Prawników bez aplikacji szukają urzędy, policja, firmy konsultingowe i kancelarie

autor: Izabela Rakowska-Boroń21.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 21.07.2008, 10:58

Nie trzeba koniecznie robić aplikacji prawniczych, aby móc po ukończeniu pięcioletnich studiów znaleźć pracę. Prawnicy bowiem potrzebni są w różnych branżach, a rynek jest nadal na nich otwarty.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (52)

 • svietlana(2013-05-06 15:11) Zgłoś naruszenie 00

  szukam pomocy prawnika, studenta albo mlodszego prawnika, w rodzinych sprawach, jestem rosijanka, obywatelka Ukrainy, wzialam szlub z obywatelem Polscy, tejras interesuie mnie rozwud, prosze pomocy muj tel.889099017

  Odpowiedz
 • aplikant(2013-04-05 17:22) Zgłoś naruszenie 00

  praca w kancelarii, 1/2 etatu, 700 zł netto, prawda, a mecenas trzepie kasę, prawda- apl. adw. :)
  ten kto pisał ten artykuł nie ma pojęcia o czym pisze...

  Odpowiedz
 • MARLON(2012-12-14 10:29) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli będzie tak jak jest : do niczego nie dojdziemy .

  odradzam studiowanie prawa

  Odpowiedz
 • MARLON(2012-12-14 10:23) Zgłoś naruszenie 00

  Uważam ,że Polska to mały kraj ,zasady konkurencji nie są równe .Są podmioty uprzywilejowane i odpowiednio namaszczone .Problemy w tym zawodzie rodzą się same .Uczelnie przeprowadzają egzaminy na bardzo wysokim poziomie .Prawnicy ,którzy przeszli przez siitwe są bardzo dobrze przygotowani o ile udało im się dokonać tego o własnych siłach .

  Dziś dzieci adwokatów , radców prawnych , notariuszy etc . Coraz częściej wybierają inne zawody np : medyczne "Stomatologia " Wkład nauki podobny ,wyższy komfort studiowania (mniejsza liczba studentów)

  Miałem przyjemność zobaczyć a trakcie studiów różnice .

  Pojechałem na teściem do szpitala na śląsku .Natrafiłem na praktyki studentów .Relacje studentów z lekarzami były idealne .W prawie jest odmiennie możesz oblać w każdej chwili np z powodu nie wpuszczenia na egzamin z tyt. braku indeksu ,co akurat mnie się przytrafiło .

  Jeżeli ktoś ma ochotę na studiowanie prawa : musi się poważnie zastanowić .Wszystko można ,ale z głową .Etapów dojścia do zawodu jest wiele ,a popłynąć można bardzo szybko .

  Jest takie powiedzenie "Poszedł na prawo -wyszedł na lewo"

  Ta maksyma jest cały czas aktualna .W moim przekonaniu lepiej jest ustawić się w innym zawodzie ,ale to jest moje zdanie .Nie każdy może się ze mną zgodzić .

  Studiowanie prawa po prostu się nie opłaca .

  np : Każdy "doradca prawny " spokojnie mógłby po szkole poprowadzić np :Firmę związaną z obrotem nieruchomościami " ale cóż ustawodawca miał odmienne zdanie i dopuścił do egzaminów osoby ,które z prawem nie mają nic wspólnego .

  Po 3 roku prawa -wchodziłem do różnych biur i podważałem zapisy w umowach o pośrednictwo w zakupie nieruchomości .

  Jednak nie mogłem bez licencji otworzyć takiej działalności .

  Prawnik bez aplikacji - nie może nic ,nawet adwokat czy radca bez licencji pośrednika nie może prowadzić takiej działalności .Jest to cholernie krzywdzące i jest w pewnym sensie oczywistą : PARANOJĄ

  Z jednej strony czynności te powinny być ograniczone tylko i wyłącznie dla prawników .

  Przykład .

  Adwokat ,Radca prawny : Obsługa sprzedaży nieruchomości .

  Z drugiej strony

  Nauczyciel - pośrednik .

  Załóżmy ,że jest problem z nieruchomością -trzeba wyprostować jej stan prawny np : Złożyć wniosek o zasiedzenie .

  Nauczyciel - pośrednik będzie w takiej sytuacji bezradny , a adwokat czy radca - poradzi sobie bez problemu .

  Wniosek :Adwokat ,Radca prawny (działa wówczas gdy jest problem )
  Nauczyciel (pośrednik licencjonowany ) musi skorzystać z usług profesjonalisty .czyli zakres czynności jest o wiele szerszy ,a na podstawie obowiązujących regulacji :Adwokat ,Radca nie może pośredniczyć w sprzedaży -ponieważ nie posiada licencji .

