Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie

autor: Bartłomiej Raczkowski16.04.2009, 14:45; Aktualizacja: 16.04.2009, 14:50

Pracownik ma prawo do urlopu na żądanie w wymiarze nieprzekraczającym cztery dni w roku kalendarzowym. Z art. 1672 kodeksu pracy wynika, iż pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu, jeśli tylko zgłosi on takie żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Czy istnieją jednak okoliczności, które usprawiedliwiają odmowę udzielenia urlopu na żądanie?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP

Polecane

Komentarze (10)

  • RYSIEK(2013-04-19 11:25) Zgłoś naruszenie 00

    GŁOSUJCIE DALEJ NA TUSKA TO BEDZIECIE MIELI JESZCZE LEPIEJ !!!

    Odpowiedz
  • EWCIA(2009-04-23 15:00) Zgłoś naruszenie 00

    NIE MA TAKIEGO ART.1672 W KODEKSIE PRACY TYLKO JAK JUZ COS TO ART.167 Z DOPISKIEM" ZE ZNACZKIEM "2 CZYLI TAKĄ MAŁĄ DWÓJECZKĄ PRZY ART.167

    Odpowiedz
  • Dobre -dobre -dobre(2009-05-29 07:12) Zgłoś naruszenie 00

    czyli urlop na żądanie ,nie jest urlopem na zadanie bo pracodawca może odmówić!
    Jestem za a nawet przeciw.

    Odpowiedz
  • ach i jeszcze jedno.(2009-05-29 07:13) Zgłoś naruszenie 00

    mój pracodawca ma ciągle problemy!- i jeszcze nie dal nikomu urlopu ma żądanie!-W ten sposób fikcja stała sie prawdą!

    Odpowiedz
  • BEZ NADZIEJA(2010-01-17 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    ODMÓWIONO MI URLOPU NA ŻĄDANIE PRZEZ PRACODAWCE CYT ,, A CO MNIE TO OBCHODZI MASZ PRZYJŚĆ DO PRACY ALBO PRZYNIEŚ EL -4 ' POTRAKTOWANO MNIE JAK ŚMIECIA A MIAŁAM DZIECKO W SZPITALU

    Odpowiedz
  • Weles(2010-01-28 16:12) Zgłoś naruszenie 00

    Jednym zdaniem: nie ma czegos takiego w polskim kodeksie pracy jak realne prawo do dnia na zadanie, ani 4 ani nawet 1... Kazda nieobecnosc pracownika to strata dla pracodawcy (inaczej ten pracownik bylby zbedny) daje to pracodawcy prawo odmowic swojemu pracownikowi urlopu. W takim przypadku nie mozemy mowic o dniu na zadanie .. a poprosic zawsze mozna bez zadnego art. w kodeksie

    Odpowiedz
  • poszkodowany(2010-03-09 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    Mój pracodawca zataił możliwość wzięcia urlopu na żądanie twierdząc że wykorzystałem urlop w całości .Kiedy złożyłem stosowne podanie zostałem zwolniony z pracy w trybie art. 52

    Odpowiedz
  • jaga(2010-03-29 15:55) Zgłoś naruszenie 00

    SKANDAL! Niewolnictwo! Pracownik ma tylko pracować a nic mu sie nie należy! 365 dni w roku i nawet 4 dni nie może sam zadysponować. Pół roku temu zarezerwowaliśmy razem ze znajomymi tydzień w Paryżu [z góry opłacone bilety lotnicze bo z wyprzedzeniem jest taniej + wynajęcie mieszkania]. Każdy z nas poinformował pracodawce. Wyjazd za trzy dni po świętach a znajoma dopiero dzień przed wyjazdem dowie się czy dostanie ten urlop. Jest załamana! Kierowniczka nie chce podpisać karty urlopowej do ostatniej chwili bo boi się, że pozostałe dwie osoby z działu pójdą na chorobowe po świętach i nie będzie miał kto pracować. Wstyd!!! Ma gdzieś moją koleżankę, że ta uczciwie z dużym wyprzedzeniem informowała o wyjeździe. Gdzie jest prawo? Wszyscy we czworo będziemy narażeni na straty jeśli wyjazd nie wypali. POMYŚLCIE TEŻ O ZWYKŁYCH< UCZCIWYCH LUDZIACH - GDZIE ICH PRAWA??? NIE MA!!!
    ZERO UCZCIWOŚCI i NAWET PRZYZWOITOŚCI. Tylko pracodawca liczy swoje straty a co z innymi?
    Mam tez drugi przykład znajomi dwa lata z rzedu nie mają wspólnego urlopu. Bo ich zakłady pracy zmykają się po miesiącu [każdy pracuje w innym] NIESTETY TE MIESIĄCE SIĘ NIE POKRYWAJĄ! Mają dzieci i nie moga wspólnie z nimi wyjechać! Gdzie tu sprawiedliwość. Czy to tak dużo chociaż 1 tydz. w roku spędzone z rodziną??? GDZIE POLITYKA PRORODZINNA? TAkie sytuacje się zdarzają i to coraz częściej... Przykre...

    Odpowiedz
  • endriu(2010-04-06 05:52) Zgłoś naruszenie 00

    Wiele jest niedociągnięć w prawie pracownika.

    Odpowiedz
  • nobody(2010-05-11 17:04) Zgłoś naruszenie 00

    Polskie prawo pracy jest tak ustalone, aby "robole" nie podskakiwały - jaki to interes pracodawcy może być zagrożony 4-rema dniami wolnego dla pracownika ? Śmiech na sali. Ponad to urlopy na żądanie zdarzają się u takich pracodawców któży mają za nic problemy swoich pracowników - jak na razie nie musiałem brać takiego wolnego bo przełożony jest człowiekiem życiowym, ale w innych zakładach to jedyna szansa aby w sytuacji kryzysowej dostać wolne. Sąd który tak orzekł moim zdaniem złamał prawo określone w Kodeksie Pracy.

    Odpowiedz