Czy pracodawca musi uzasadniać zwolnienie dyscyplinarne

autor: Bartłomiej Raczkowski24.07.2008, 03:00

Umowa o pracę może zostać rozwiązana w trybie natychmiastowym z winy pracownika. Rozwiązując umowę o pracę w taki sposób, pracodawca powinien upewnić się, że nie narusza przepisów kodeksowych i czy istnieją podstawy do zastosowania wspomnianego trybu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (6)

  • anonim(2009-11-14 13:23) Zgłoś naruszenie 00

    czy pracodawca ma prawo odmówić odwołania od zwolnienia dyscyplinarnego w terminie do 7 dni ??

    Odpowiedz
  • agata(2009-06-27 20:18) Zgłoś naruszenie 00

    czy pracodawca przy zwolnieniu dyscyplinarnym wypłaca wypłatę

    Odpowiedz
  • shr(2008-08-21 23:37) Zgłoś naruszenie 00

    do ewy: Sformułowanie "zwolnienie dyscyplinarne" oznacza zupełnie inny tryb rozwiązania stosunku pracy, zawartego na innej podstawie.
    Mając na myśli "wypowiedzenie umowy bez zachowania okresu wypowiedzienia" miałem na myśli oczywiście rozwiązanie umowy bez zachowania okresy wypowiedzenia. Moje niedoprecyzowanie. Ale ja nie piszę artykułów do fachowej gazety :D

    Odpowiedz
  • Jola(2008-08-08 12:44) Zgłoś naruszenie 00

    Pracownik pracujący na kadrach wypłacił świadomie żonie pracodawcy pracującej w Urzędzie Gminy odprawę emerytalną 6- miesięczną z przejściem na emeryturę pomostową z tytułu likwidacji stanowiska pracy . Likwidacji stanowiska pracy nie było ,odprawa przy przejśćiu na emeryturę pomostową się nie należy .

    Odpowiedz
  • ewa(2008-07-24 13:35) Zgłoś naruszenie 00

    do komentarza shr.
    To ty nie jesteś fachowiec. Nie można wypowiedzieć umowy bez wypowiedzenia. Można ja rozwiązać bez wypowiedzenia na podstawie m.in. art. 52 K.P. Takie rozwiązanie potocznie nazywa się "zwolnieniem dyscyplinarnym" bo stosuje się go za rażące naruszenie dyscypliny pracy.

    Odpowiedz
  • shr(2008-07-24 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Panie fachowiec, nie można pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zwolnić "dyscyplinarnie". Można mu tylko wypowiedzieć umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z przyczyn leżących po stronie pracownika, w trybie art. 52 k.p.
    Artykuł podpisany:
    "Bartłomiej Raczkowski, partner, Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy"
    To znaczy kto? Doradca prawny? adwokat? Radca prawny? czy Wspólnik Wyrobnik? Bo nazwa nie mówi na może wprowadzać w błąd niezorientowanych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane