Zmieni się sposób kształcenia prawników

autor: Łukasz Sobiech28.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 28.07.2008, 11:59

Ukończenie aplikacji i zdobycie tytułu adwokata lub radcy prawnego umożliwia pracę w dużej kancelarii lub założenie własnej działalności i świadczenie usług prawniczych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (21)

  • mont(2008-07-28 05:03) Zgłoś naruszenie 00

    "Radca, w przeciwieństwie do adwokata, nie może występować w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe. Nie może też być zatrudniony na umowę o pracę."

    ciekawe, a ja znam mase radcow na etacie... po tym nie chce mi sie czytac tego artykulu dalej. porazka.

    Odpowiedz
  • azis(2008-07-28 07:15) Zgłoś naruszenie 00

    koszmarek, a pomysły nadal pod dyktanto grup zawodowych, zbyt złożony, Powinno się dążyć do ujednolicenia i uproszczeniu zasad a nie podtrzymywania kilku "zawodów" .

    Odpowiedz
  • Aniutka(2008-07-28 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    radca moze byc na etacie! Kto pisze takie bzdury???

    Odpowiedz
  • komentator(2008-07-28 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    wszystko pomieszane - "groch z kapustą" - a nikt nie inetresuje się tym co stało się w Sejmie w piątek ? :)

    Odpowiedz
  • Bengi(2008-07-28 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    "Radca, w przeciwieństwie do adwokata, nie może występować w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe. Nie może też być zatrudniony na umowę o pracę."

    a w dalszej czesci:
    "Co więcej, radca prawny może podejmować zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Może więc pracować nie tylko w kancelarii, ale też na przykład w administracji państwowej czy samorządowej."

    Odpowiedz
  • Ania(2008-07-28 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdury!!! Z ustawy o radcach prawnych wynika możliowść zatrudnienia przedstawicieli tej grupy zawowodwej na podstawie stosunku pracy. Wstyd!!! - w GP artykuły są już na poziomie Faktu.

    Odpowiedz
  • siódmy(2008-07-28 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    szmatławiec a nie pismo dla profesjonalistów

    bełkot, wstyd

    Odpowiedz
  • mont(2008-07-28 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    rzeczywiscie to partacz, a nie dziennikarz:
    "Niestety, nie można zmienić aplikacji w trakcie jej odbywania. (...)Należy jednak mieć na uwadze, że egzaminy konkursowe na aplikacje prawnicze przeprowadzane są tylko raz w roku."
    a jaki zwiazek ma jedno z drugim- ze mam uwaznie wybierac aplikacje, bo egzamin odbywa sie tylko raz na rok, czy co rok (czyli bardzo czesto)???

    Odpowiedz
  • Prawnik(2008-07-28 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    kurcze kto pisał ten artykół ale jaja!!!

    Odpowiedz
  • ANd;)(2008-07-28 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    ... a ja nadal nie wiem kiedy odbedzie sie egzamin wstepny na sadowo-prokuratorska i gdzie bedzie sie samo szkolenie odbywalo. W jednym osrodku zamiast, jak dotychczas, w jedenastu- ALE GDZIE KONKRETNIE?!

    Odpowiedz
  • Nienormalny?(2008-07-28 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    czyli nic si enie zmieni nadal korporacje prawnicze będą obsadzały na aplikacjach swoje dzieci, wnuki i prwnuki a reszta prawników będzie mogła tylko popatrzeć jak synek adwokata adaje w cuglach egzamin na aplikację mimio że ledwo przebrnął studia a człowiek, który odmówił pozostania na uczelni mimo złożonej mu propozycji odpadnie bo nie ma w rodzinie adwokata uwielbiam to państwo które ktoś czasami nazywa państwem prawa

    Odpowiedz
  • :/(2008-07-28 11:54) Zgłoś naruszenie 00

    No skoro szkolenie w jednym ośrodku to koszty szkolonych wzrosną (dojazdy, noclegi..)

    Odpowiedz
  • Autor(2008-07-28 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety do tekstu wkradł się błąd redakcyjny. W obowiązującym stanie prawnym tylko radca prawny może podejmować zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Możliwości takiej nie ma adwokat. Za powstały błąd wszystkich czytelników Gazety Prawnej przepraszam.

