Mimo że opiekunki do dzieci są coraz bardziej poszukiwane, to z powodu znów rosnącego bezrobocia ich zarobki spadają. Najbardziej to widać w mniejszych miastach. W Warszawie oraz innych większych aglomeracjach nianie nadal zarabiają dobrze, szczególnie, jeśli zdecydują się połączyć opiekę nad dzieckiem z gotowaniem, sprzątaniem lub w ogóle prowadzeniem domu. Większość osób pracuje w tym zawodzie na czarno.

– Zdarza się, że niania jest zatrudniona na umowę zlecenie lub o pracę, ale wówczas najczęściej na małą część etatu. Prowadzenie własnej działalności w tym zawodzie będzie opłacalne, jeśli niania będzie pracowała przynajmniej 8–9 godzin dziennie i do jej obowiązków będzie należało coś jeszcze poza opieką nad dzieckiem – zauważa Marzena Jaglińska, właścicielka Agencji Opiekunek i Personelu Domowego Koncepcja.

Niania z przygotowaniem zawodowym i referencjami może zarabiać 2,5 tys. zł miesięcznie. Na takie zarobki mogą liczyć tylko nianie w największych polskich miastach.

– Można przyjąć, że średnio niania zarabia od 800 do 1800 zł miesięcznie – zauważa Marzena Jaglińska.

Jeśli opiekunka do dzieci jest zatrudniana na godziny, wówczas stawka wynosi od 4 zł w małych miastach do 25 zł i więcej w największych aglomeracjach.

Zarobki niani wzrosną, jeśli poza opieką nad dzieckiem będzie zajmowała się także domem. Wówczas za swoją pracę może otrzymać na rękę nawet powyżej 3 tys. zł miesięcznie.

Na jeszcze większe zarobki ma szansę niania, która zdecyduje się na pracę za granicą.

Polskie opiekunki do dzieci są poszukiwane w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie opiekunka do dziecka na kontrakcie zarabia od 180 do 220 funtów tygodniowo.

– Zakwaterowanie i wyżywienie zapewniają pracodawcy – dodaje Renata Krochmal z Agencji Pośrednictwa Pracy Doradca Ewa Prus.

Kontrakt jest podpisywany na okres od 6 do 12 miesięcy. Warunkiem otrzymania zatrudnienia jest dobra znajomość języka obcego oraz posiadanie prawa jazdy. Szansę na zatrudnienie mają tylko osoby z doświadczeniem i po 30. roku życia.

– Do obowiązków opiekunki należy nie tylko zajmowanie się dzieckiem, lecz także odwożenie i przywożenie go ze szkoły lub przedszkola, odrabianie z nim lekcji, zajmowanie się domem. Kontakt z pracodawcą jest więc bardzo duży – wymienia Renata Krochmal.

Dodaje, że w ramach programu au pair o pracę opiekunki za granicą mogą starać się też osoby młode, bez doświadczenia. Otrzymują one symboliczne wynagrodzenie, ale zyskują możliwość podszkolenia języka, dzięki kursom, w których mogą brać udział. Do ich obowiązków należy tylko opieka nad dzieckiem w wymiarze 25 godzin tygodniowo.

2,5 tys. zł

tyle może zarobić niania z przygotowaniem zawodowym i referencjami