Mąż nie podzieli się emeryturą z OFE z niepracującą żoną

autor: Bartosz Marczuk22.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 22.07.2008, 14:31

W latach 2009-2014 świadczenia z II filara mają wypłacać OFE. Członkowie funduszy nie będą mogli wykupić emerytury małżeńskiej. ZUS będzie dostarczał emerytom świadczenia pochodzące z I oraz II filara.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (36)

  • TeQ(2008-07-22 05:28) Zgłoś naruszenie 00

    "Jeśli osoba taka umrze w drugim miesiącu oszczędzania"???
    chyba pobierania

    Odpowiedz
  • pkp(2008-07-22 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    Fascynujące, jak bardzo system ubezpieczeń społecznych może nas okradać. Po to stworzone zostały OFE, by na rynkowych zasadach można było (przynajmniej teoretycznie) gromadzić pieniądze inaczej niż w ZUS, miały być te środki dziedziczone. Ale okazuje się, że z żoną podzielić się nie mogę.
    Najwyższy czas skończyć z obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, bo ani one społeczne, ani to ubezpieczenia. To po prostu kolejny podatek, z którego państwo kompensuje swój deficyt budżetowy, niezgodnie z konstytucją pobierając ludziom (i marnując) ich własne ciężko wypracowane pieniądze. Czas skończyć ze złodziejstwem ZUS i OFE. Dość już płacenia na pensje prezesów i rządu. Czas, by nasze pieniądze zaczęły zarabiać na tych, co je uczciwie odkładali.

    Odpowiedz
  • to ja(2008-07-22 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    to ja

    Odpowiedz
  • filozus(2008-07-22 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    Szefowie oddziału ZUS we Wrocławiu przyłapani na okłamywaniu swoich warszawskich zwierzchników i sądu. Oszukiwali, by zatuszować sabotowanie polityki prozatrudnieniowej rządu i bezprawne represjonowanie bezrobotnego za jego aktywność zawodową. Wpisz: Bloger Adam Kłykow i czytaj o ZUS-ie. Coś ze świata absurdu, legislacyjne polish jokes.
    Wszystkich niezainteresowanych przepraszam za te powtórki, ale dopóki na prawniczy debilizm urzędników ZUS nie reagują nadzorujące tę instytucję Kancelaria Premiera oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - dopóty mam zamiar być tą kroplą, która drąży skałę...

    Odpowiedz
  • filozus(2008-07-22 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    Gazeta Prawna, zamiast zająć się bezprawiem ZUS, robi wszystko, aby mi utrudniać moją walkę z samowolą funkcjonariuszy tej instytucji Tym razem zablokowała wymienianie nazwisk szefów wrocławskiego ZUS, którym zarzucam przekraczanie uprawnień i poświadczanie nieprawdy.

    Odpowiedz
  • mala(2008-07-22 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    czy to jest zgodne z prawem jak się zapisywałam to były inne warunki?

    Odpowiedz
  • oliwka(2008-07-22 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    najpierw nalezy ustawę dopracować , a nie puszczać kolejny bubel.
    Posłowie zastanówcie się nad tą "USTAWĄ"
    Nie krzywdzcie ludzi.

    Odpowiedz
  • Lotar(2008-07-22 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    jakaś bzdura -co kobiecie da 122 zł.Posłowie puknijcie się w czoło.Po co namawialiście do zapisywania się do 2 filaru jak z tego i tak ***** bedzie?

    Odpowiedz
  • Wkur...ny(2008-07-22 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Złodziejstwo-wszystkie pozostałe środki w OFE powinny być dziedziczone w każdym przypadku-inaczej to jawne okradanie ludzi.Ale czego można się było spodziewać.W tym kraju rządzący tylo patrzą jak okrqść obywateli.PARANOJA>

    Odpowiedz
  • ela(2008-07-22 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    To bedzie zwykle oszustwo,co innego mowiono kiedy kiedy powstawal 2 filar.Przeciez to nikt inny tylko rodzina meza cierpi na tym ,ze ma pomniejszone dochody o skladki wplacane na OFE.Oto cala POlska wlasnie.W tym kraju nie da sie zyc.Smutne,ze czlowiek czlowiekowi zgotowal taki los.

    Odpowiedz
  • dzonny(2008-07-22 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    nie pozostaje nic innego jak zwolnić się i zatrudnić na CZARNO!!! dogadać się z pracodawcą, który zamiast wszelkie składki - głównie zdrowotną i emerytalną - oddawać złodziejom niech płaci mnie. Sam odłożę i gdy przyjdzie iść do lekarza nie będę stał w kosmicznej kolejce, aby i tak iść do prywatnego, tylko od razu pójdę do prywatnego. Podobnie sam sobie odłożę pieniądze na emeryturę, z którymi będę mógł zrobić, co mi się podoba i które zostawię żonie, dzieciom, komu będe chciał!!!
    ZŁODZIEJE!!!