  I takim oto sposobem : pozbawiono adwokatów ,radców prawnych i doradców prawnych pracy : I to jest w porządku zdaniem USTAWODAWCY .

  Wniosek : Licencja pośrednika powinna być wydawana tylko tym , którzy posiadają wykształcenie prawnicze .Studia prawnicze w tym przypadku winny być podstawą .

  wniosek : problem może wyniknąć z małej bzdurki - której zwykły pośrednik nie przewidzi .

  Odpowiedz
 • MARLON(2012-12-14 09:45) Zgłoś naruszenie 00

  Prawników bez pracy :poszukują urzędy .

  Miałem przyjemność -pójść na taki ustawiony egzamin .

  W tym samym roku zdałem na aplikację ,a na teście w urzędzie zabrakło mi jakieś 5 % -do przejścia do drugiego etapu .

  Wygrał małolat po ogólniaku w trakcie studiów .

  Stoimy i czekamy na wyniki przed drzwiami ,a małolat odczytuje z zeszytu pytania i próbuje je omawiać z nami .

  My nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie pytań ,a małolat zaczyna bzdury opowiadać .

  WSZYSTKO JEST USTAWIONE .W SZKOLE ,ABY SPRZĄTACZKA OTRZYMAŁA PRACE MUSI MIEĆ UKŁAD ,A CO DOPIERO DALEJ .

  Odpowiedz
 • MARLON(2012-12-14 09:40) Zgłoś naruszenie 00

  Praca w Policji .

  Mam znajomych ,którzy przeszli cały etap ,a na koniec usłyszeli .

  Nie mamy dla Pani etatu .

  Wszędzie jest podobnie .

  Przyczyna odmowy :też może być przeróżna .

  Odpowiedz
 • Marlon(2012-12-14 09:38) Zgłoś naruszenie 00

  Zaq - mała wzmianka .

  Moją uczelnie w czasie ukończyło 50 osób .

  a w pierwszym roku przyjęto 1600 osób .

  Odpowiedz
 • MARLON(2012-12-14 09:35) Zgłoś naruszenie 30

  Jakaś paranoja . Jestem prawnikiem bez aplikacji .Próbowałem prowadzić biuro prawne - Kto zostanie Twoim klientem - jeżeli nie masz prawa reprezentować klienta w Sądzie .Jaka firma Cię zatrudni - jak wszyscy tną koszty .Profesjonaliści narzekają na brak pracy ,a co dopiero Doradcy Prawni -bo tak ich należy nazwać .

  NIGDY WIĘCEJ STUDIÓW PRAWNICZYCH .

  Odpowiedz
 • barwna(2011-03-12 09:28) Zgłoś naruszenie 00

  przeczytałam i widzę, że jest nas wielu i niewiele się zmienia.

  Odpowiedz
 • Aplikant(2010-12-11 10:36) Zgłoś naruszenie 00

  Hehe aż miło poczytać to archiwum. Czas leci i nic się nie zmienia. Lepiej było skończyć zawodówkę niż prawo i siedzieć na aplikacji adwokackiej. Zarobki, że ho ho, a pojutrze kolokwium z tendencyjnymi pytaniami. Ciekawe czy będzie mi żal tych kilkuset złotych miesięcznie jeśli nie zdam? ;]

  Odpowiedz
 • RAF(2009-10-04 19:37) Zgłoś naruszenie 00

  Nawet jeśli ktoś dostanie się na aplikacje i nie ma poparcia w korporacji to sytuacja taka przypomina grę w ruletkę, gdyż na zakończenie aplikacji czeka go egzamin końcowy kontrolowany przez ową *********** korporację, która czuwa nad "profesjonalizmem" wykonywania "trudnego" zawodu adwokata, radcy czy notariusza. Natomiast co do policji to zgadzam się z wcześniej zamieszczonymi opiniami i proszę autora artykułu o minimum kultury, gdyż do policji może starać się każdy kto ma wykształcenie średnie. A pracę w policji polecam synkom mecenasów w sytuacji gdy jego tatusia kropnie jakiś niezadowolony z wyroku mafiozo i w konsekwencji korporacyjna kariera legnie w gruzach, poza tym zawsze możecie *********** do Niemiec na ogórki, ale w tym względzie mogą być problemy gdyż są oni takimi tłukami że nie będą potrafili się wkręcić na taką fuchę. Pozdrawiam wszystkich niezadowolonych prawników, którym najjaśniejsza III RP funduje taką przyszłość. Mam nadzieję że obecny kryzys, który zresztą jak wszystko co nowe, dociera do Polski z opóźnieniem pomoże wielu ludziom zweryfikować nastawienie pt. "american dream", a redaktorzy zaczną mówić prawdę, a nie będą karmić ludzi kłamstwami na zlecenie tzw. kołnierzyków.

