Już od września niektóre osoby, które pracowały na etatach, przebywały na urlopach macierzyńskich i prowadziły firmę, mogą ubiegać się o zwrot składek.
Od 1 września 2009 r. każda osoba pracująca na etacie, która rozpocznie działalność gospodarczą i będzie przebywać na urlopie macierzyńskim, nie będzie musiała płacić składek z tytułu prowadzonej firmy (może to robić dobrowolnie). Tak samo będzie w trakcie urlopu wychowawczego, pod warunkiem że prowadzący działalność zawiesi. Tak przewiduje ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (Dz.U. nr 71, poz. 609). Przewiduje także w pewnych sytuacjach umorzenie i zwrot składek i odsetek za okres od 1 stycznia 1999 r. do daty jej wejścia w życie.
Jeśli osoba, która przebywała na urlopie macierzyńskim i wychowawczym, nie wpłacała składek, to ZUS je umorzy wraz z ewentualnymi odsetkami. Organ rentowy postąpi inaczej z wpłaconymi składkami.
Jeśli osoba, która była na urlopie macierzyńskim, nadal prowadzi biznes, to wpłacone przez nią składki na ubezpieczenia społeczne, odsetki i opłata prolongacyjna będą zaliczone przez ZUS na realizację bieżących płatności. Osoba, która nie prowadzi firmy, otrzyma zwrot należności. Jeśli była na urlopie wychowawczym, nie otrzyma wpłaconych przez siebie składek, a jedynie odsetki.
Ustawa wprowadza jeszcze jedną istotną zmianę. Od 1 września 2009 r. osoby, które chcą dobrowolnie podlegać ubezpieczeniom społecznym, zdecydują o terminie objęcia ich takim ubezpieczeniem w dowolnym, a nie 30-dniowym, terminie.