Od poniedziałku komornicy mogą przez internet składać wnioski o udostępnienie danych ze zbiorów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)- poinformował w poniedziałek w komunikacie ZUS.

Dotychczas komornicy mogli składać wnioski jedynie w formie papierowej.

"To kolejna usługa w ramach Elektronicznego Urzędu Podawczego, internetowej platformy udostępnionej przez ZUS, służącej naszym klientom do składania wniosków drogą elektroniczną. Jedną z ważnych grup klientów są komornicy sądowi, którzy występują do ZUS z dużą liczbą zapytań" - poinformował w komunikacie członek zarządu ZUS ds. informatyki Piotr Starzyk.

Wysyłane przez internet wnioski będą oznaczane bezpiecznym podpisem elektronicznym

Jak informuje ZUS, rocznie do Zakładu wpływało ponad 600 tys. wniosków komorników sądowych o udostępnienie danych.

Wysyłane przez internet wnioski będą oznaczane bezpiecznym podpisem elektronicznym, który wymaga uzyskania certyfikatu i jest równoznaczny podpisowi odręcznemu.

"Krajowa Rada Komornicza w Warszawie zawarła już umowy na wyposażenie kancelarii komorniczych w zestawy do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Przyspieszenie dostępu do danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ułatwi poszukiwanie źródeł dochodów dłużników między innymi w tak ważnych sprawach, jak dochodzenie świadczeń na rzecz wierzycielek alimentacyjnych" - poinformował wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej Andrzej Kulągowski.