Czy za pracę w nadgodzinach pracownik zawsze otrzyma dodatek

autor: Agnieszka Fedor25.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 04.11.2008, 11:50

Kodeks pracy stanowi, że dobowa norma czasu pracy wynosi osiem godzin. Praca ponad to stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Czy jednak w sytuacji gdy pracownicy są zatrudnieni na 1/2 etatu (cztery godziny dziennie) i pracują w danym dniu ponad cztery godziny, mogą żądać zapłaty za pracę w godzinach nadliczbowych?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (14)

  • Polski Kodeks Pracy to kodeks niewolnika.(2008-07-25 10:11) Zgłoś naruszenie 10

    Władze ustawodawcze Polskie ZALEGALIZOWAŁY prawnie NIEWOLNICTWO co zostało ogłoszone w ustawie KODEKS PRACY w artykule : ---Art. 151. (ze znaczkiem5) ---§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). ...(np w domu) § 2. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. § 3. Za czas dyżuru, z pełnionego w domu nie przysługuje czas wolny - --BRAWOO!!! BRAWO SEJM -BRAWO Rząd --- Przecież to Legalne NIEWOLNICTWO!!!--- a gdzie swoboda gospodarcza- czyżby pracownik nie mógł dodatkowo prowadzić działalności gospodarczej po godzinach pracy bo Jan musi pozostawać do usług JAŚNIE PSIE PANA przez całą dobę.

    Odpowiedz
  • Polski Kodeks Pracy to(2008-07-25 10:12) Zgłoś naruszenie 11

    Niestety ten sprytny Niewolniczy przepis praktykuje się Już masowo bo pracodawcom pozwala on oszczędzać na ilości etatów osób zatrudnianych!! Czy Ktoś ma wątpliwości ze jest to początek systemu Niewolniczego w dodatku zaakceptowanego i zalegalizowanego przez SEJM RP.
    Twój pracownik-Twój niewolnik
    O ile wiem nakaz przebywania w domu (dyżur) ma stanowić w połączeniu z obrożą elektroniczną jedną z form wykonywania kary pozbawienia wolności.
    Tym samym nakaz przebywania w określonym miejscu pełnienia dyżuru, nawet poza zakładem pracy, trudno uznać za czas wolny pracownika za który nie należy mu się żadne godne wynagrodzenie tylko najniższe wg stawek PSEUDOLiberała kapitalisty.

    Odpowiedz
  • gienek(2008-11-04 17:23) Zgłoś naruszenie 00

    jaja sobie ktoś robi???

    Odpowiedz
  • Jadzia(2008-08-24 19:37) Zgłoś naruszenie 00

    990zł na rękę a za nadgodziny 0zł.

    Odpowiedz
  • asia(2008-10-17 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    ja też uważam że jest łamane prawo pracujem w kasie w soboty bez ochrony
    narażając mnie na niebezpieczeństwo firma na wolne ja muszę pracować 2 soboty w miesuiącu na przemian z koleżanką ona 2 i ja 2 i za 4 godz mamy 6 godzin do odbioru nie 8 to znaczy że mam przyjśc do pracy na 2 godz w
    poniedziałek mamy harmonogram pracy gdzie jest zaznaczone że sobota jest dniem wolnym jesteśmy dyskryminowane

    Odpowiedz
  • asia(2008-10-17 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    10

    Odpowiedz
  • gienek(2008-11-04 17:22) Zgłoś naruszenie 00

    co to ...jest ???

    Odpowiedz
  • olka(2008-09-11 19:21) Zgłoś naruszenie 00

    A ja chcę zadać jedno pytanko może mi ktoś odpowie.Jesteśmy pracownikami DPS i wyjeżdżamy z osobami niepełnosprawnymi(na wózkach) wymagającymi całkowitej opieki na turnus rehabilitacyjny na 15 dni (jedziemy w ramach pracy).Pracodawca uważa ,że nie należą się nam nadgodziny i ustalił grafik gdzie mamy dni wolne ale w te dni wolne musimy wykonać swoją pracę chyba ,że zostawimy ich w łóżkach.Trudno jednemu opiekunowi wozić dwa wózki gdy ja np. mam wolne. W pracy to wygląda inaczej bo są wolontariusze,którzy ich zabiorą na spacer czy na rehabilitację ja zostaję na piętrze i opiekuję się np.osobami leżącymi.Będę wdzięczna za odpowiedź

    Odpowiedz
  • Jadzia(2008-08-24 19:33) Zgłoś naruszenie 00

    To prawda to prawo jest nagminnie łamane w sklepach Żabka mam wpisane w umowie 40 godz. tygodniowo a pracuje 70 godz.7 dni w tygodniu na okrągło po 10 godz.Tylko w święta państwowe mam wolne.ostatnio 15 sierpnia.To niewolnictwo XXI wieku.

    Odpowiedz
  • maskaj(2008-08-04 02:36) Zgłoś naruszenie 00

    Jakie związki...?! Znam tylko... TWA (towarzystwo wzajemnej adoracji) oraz TTBiB (towarzystwo totalnej beznadziei i bezsilności). Chcę tu zaznaczyć, iż obecni tzw pracodawcy aby nie powtarzać błędów, kiedy to robotnicy mogli prawie bezkarnie wychodzić na ulice i domagać się uczciwych zasad w zatrudnieniu, zaczynają mocno ograniczać prawo do protestów społecznych... i tu zdecydowanie pomagają im w tym tzw związki zawodowe, nb. największy sojusznik dyrektorów zakładów, gdyż trzymają za m...ę załogę zakładu i nie dopuszczają do niekontrolowanych wybuchów niezadowolenia, mamiąc pracowników rzekomą obroną praw pracowniczych. Obłuda, fałsz... i stąd powrót do niewolnictwa na miarę IXX wieku. Szkoda... a miało być tak dobrze...

    Odpowiedz
  • daws(2008-07-28 00:02) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ten zapis w kodeksie pracy jest zgodny z prawem europejskim?

    Odpowiedz
  • pracownik na dyżurach domowych(2008-07-26 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Do wszystkich przedmówców:

    Dziwie się tylko, że to przyklepały Związki?.O co tu chodzi?Sami nam pozakładali obroże?

    Odpowiedz
  • MB(2008-07-25 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    Pracownik u pracodawcy ma nienormowany czas pracy, a jak się upomnie o swoje prawa, to wynocha i wynagrodzenia jeszcze nie otrzyma. Nic takiemu pracodawcy pracownik nie zrobi, do sądu nie pójdzie. Wiadomo jak przeciągają sprawy w sądach - miesiącami i jakie są to koszty. Zamiast pracować u następnego pracodawcy musi chodzić po sądach i czas tracić. Dzisiejsze prawo nie chroni dostatecznie, nie daje szacunku pracownikowi, liczy się tyko pieniądz,zyski. Czlowiek jest przedmiotem, a nie podmiotem. Istne wspólczesne niewolnictwo.

    Odpowiedz
  • PABLO(2009-05-20 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie ,czy nalezy mi się dzień wolny za Niedzielę jeżeli jestem w delegacji ale nie pracuję .

    Odpowiedz