Fedak: przy niskich zarobkach nie ma wysokich emerytur

23.07.2008, 12:01; Aktualizacja: 23.07.2008, 19:59

Nie ma takiego cudu gospodarczego, gdy przy niskich zarobkach i krótkim czasie pracy ma się wysoką emeryturę - powiedziała w środę na konferencji po posiedzeniu rządu minister pracy Jolanta Fedak.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (79)

  • Tadeo(2008-07-23 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    No to przyznało się babsko!Nareszcie.

    Odpowiedz
  • ak(2008-07-23 17:27) Zgłoś naruszenie 00

    30 lat pracy to za mało okradania ? Lepiej wstrętna jędzo odpowiedz gdzie są moje pieniądze ze składek ?

    Odpowiedz
  • jhkjhk(2008-07-23 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    skad oni to babsko wzieli. nikt nie bedzie pracowal za takei same pieniadze jakie dostanei majac emeryture. to jest proste. dlatego w takich Niemczech ludziom oplaca sie pracowac, au nas w pewnym momencie nie.

    poza tym dlaczego ona takie brednie opowiada. jakos w krotkim czasie i przy niskich w sumei zarobkach ceny ciagle rosna, bo musza zrownac sie z unijnymi. tutaj jakos to jest mozliwe. w druga strone juz nie? cos czuje ,ze to jednka wkrotce peknie, bo ludzie zaczynaja miec dosyc.

    rzad Tuska to totalana kompromitacja. taki sam chlam jak PIS.

    Odpowiedz
  • mira(2008-07-23 14:25) Zgłoś naruszenie 00

    W takim razie po co nam rząd ,skoro POLSKA sprzedana ???

    Odpowiedz
  • jacek(2008-07-23 14:30) Zgłoś naruszenie 00

    nobel dla pani minister murowany ,
    oglaszamy nabor na nowych ministrow ,
    z taka logika - kilka milionow kandytatow ,
    pani minister - jeszcze dzis prosze poprosic premiera o dymisje ,
    wsted !!!

    Odpowiedz
  • dzisiaj ow oszusci neoliberaly nastepne wymyslaja pseudoreformy, aby okrasc spoleczenstwo(2008-07-23 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Tworca ow reformy jest m.in. Balcerowicz i Gora.
    "Jedna z reklam zachęcających do wyboru otwartych funduszy emerytalnych pokazywała magiczną przemianę biednego emeryta w obskurnym M-2 w bogatego rentiera używającego życia na Hawajach. Dziś wiemy, że tak nie będzie.
    Rząd wyliczył, ile będzie wynosiła przeciętna emerytura według nowego systemu, który wejdzie w życie w styczniu 2009 r. Dla niektórych będzie nawet o jedną czwartą niższa niż ta, która obowiązuje dzisiaj. Dlaczego? To skutek reformy emerytalnej z 1999 r., która zakładała, że państwo przestanie dopłacać do emerytur.Już od stycznia 2009 r., ich wysokość będzie zależała wyłącznie od składek odłożonych w otwartych funduszach emerytalnych i ZUS.
    Ile więc sobie w funduszach uzbieramy, tyle na starość dostaniemy. I to niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na OFE, czy zostaliśmy tylko w ZUS. I tak 45-letnia dziś lekarka, jeśli zarabia 5 tys. zł brutto, w starym systemie emerytalnym dostałaby 3,5 tys zł. Ale dostanie 2,2 tys"

    Odpowiedz
  • tutu(2008-07-23 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    Dlatego, że zarobki są tak niskie to właśnie wprowadzenie systemu kapitałowego w emeryturach było debilizmem. System zastępowalności pokoleń przynajmniej nie prowadził do NIEUCHRONNEJ katastrofy. Oczywiście za tą reformę kolejny profesor nie odpowie, bo przecież on chciał dobrze, a wyszło jak zawsze.

    Odpowiedz
  • üö(2008-07-23 15:03) Zgłoś naruszenie 00

    Do Pani Minister Fedak, czy pieniadze przyszlego emeryta, przekazane do zakladu wyplacajacego emeryture z OFE, beda zrewaloryzowne w stosunku do corocznego wzrostu palac, czy bedzie to tylko wielkosc nominalna /tak jak trzymane w ponczosze/ plus ewentualny zysk lub minus strata OFE?

    Odpowiedz
  • kassandra(2008-07-23 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego,Rząd ma decydować jak długo mam pracować. Pracuję już 40 lat zarabiam 150% średniej płacy, dlaczego więc nie mogę zdecydować się na emeryturę po osiągnięciu 60 lat życia.

    Odpowiedz
  • Tadeusz(2008-07-23 17:20) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni państwo ja obliczylem że nowa emerytura nie będzie niższa o 25% od starej, tylko będzie wynosić przeciętnie 25% starej w tym mężczyźni będą mieli ok. 30- 40%, zaś kobiety ok. 15-25%.Zatem większość będzie miała poniżej minimum, wtedy rząd wspaniałomyślnie dołoży do minimum i będziemy prawie wszyscy mieli jednakowo oprocz elit popieranych przez pana Premiera. Jeżeli pozwolimy na wejście w życie tego złodziejskiego systemu to będziemy mogli mieć pretensje tylko do siebie.

    Odpowiedz
  • 1954(2008-07-23 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    JESTEM ROCZNIK 1954 I DOMAGAM SIE
    wczesniejszej emerytury jak rocznik 1953- zgodnie z prawem, zgopdnie Konstytucją.
    To wszysto co dzieje się w naszym kraju to jedno wielkiem zakł...

