"Nie będziemy bezradni wobec bezrobocia" - powiedział Barroso po spotkaniu przedstawicieli UE ze związkami zawodowymi i pracodawcami, dotyczącym sytuacji na europejskim rynku pracy.

Do następnego szczytu UE opracowanych ma być 10 konkretnych rozwiązań - poinformował Barroso. Wśród nich mają się znaleźć środki związane z rozwojem zawodowym, mobilnością oraz zakładaniem nowych przedsiębiorstw. Szczegóły będą opracowywane we współpracy z ministrami pracy, spraw społecznych, finansów oraz gospodarki z UE.

"Nikt nie wątpi, że sytuacja na rynku pracy jest bardzo poważna" - powiedział czeski premier i dotychczasowy przewodniczący Rady UE Mirek Topolanek.

Według szacunków Komisji Europejskiej do końca 2010 roku w Europie z powodu kryzysu finansowego i gospodarczego zniknąć ma 8,5 miliona miejsc pracy. Zdaniem Topolanka poziom bezrobocia w UE jeszcze w tym roku może osiągnąć 10 proc.

"Musimy się wzmacniać, aby poradzić sobie ze społecznymi skutkami kryzysu - oświadczył premier Szwecji Fredrik Reinfeldt, którego kraj w lipcu przejmie przewodnictwo w UE. - Musimy postarać się rozwinąć nasz model społeczny. Musimy też spróbować chronić nasze miejsca pracy. Jeśli jednak nie będziemy mieli opłacalnych miejsc pracy, nie uda nam się osiągnąć wysokiego poziomu zatrudnienia".

Spotkanie, początkowo zaplanowane jako szczyt szefów państw i rządów wszystkich 27 państw UE, zostało zredukowane do mniejszego formatu.