W środę w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP) odbyło się spotkanie ministra skarbu Aleksandra Grada z przedstawicielami związków zawodowych Stoczni Gdynia ("Solidarność", OPZZ, Stoczniowiec) i Stoczni Szczecińskiej ("Solidarność", "Solidarność'80" i OPZZ) nt. prywatyzacji obu przedsiębiorstw.

Po spotkaniu resort skarbu podał w komunikacie, że rozmowy strony rządowej ze związkowcami będą odbywały się przez cały czas trwania negocjacji. Następne zaplanowano w pierwszych dniach września w Trójmieście i Szczecinie.

Resort podał, że minister zwrócił uwagę przedstawicielom związków zawodowych, że akcje lub groźba akcji protestacyjnych mogą przyczynić się do rezygnacji inwestorów ze składania ofert prywatyzacyjnych. Przedstawił im także przebieg ostatnich rozmów prowadzonych z inwestorami.

"Finalizowane są rozmowy z ISD Polska. Spółka ma wyłączność na negocjacje do 31 sierpnia" - powiedział po spotkaniu PAP szef "Solidarności" Stoczni Gdynia oraz Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego "S" Dariusz Adamski. Dodał, że dowiedział się na spotkaniu, iż do tego czasu powinien powstać projekt umowy prywatyzacyjnej stoczni w Gdyni.

"W przyszłym tygodniu być może zaczną się pierwsze rozmowy z Komisją Europejską, w których po jednej stronie i wspólnym frontem ma stać Ministerstwo Skarbu Państwa, doradcy ministerstwa i inwestor" - powiedział Adamski.

Podkreślił, że stoczniowców cieszy to, iż pomiędzy MSP i ISD nie ma sporów dotyczących planu restrukturyzacji stoczni w Gdyni. Zaznaczył, że po przesłaniu programu restrukturyzacji do Brukseli ma dojść do spotkania inwestora z przedstawicielami związków zawodowych nt. tego programu.

Spotkanie w MSP nie usatysfakcjonowało związkowców Stoczni Szczecińskiej. "Po raz kolejny usłyszeliśmy tylko obietnice, a brak konkretów" - powiedział PAP przewodniczący "Solidarności'80" Stoczni Szczecińskiej Nowa Jacek Kantor. "Przedstawiono nam tylko kalendarz spotkań, granicznych dat" - dodał.

MSP zamierza 24 sierpnia zamknąć listę oferentów

Wyjaśnił, że MSP zamierza 24 sierpnia zamknąć listę oferentów, a do pierwszych dni września będzie negocjować z inwestorami warunki restrukturyzacji Stoczni Szczecińskiej. "Około 5-7 września ma być nam przedstawione to, co udało się wynegocjować. Następnie dokumenty mają trafić do Komisji Europejskiej" - dodał Kantor.

W piątek rzecznik MSP Maciej Wewiór poinformował PAP, że resort nadal rozmawia z ukraińskim ISD Polska (właściciel stoczni Gdańsk) o propozycjach w sprawie stoczni w Gdyni oraz z konsorcjum Mostostalu Chojnice w sprawie stoczni w Szczecinie.

ISD uzyskała w piątek dwutygodniową wyłączność na rozmowy o konsolidacji stoczni Gdańsk i Gdynia.

Rzecznik mówił wcześniej, że ISD Polska i MSP są przygotowane do spotkania z Komisją Europejską i przedstawienia jej planów ISD. "Czekamy na decyzję Komisji w sprawie terminu tego spotkania" - powiedział.

Komisja Europejska dała Polsce czas do 12 września na przygotowanie nowych planów restrukturyzacji stoczni Gdynia i Szczecin. Minister Grad ma nadzieję, że do 30 września uda się sprywatyzować oba zakłady.

Zakupem szczecińskiej stoczni zainteresowany jest Mostostal Chojnice. Firma ISD planuje połączenie stoczni Gdańsk i Gdynia.