Firmy, które zajmują się wypożyczaniem sprzętu rehabilitacyjnego, otrzymają dofinansowanie w wysokości 25-krotności, przeciętnego wynagrodzenia.

ZMIANA PRAWA Firmy, które zajmują się wypożyczaniem sprzętu rehabilitacyjnego, otrzymają dofinansowanie w wysokości 25-krotności, przeciętnego wynagrodzenia.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opłaci nawet 80 proc. kosztów funkcjonowania wypożyczalni sprzętu medycznego - wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie zadań powiatu, które mogą być dofinansowane z PFRON. O dotacje takie będą mogły się ubiegać wszystkie przedsiębiorstwa, chyba że wcześniej uzyskały już dofinansowanie na ten cel i przed upływem trzech lat od tego momentu zamknęły wypożyczalnie. Obecnie prywatne firmy mogą starać się o dofinansowanie do działalności związanej z zaopatrzeniem w sprzęt medyczny, ale nie wyłącznie na tworzenie wypożyczalni takiego sprzętu. Dodatkowo, jeśli nowe przepisy wejdą w życie, wysokość dofinansowania na ten cel wzrośnie z pięciokrotności do 25-krotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie do 67,7 tys. zł.
Aby otrzymać dopłaty z PFRON, firmy będą musiały złożyć wnioski do powiatowego centrum pomocy rodzinie, właściwego ze względu na siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności. Wnioskodawca będzie musiał przedstawić m.in. dokumenty świadczącej o jego działalności na rzecz osób niepełnosprawnych oraz projekt funkcjonowania wypożyczalni.
O dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt medyczny nadal będą mogły ubiegać się osoby niepełnosprawne. Dopłatę otrzymają tylko te, których dochód nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przeliczeniu na jednego członka rodziny prowadzącego z osobą niepełnosprawną wspólne gospodarstwo domowe lub 65 proc. w przypadku samotnej osoby niepełnosprawnej.
Samorządy nie będą już pośredniczyć w przekazywaniu środków PFRON na rehabilitację dzieci i młodzieży oraz szkolenie i przekwalifikowanie osób niepełnosprawnych. Pieniądze te były przekazywane m.in. na rozwój sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych. Służyły także likwidacji barier architektonicznych, technicznych i komunikacyjnych. Przepisy nie określają jednak, kto przejmie od samorządów te zadania.
ŁUKASZ GUZA