Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) już po raz czwarty przyznała statuetki Lodołamaczy. Jest to nagroda dla przedsiębiorców, przyznawana w kategoriach Zakład Pracy Chronionej, Otwarty Rynek Pracy, Pracodawca Nieprzedsiębiorca, Przedsiębiorca Osoba Niepełnosprawna, SuperLodołamacz oraz Lodołamacz Specjalny.

– Połączenie biznesu i działalności społecznej nie jest już ekstrawagancją, ale czynnikiem, który pozytywnie wpływa na firmę – mówi Barbara Pokorny, przewodnicząca rady krajowej POPON.

Irena Chumięcka z Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo Szczyrk, zwraca uwagę, że najlepszą formą rehabilitacji dla takich osób jest praca i aktywizacja zawodowa. Jej firma zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Zakład Pracy Chronionej. Wśród pracowników, których zatrudnia, ponad 50 proc. stanowią osoby niepełnosprawne.

– Ponieważ sam pracuję i zatrudniam osoby niepełnosprawne, nie obciążam dodatkowo państwa. Ponadto zyskuje ono na moich podatkach – dodaje Wiesław Chorzępa.

Firma Ortoreha Zakład Sprzętu Ortopedycznego, której jest prezesem, zdobyła trzecie miejsce w kategorii Przedsiębiorca Osoba Niepełnosprawna.

Jego zdaniem mimo dofinansowania z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych powinny być wprowadzone dodatkowe ułatwienia dla niepełnosprawnych, którzy decydują się założyć własną firmę.

– Dobrym pomysłem mogą być ulgi w podatku dochodowym lub dostęp do preferencyjnych kredytów w bankach na rozpoczęcie działalności gospodarczej – dodaje Wiesław Chorzępa.

Z kolei Irena Chumięcka uważa, że prowadzenie firmy utrudniają zmiany w prawie i opóźnienia w wydawaniu aktów prawnych.

– W tym roku z powodu spóźnionego rozporządzenia nie otrzymamy dofinansowania oraz refundacji za wydatki poniesione w I kwartale – mówi Irena Chumięcka.

LODOŁAMACZE – KONKURS DLA PRACODAWCÓW

Jest organizowany przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, największy związek pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. W tym roku odbyła się jego IV edycja. Konkurs składa się z dwóch etapów – regionalnego i centralnego. W pierwszym kapituły regionalne z 10 miast wyłaniają regionalnych laureatów w czterech kategoriach. Spośród nich Kapituła Centralna wybiera Ogólnopolskich Lodołamaczy. W tym roku w konkursie wzięło udział 386 firm.