  Odpowiedz
 • obywatel3kategorii(2009-09-01 01:08) Zgłoś naruszenie 00

  Szanowna autorko a art 87 kpc nic pani nie mówi? poziom mniej niż zero!!!

  Odpowiedz
 • zaq(2009-07-06 14:46) Zgłoś naruszenie 00

  Az serce mnie boli jak sobie pomysle, że moja znajoma, która nie chwaląc sie jest mało inteligentna i w porównaniu ze mną we wszystkim gorsza idzie na prawo...to jest poprostu totalna masakra...i potem się dziwic ,że w Polsce jest jak jest!!!Studia powinny byc selekcją, nie wszyscy powinni je kończyc, a niestety teraz tak się dziee,że nawet najwiekszy idita może skończyc studia.Tym bardziej studia prawnicze, architektiniczne czy medyczne powinny byc pewnym "sitem" dla ludzi...jeszcze a propos pleców, bo wielu uważa,że w takich zawodach jak prawnik plecy są niezbędne...nizbedne sa wtedy jezeli własnie prawo koncza matoły, które gdyby wiedziały, że nawet dzieki tatusiowi by sie nie dostały to by sie na takie studia nie pchały.a potem jeżeli przetrwa się okres studiów to czemu któs znajomy ma nie pomóc w zdobyciu pracy skoro i tak potem teoretycznie na jej zachowanie sami pracujemy...i to by był zdrowy normalny,układ...tylko komu na tym zależy?tylko mnie, bo jestem patriotką i uwazam że Polacy to naród wyjatkowy, który powinien się w dobrym kierunku rozwijać?

  Odpowiedz
 • aneczka!97@onet.eu(2009-05-20 20:16) Zgłoś naruszenie 00

  Tylko zapomniano tu dodać, że na taki popłatny stołek wejdzie 1 osoba na 100. Najgorsze jest to ze wszyscy mówią tyle o zarobkach adwokatow radcow notariuszy a zapominają ze taka aplikacje zrobi tylko ten kto ma tyły. Moje kolezanki mówia np. ze gdyby miały wybrac aplikacje to tylko korporacyjna bo duzo zarobia a np. prokurator tylko marne 4 tys. Tyle ze jesli nie maja znajomosci to niech sie nie łudzą ze zarobia kokosy bo jesli sadza ze taki adwokat jeden czy drugi czeka tylko na nich z otwartymi raczkami to moga sie srogo zawiesc. Co ja bede myslec o wysokich zarobkach jak teraz ciezko nawet o prace za 100 zl. Porażka!! Tak może być tylko w Polsce...

  Odpowiedz
 • Kaja(2009-05-19 11:26) Zgłoś naruszenie 10

  Smutne to wszystko bo tak naprawdę wygląda na to, że młodzi mgr. prawa nie do końca wiedza co ze swoim życiem mogą zrobić..Czasem żałuję, że wybrałam ten kierunek bo jestem teraz zagubiona w tym systemie nie mniej niż wy. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Sonia(2009-01-30 19:18) Zgłoś naruszenie 00

  tylko mocno westchnąć !!! Takie są realia

  Odpowiedz
 • arek(2008-11-27 09:03) Zgłoś naruszenie 00

  chciałbym się dowiedzieć czy pracodawca może mnie wysłać na urlop płatny przymusowo?

  Odpowiedz
 • MArcinek(2008-10-23 22:03) Zgłoś naruszenie 00

  Do Hani
  a zęby w tynk

  Odpowiedz
 • Hania(2008-10-01 11:09) Zgłoś naruszenie 00

  Prawo to są wspaniałe studia,uczę się tego sama dla siebie,bo chcę mieć wszelką wiedzę na ten temat,nie robię tego dla pieniędzy,poprostu z zamiłowania,interesuje mnie to i tyle.

  Odpowiedz
 • mgr prawa(2008-09-14 21:31) Zgłoś naruszenie 00

  Najbardziej rozbawił mnie ten głupi frazes o prawnikach w Policji. Głupoty piszą i tyle, a wiem to z własnego doświadczenia. Tu nikt nie patrzy na magistra prawa, no może przy rekrutacji coś obiecują, ale tylko dla zachęty. Potem szorowanie bruków i patrzysz jak ludzie, którzy nie mieli kodeksu w ręce trafiają do dochodzeniówki. Wszyscy prawnicy, którzy chcecie iść do Policji zastanówcie się! To oznacza przekreślenie tych 5 lat studiów, choćby one i tak niewiele byłby warte.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane