Telefon bezpieczeństwa będzie uruchomiony już po raz ósmy. Będzie czynny do 30 września w godzinach 10-22. Zagraniczny turysta będzie mógł uzyskać tam informacje w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim - poinformowała na konferencji prasowej wiceminister sportu Katarzyna Sobierajska.

Wiceminister zaznaczyła, że rolą telefonu bezpieczeństwa nie jest zastępowanie telefonów alarmowych. Turyści czują jednak, że w razie problemu, mogą uzyskać pomoc. Dodała, że bezpieczeństwo jest bardzo ważnym elementem przy podejmowaniu decyzji o wyborze kraju wypoczynku.

Prezes POT Rafał Szmytke podkreślił, że organizacja ta, promując polską turystykę, kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo turystów zagranicznych. "W 2008 roku średnio w miesiącu pod numer telefonu bezpieczeństwa dzwoniono 200-300 razy, w bardzo różnych sprawach" - mówił Szmytke. Były to pytania m.in. z zakresu informacji turystycznej, kwestie związane np. z kolizjami drogowymi czy prośby o pomoc w porozumieniu się.

"Turyści zagraniczni czują się bezpieczni w naszym kraju" - zapewnił komendant główny policji Andrzej Matejuk. Jak zauważył, co roku spada liczba przestępstw popełnianych na cudzoziemcach. O ile w 2002 roku - gdy rozpoczynano akcję "telefon bezpieczeństwa" - zgłoszono ok. 4 tys. tych przestępstw; w 2007 - 2 tys., a w 2008 r. - około tysiąca.

Wyjaśnił, że chodzi na ogół o drobne przestępstwa, najczęściej kradzieże: dokumentów, torebek, telefonów komórkowych itp. Zgłaszane są też włamania do samochodów, ale kradzieże aut zdarzają się rzadko. Dodał, że "na szczęście" mało jest rozbojów.

Ulotki z numerem telefonu będą rozdawane na każdym przejściu granicznym, na dworcach, lotniskach i w konsulatach.

Bezpłatna linia dla połączeń z telefonów stacjonarnych - to 0 800 200 300, a z komórek - 0 608 599 999 (płatna zgodnie z taryfą operatora).