Jakie należności można potrącić z wynagrodzenia zmarłego pracownika

autor: Urszula Młynarczyk25.08.2008, 03:00

Po śmierci pracownika pozostają często prawa majątkowe wynikające w wcześniej istniejącego stosunku pracy, np. prawo do zaległego wynagrodzenia. Czy pracodawca może potrącić z takiego wynagrodzenia należności, np. z tytułu udzielonej pracownikowi pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS)?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (2)

  • Do Jagody(2008-08-25 20:24) Zgłoś naruszenie 00

    Wydaje się, że takie oświadczenie należy potraktować jako czynność na wypadek śmierci a do takich oświdczeń, w regule, należy stosować przepisy o kc o dziedziczeniu w tym umowach dotyczących spadku. Ta klauzula budzi wątpliwości nie tylko ze względu na przepisy prawa spadkowego ale jeszcze bardziej wygląda na obejście przepisów kp ograniczających potrącenia. Można zastanowić się nad pełnomocnictwem nieodwołalnym i nie gasnącym z chwlą śmierci mocodawcy ale i w tym przypadku pozostaje problem czynności prawnej z samym sobą. Swoją drogą wobec dramatu rodziny zmarłego i socjalnego charakteru funduszu bardziej rozsądne wydaje się ugodowe rozwiązywanie takich problemów polegające na odroczeniu spłat, rozłożeniu na raty, częściowym lub całkowitym umożeniu. Trzeba też mieć na względzie zmniejszenie dochodów rodziny zmarłego i to, że takie postępowanie wpłynie pozytywnie na wizerunek pracodawcy.

    Odpowiedz
  • jagoda(2008-08-25 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    A jeśli pracownik podpisując umowę z ZFŚS, dopisał również taką klauzulę, że "w przypadku smierci wyraża zgodę na potrącenie całości zadłużenia" czy jest wiążące to oświadczenie?.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane