Wczoraj w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona rynkowi farmaceutycznemu Leki w Polsce 2009.

W jej trakcie Marek Twardowski, wiceminister zdrowia, potwierdził, że Ministerstwo Zdrowia pracuje nad kolejną listą leków refundowanych. Jej projekt ma być przekazany do konsultacji społecznych jeszcze w lipcu.

– Znajdą się na nich kolejne leki, które muszą być stale przyjmowane przez osoby przewlekle chore – mówił Marek Twardowski.

Na liście, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, mają znaleźć się m.in. długo działające analogi insulinowe. Środowiska reprezentujące osoby chore na cukrzycę już od dłuższego czasu zabiegają o objęcie ich refundacją.

Jednocześnie resort zdrowia ma jeszcze w tym miesiącu zakończyć prace nad projektem ustawy dotyczącej zasad wprowadzania leków na listy refundacyjne. Potem projekt trafi pod obrady rządu. Partnerem w pracach nad projektem jest m.in. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. W ubiegłym tygodniu przesłała ona do resortu zdrowia swój projekt ustawy, w której proponuje m.in. ustalenie sztywnych cen leków. Dzięki temu ich ceny byłyby niższe i takie same we wszystkich aptekach w kraju.