Sejmowa komisja Polityki Społecznej przyjęła projekt zmian w kodeksie pracy, wprowadzających do kodeksu pracy pojęcie choroby zawodowej i regulujące m.in. zasady zgłaszania chorób zawodowych.

Zgodnie z projektem, który uwzględnia orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, pracodawca jest obowiązany przechowywać protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową przez 10 lat.

Pracodawca jest obowiązany zgłosić inspektorowi sanitarnemu i właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy każdy przypadek podejrzenia choroby zawodowej. Obowiązek taki dotyczy także lekarza właściwego do rozpoznania choroby zawodowej. Zgłoszenia takiego może także dokonać pracownik lub były pracownik.

Do kodeksu pracy wprowadzono także definicję choroby zawodowej. Jest to choroba wymieniona w wykazie chorób zawodowych, "jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z dużym prawdopodobieństwem, że została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy".

Zgodnie z projektem Rada Ministrów ma określić w drodze rozporządzenia sposób i tryb postępowania przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, skład zespołu powypadkowego, wykaz chorób zawodowych, okres, po którym wystąpienie choroby może upoważniać do stwierdzenia, że jest to choroba zawodowa.