    Odpowiedz
  • prawnik(2008-07-28 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Ponadto czytając komentarze do artykułu przychodzi mi do głowy jeden wniosek. Większość osób nie odróżnia teorii od praktyki. Akty prawne to jedno, a życie w Polsce to zupełnie co innego. Prawa w Polsce nie chroni obywateli, ale jest narzędziem do robienia brudnych interesów. Przecież powszechnie wiadomo, że generalnie prawo łamie ten kto go nie zna lub odwrotnie zna bardzo dobrze i próbuje coś ugrać. Prawo prawem, ale w Polsce nie ma prawa i ochrony prawnej dla większości obywateli, nawet dziecko to wie bo rodzice już od kołyski uczą go zamiast uczciwości i ciężkiej pracy cwaniactwa i sprytu życiowego kosztem prawa i obywateli za wzór stawiając przestępców w białych rękawiczkach i innych cwaniaków.
    Należy zmienić mentalność i podejście obywateli do państwa i prawa, nazywać rzeczy po imieniu, wyrzucać z życia obywatelsko- politycznego ludzi nieetycznych. niszczyć pieski salon i bydło!

    Odpowiedz
  • filozus(2008-07-28 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    Gratulacje dla 14 - Prawnika! A na potwierdzenie jego diagnozy odsyłam do swojego bloga adam-klykow.blog.onet.pl (prawnicze polish jokes na przykładzie ZUS-u)

    Odpowiedz
  • aplikant adwokacki(2008-07-28 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    Poziomu artykułu nawet nie warto komentować. Ja tylko chciałbym się dowiedzieć, jak zostanie rozwiązana kwestia asystenta sędziego, tzn. czy osoba pracująca na tym stanowisku, a nie mająca odbytej aplikacji sądowej, będzie mogła zdawać egzamin sędziowski, tak jak było planowane, gdy instytucja asystenta została wprowadzona... To tak z ciekawości. A poza tym, faktycznie aplikacje muszą inaczej wyglądać. Aplikantów jest zbyt wielu, mam na myśli przynajmniej aplikację adwokacką. Aplikant ma szczęście, jeśli o własnych siłach uda mu się znaleźć patrona. I przez te 3,5 roku musi się sam utrzymać, choć nie wolno mu pracować poza kancelarią, zapłacić za aplikację a czasami, jeżeli ma z patronem umowę o pracę, nawet samemu zapłacić swój zus (zwraca patronowi koszty). I nie zarabia ani grosza...albo jakieś śmiesznie małe pieniądze, rzędu 200 zł miesięcznie. Nie, nie pomyliłem się, dwieście złotych...za darmo pisze, za darmo staje w sądzie i jeszcze się cieszy, że może praktykować...

    Odpowiedz
  • mont(2008-07-28 23:26) Zgłoś naruszenie 00

    nienormalny - gdy mamy testy panstwowe to ciezko mowic o tym, ze dzieci adwokatow wejda na aplikacje bardzo latwo. srednio wierze, ze ktos w ministerstwie bawilby sie w podmienianie testow dla ratowania takiego dziecka-tumana. pamietaj, ze dla rodzica adwokata to zadna atrakcja, ze potem cala rada gada, ze dziecko mialo jakies ulgi. wiec obudz sie, to nie te czasy.
    prawnik - chcesz zmieniac mentalnosc. ok, tylko jak? dzisiaj nie ma juz autorytetow. wiesz kim byl mecanas Hejmowski? wiem, ze zmarl blisko 40 lat temu w nedzy, a jego przesladowca uczy dzieci prawa w jakiejs prywatnej szkolce. pewnie wiesz, kim jest walesa - pamietam wielka burze, jak miala wyjsc ksiazka panow z ipn - dzis ksiazka jest ogolnodostepna a tu cisza... a jeszcze niedawno wolano: zamykac IPN. lustracji nam trzeba bo autorytety powszechnie znane to raczej TW.
    aplikancie - gdzie ktos na 2 czy 3 roku ma 200 zlotych??? za same subsytucje mozesz miec w miesiacu wiecej. powiedz mi, jak sie utrzymujesz? zbierasz jagody?

    Odpowiedz
  • mont(2008-07-28 23:28) Zgłoś naruszenie 00

    i co do tej oferty pracy w szkole wyzszej - trzeba bylo zostac, tylko jelen by pogardzil taka oferta przed egzminem. skoro odrzucilem ja to nie dziwie sie, ze na aplikacje sie nie udalo dostac...

    Odpowiedz
  • aplikant sądowy(2008-07-30 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    a co z osobami które są aktualknie na aplikacji sądowej bądź prokuratorskiej?

    Odpowiedz
  • aplikant adwokacki(2008-07-30 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    na apilkacji adwokackiej można pracować poza kancelarią np. na podstawie umowy o pracę, wszystko zależy od zgody Dziekana danej ORA. W mojej się godzą.

    Odpowiedz