, że ze względu na niestabilną sytuację ekonomiczną nie chcą one zatrudniać na stałe, a ustawa ogranicza im możliwość zatrudnienia pracowników tymczasowych.

Projekt wprowadza ograniczenie w zatrudnieniu pracowników tymczasowych przez okres sześciu miesięcy tylko w tych działach firmy, w których były zwolnienia grupowe. Jeśli zwolnienia grupowe dotyczyły sprzedawców, to firma wciąż będzie mogła zatrudniać pracowników tymczasowych w innych działach, np. w magazynach. Sześciomiesięczne ograniczenie ma dotyczyć wyłącznie stanowisk, z których zostali zwolnieni pracownicy z przyczyn ich niedotyczących.

Nowelizacja zakłada też wydłużenie okresu zatrudnienia na rzecz jednego pracodawcy użytkownika z 12 do 18 miesięcy. Natomiast osoba, z którą agencja pracy tymczasowej w ciągu miesiąca od wygaśnięcia lub rozwiązania umowy podpisze kolejną, nie będzie poddawana badaniom lekarskim oraz szkoleniu bhp. Warunkiem jest zatrudnienie pracownika na podobnym stanowisku. Nowelizacja ustawy ma obowiązywać w ciągu miesiąca od dnia ogłoszenia.