    Odpowiedz
  • Henio(2008-07-23 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    Nie widzicie, że Pani Fedak jest wiekowa, a jeszcze pracuje. Będzie pracowała jeszcze długo, bo tacy ludzie są niezastąpieni zwłaszcza w braniu pieniędzy.

    Poszła by babcia na emeryturę

    Odpowiedz
  • ewa(2008-07-23 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    to że głupki głosującena PO bedą mnieli niższe emerytury jest OK.. mają co chcieli.Ale dlaczego ja,który niegłosowałem na PO mam ponosić konsekwencje głupoty wyborców PO?

    Odpowiedz
  • dfg(2008-07-23 17:45) Zgłoś naruszenie 00

    ta stara kawa moze i sobie pracowac do 70-tki, bo wielu by moglo za pensje kilkanascie tysiecy brutto. czlowiek mialby pieniadze na odpoczynek itd. a tak haruj, haruj i haruj, a moze bedziesz mial emeryture. do gleby z ta kretynka.

    Odpowiedz
  • Marek(2008-07-23 17:58) Zgłoś naruszenie 00

    Boże ale z was tryska jad przecież to logiczne ile pracuje i ile wplacam na emeryture to potem tką dostanę to tak samo jak w pracy im więcej pracuje tym wiecej zarabiam skoro niechce wam się robić to załużcie sobie własny interes to wtedy wy bendziecie szefami i będziacie mało charować.Pozatym dlaczego jedni muszą pracować na drugich np.nauczyciele czy policjańci bądz rolnicy moze najwyzszy czas wziąśc sprawy w swoje ręce i zacząć pracować na własny rachunek?Ale oczywiście większośc ludz po 45 roku życia nie zna pojęcia pracy na własny rachunek bo KOMUNA dla was robiła a teraz to ma się skończyć

    Odpowiedz
  • ezana(2008-07-23 18:10) Zgłoś naruszenie 00

    30: Marek
    No Ty to się chyba z choinki urwałeś albo ze Stanów przyjechałeś, Obudż się chłopie, tu jest Polska i w większości obowiązują państwowe tabele płac, Kto daje Ci podwyżki? Sam dobie dajesz? Wiesz jaka w styczniu była ogłoszona najniższa płaca (brutto) 730 zł i jak pracodawca chce to taką pracę Ci da, Fedakowa zarabia 10 albo 20 tysięcy złotych i nie ma pojęcia jak zarabiają przeciętni ludzie, Jak będziesz jechał na minimalnej płacy to nawet za 60 lat nie zapracujesz na emeryturę. To MPPiSS powinno ustalić najniższą płacę na takim poziomie aby składki na zus obliczane od nich były godziwe,

    Odpowiedz
  • Marekcią dalszy(2008-07-23 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    Ja mam 33 lata i mam dosyć tych jazgot staruchów ciągle tylko emeryci reńcisci zwiazki zawodowe do których defakto należą przeważnie starsi ludzie czyli znowu jazgot staruchów a gdzie młody człowiek przeciez to młodzi są przyszłością tego kraju a jednak ich sie olewa na całego.Przecież ten system zawali się za 30 lat wtedy to ja nawet niedostane tyle co wy a wszystko przez egoizm staruchów mam nadzieje że ja taki nie bede.

    Odpowiedz
  • 1954/36(2008-07-23 18:36) Zgłoś naruszenie 00

    Z tą kobietą to jest chyba już całkiem żle, Przecież to jej ministerstwo ustala minimalne wynagrodzenie, Na przyszły rok ogłosiła 1.276 zł a ile było do tej pory? Np w ubiegłym roku 690 zł i od takiej stawki zaczyna się tabela płac. Jakiemu pracodawczy zależy aby dać pracownikowi więcej?. Niech ustalą minimalną płacę na wyższym poziomie to zarobki się zwiększą i składka będzie wyższa,
    Do Marka - a jak ty sobie wyobrażasz pracę w na własny rachunek np w urzędzie, hipermarkecie, elektrowni, gazowni, wpecu. Nawet w krajach zachodnich są instytucje i urzędy państwowe, Właściciel jest jeden a pracowników jest wielu i to właściciel ustala ci płacę w oparciu o jakąś tabelę płac kierując się (lub nie) właśnie tą najniższą ustaloną przez ministersrwo płacę. Poza tym 30 mln obywateli w Polsce nie może mieć pracy na własny rachunek, Po Twojej wypowiedzi nie wierzę, że masz za sobą 33 lata pracy bo z takim doświadczeniem życiowym nie obrażałbyś ludzi starszych,

    Odpowiedz
  • 54/30(2008-07-23 14:08) Zgłoś naruszenie 00

    A ile Ty kobieto masz stażu pracy ? i do ile lat ( wiek ) będziesz pracować. Wmawiasz NAM spracowanym długoletnią pracą, że mamy pracować do 60 lat, więc Ty będziesz pewnie pracować dozgonnie.Więc chwała ci za to!!!

    Odpowiedz
  • Petra(2008-07-23 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    Nie trzeba być ministrem by dojść do takiego wniosku że jak są niskie pensje to i emerytury będą niskie!!!
    Najlepiej wg. minister to pracować,pracować... i umierać z wycieńczenia !!! Tylko rządzącym się dobrze żyje... na koszt podatników oczywiście.Bo kto ich rozlicza z efektów pracy???
    Moja rada : zlikwidować senat ,trochę mniej posłów,obniżyć rządzącym podnieść wynagrodzenia najniższe

    Odpowiedz