    Odpowiedz
  • gazeciarz(2008-07-22 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem skąd to oburzenie, że państwo okrada obywateli.
    Sąd orzekł, że składki społeczne są daniną płaconą państwu przez obywateli i tyle !

    Odpowiedz
  • Krystyna(2008-07-22 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z 6. Przecież jak się zapisywaliśmy "DOBROWOLNIE" to były przedstawiane inne warunki !. Czy zatem można się będzie wypisać z OFE ? (zapisałam się dobrowolnie , ale na innych warunkach niż teraz ! - rocznik 1956-kobieta)

    Odpowiedz
  • shr(2008-07-22 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    składki nie są daniną na rzecz państwa, ponieważ zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych płacone są na indywidualne konta ubezpieczonych. Tym samym nie mają one w ogóle charakteru należności publicznoprawnych. Dlatego też uznać należałoby, iż przymus ich opłacania jako taki jest niezgodny z Konstytucją. Brak także w Konstytucji delegacji do ustananawiania przez ustawodawcę obowiązku zabezpieczenia społecznego, bowiem konstytucja tylko mówi o prawie do zabezpieczenia społecznego. Traktowanie zaś przepisów Konstytucji rozszerzająco, poprzez uznanie, iż prawo do zabezpieczenia społecznego jest także obowiązkiem łożenia na to zabezpieczenie jest niedopuszczalne.

    Odpowiedz
  • shr(2008-07-22 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    Co więcej, próba zmiany Konstytucji w zakresie nałożenia obowiązku składek także na zabezpieczenie społeczne, by zmusić obywateli, tym razem do "konstytucjyjnego" obowiązku płacenia będzie niezgodna z prawem, albowiem b będzie stanowić jego nadużycie w celu obejścia dotychczasowego prawa.

    Odpowiedz
  • bez przyszłości(2008-07-22 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Już od dawna wiadomo ze obecne pokolenie 40latków i pokolenia nastepne nie dostaną nic. Takie sa prawa polityki społecznej że starzejące sie społeczeństwa sa na straconej pozycji i nic tego nie zmieni. A wrecz przeciwnie - trzba będzie podnośic podatki by jakoś system emerytalny utrzymac przy zyciu co wpłynie na jeszcze mniejszą dzietność.
    A OFE to tylko fikcja - bo te gigantyczne pakiety akcji za 20 lat bedą rzucane na przedaż (OFE już ma setki mld w akcjach a za lat 20 będzie to przerażajaca liczba nie do odkupienia no bo i niby przez kogo jak OFE to główny skupujący )

    Odpowiedz
  • podatniczka(2008-07-22 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    filozus, jestem z tobą, tak trzymaj,nie poddawaj się,czytałam wczesniej twoje lomentarze, może KIEDYS twoje prawnuki doczekają normalnosci lub totalnej biedy.

    Odpowiedz
  • EWA(2008-07-22 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    Tak nam trują nasi rządzący że do emerytury nas wykończą a jakie emerytury będą sami zobaczymy. będą głodowe jak obecnie pensje,ale wg.GUS ...bedą duże i ciągle ... rosną.
    Mają tworzyć zakłady emerytalne które będą wypłacać emerytury mam nadzieję że wtedy ZUS zniknie nam z oczu ???
    Czy doczekamy się normalnej sytuacji w kraju ?Bez okradania nas z naszych pieniędzy...

    Odpowiedz
  • czytelniczka GP(2008-07-22 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    do "5" o czym ty piszesz i na co liczysz??? zapamiętaj "MAŁA SZKODLIWOŚĆ CZYNU" pracowników ZUS,jak wcześniej pisał inter.uczeń z niewważną legitmnację siedział 3 m-ce w pierdlu. Brawo wymiarowi sprawiedliwości, sędziemu z orłem na piersi i prokuratorowi (wszyscy po wydz. prawa z aplikacjami i wnioskami o podwyżki) mają wyciśnięte na piersi; Boga na krzyżu HONOR i OJCZYZNA.

    Odpowiedz
  • ll(2008-07-22 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Stworzono OFE które żyją jak pączki w maśle z 7% prowizji, potem będą zakłady wypłacające też za odpowiednią prowizję.

    Kiedyś pisano o gościu który chciał nakłonić OFE by nie wydawała jego kasy na akcje tylko do jego emerytury trzymała w banku na koncie. I jak myslę facet miał rację

    Odpowiedz