AM w Łodzi za środki unijne zamierza wybudować salę koncertową

AM w Łodzi za środki unijne zamierza wybudować salę koncertową w sąsiedztwie domu studenckiego. W nowym gmachu znajdzie się sala koncertowa z widownią dla 250 osób i estradą dla 80-osobowej orkiestry oraz 80-osobowego chóru. Scena zostanie wyposażona w kanał orkiestrowy i kurtynę niezbędną podczas spektakli operowych. Wartość projektu wynosi 35 mln zł, otrzymane dofinansowanie unijne to 29 mln zł.

Według planów uczelni etap budowlany ma rozpocząć się w lipcu tego roku i potrwać do końca 2011 roku. Kolejny rok zajmie wyposażanie sal. Projekt łódzkiej szkoły filmowej dotyczy budowy Centrum Dydaktyki Nowych Mediów. W czterokondygnacyjnym budynku znajdą się studia fotografii cyfrowej, montażu cyfrowego, animacji i efektów specjalnych wraz z zapleczem dydaktycznym i warsztatowym. Utworzone zostanie także zdygitalizowane archiwum filmowe zbiorów uczelni.

"Mamy ogromne zbiory filmowe, które mogą konkurować z dużymi archiwami w Europie. Są tu wspaniałe filmy Polańskiego, Skolimowskiego, Kieślowskiego, które obecnie są przechowywane w fatalnych warunkach. Chcemy doprowadzić do tego, żeby te dzieła kultury narodowej miały godne miejsce" - podkreślił rektor "filmówki" prof. Robert Gliński.

Dodał, że uczelnia szuka także sponsorów, którzy pozwolą ściągnąć do nowego obiektu nowoczesny sprzęt do montażu czy fotografii cyfrowej. Całkowita wartość projektu to 30,1 mln zł, z czego 25,6 mln zł to środki unijne. Ukończenie projektu planowane jest na lata 2011-2012.

Łódzka ASP planuje zbudować dwa nowe budynki - Centrum Nauki i Sztuki oraz tzw. teatr mody

Łódzka ASP planuje zbudować dwa nowe budynki - Centrum Nauki i Sztuki, w którym znajdzie się interaktywna biblioteka i galeria, oraz tzw. teatr mody. "Będzie to centrum mody. Aula wielofunkcyjna, ale z przeznaczeniem do pokazów mody. Będzie się mogła tu prezentować nasza katedra, która kształci projektantów ubioru" - podkreśla rektor ASP prof. Grzegorz Chojnacki.

Wartość projektu ASP to 52,4 mln zł (44,6 mln zł środków z UE). Jego zakończenie planowane jest na koniec 2013 roku.

Do podpisania umów doszło podczas drugiego posiedzenia plenarnego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych. Rektorzy dyskutowali m.in. na temat pozycji szkolnictwa artystycznego w projektach ustaw reformujących szkolnictwo wyższe.