"Sprywatyzowane po reformie szpitale będą uciekać się do "hazardu moralnego"

20.07.2008, 07:10; Aktualizacja: 21.07.2008, 16:42

Były wiceminister zdrowia, poseł PiS Bolesław Piecha przekonuje, że przekształcenia zakładów opieki zdrowotnej w spółki, proponowane przez Platformę Obywatelską, to nic innego jak prywatyzacja tych jednostek.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:IAR
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (43)

  • olek(2008-07-21 17:26) Zgłoś naruszenie 00

    Jak widzę te dwie nawiedzone gęby to żygać mi się chce.

    Odpowiedz
  • Klemens(2008-07-20 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Piecha to kolejny człowiek bez żadnego pojęcia o funkcjonowaniu nowoczesnego lecznictwa.A wmawianie samorządom,że tylko czekają na mozliwość sprywatyzowania posiadanych szpitali to bełkot pijanego wariata.
    Od lat piszę,że żaden lekarz - minister nie przeprowadzi gruntownej reformy organizacyjnej w ochronie zdrowia.Życie tylko potwierdza tę tezę. I nie chodzi o łapownictwo czy wygodnictwo.Lekarzy podczas studiów nikt nie uczy tego,co nazywa się organizacja i zarządzanie w połączeniu z finansowaniem.Dlatego dopóki nie powstanie zespół fachowców do zreorganizowania opieki medycznej w Polsce,odziedziczonej po komuniżmie,żaden lekarz-polityk nic nie osiągnie.Także pani Kopacz.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2008-07-20 16:15) Zgłoś naruszenie 00

    Dla mnie szpital czy to w formie SPOZ czy spólki nie może być bankrutem bo kiedy komornik zajmie konta to o dobrym leczeniu mowy być nie może. Wprowadzenie zdolności upadłościowej SPOZ to absolutne minimum. Badanie sytuacji finansowej w tym zaświdczenia o niezaleganiu z podatkami i ZUS to powinien być standard przy zawieraniu kontraktów z NFZ. Urzędnicy NFZ powinni sprawdzać czy szpital spełnia wymagania co do personelu, wyposażenia w sprzęt itp. Podobnie w przypadku przypadku niewywiązywania się z umów, oszustw lub łapownictwa pracowników podmiot powinien mieć zakaz zawierania umów z NFZ przez 3 lata oczywiście z wyjątkiem sytuacji gdy kontrola wewnętrzna sama wykryje nieprawidłowość i zgłosi ją do organów ścigania. Nie odkrywam nic nowego podobne zasady obowiązują w zamówieniach publicznych.

    Odpowiedz
  • wrona(2008-07-20 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    Drogi MP (13)-uprzejmie odpowiadam na Twoje pytania, mimo, że odpowiedzi są już w moim poprzednim poście, ale wyrwałeś pewne słowa z kontekstu.

    A jak źle się potraktuje klienta, to więcej nie wróci...-mowa oczywiście nie o pacjentach, którzy umierają na wskutek błedu pacjanta, tylko o pacjentach wprowadzanych w bład finansowy. To w kontekście wypowiedzi p. Piechy, że "..."hazardu moralnego", polegającego na szantażowaniu pacjentów, w celu wymuszeniu na nich dodatkowych opłat za szybkie przyjęcie na oddział"
    Organizacja spółki handlowej zaszkodzi łapownictwu - uzasadnienie było już powyżej
    idziesz do kasy i płacisz- to było w kontekście, że dzisiaj, życząc sobie wyższego poziomu obsługi (np. dyżur pielęgniarki przy chorym po operacji) również płacisz- tylko do kieszonki. Hmm, czy dzisiaj za siedzenie przy chorym po operacji płaci NFZ czy Ty gotowką?
    Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości. Czyżbyś był lekarzem, dla którego prywatyzacja to koniec nieewidencjonowanych przychodów?

    Odpowiedz
  • wrona(2008-07-20 18:58) Zgłoś naruszenie 00

    Drogi MP, oczywiście nie musisz być być zwolennikiem prywatyzacji.
    Więc płać sobie coraz większą składkę zdrowotną, od 2010r. 10% a potem kto wie jaką. Tylko nie dziw się potem, że jesteś coraz biedniejszy a ktoś za Twoje pieniądze się świetnie bawi bez żdnych konsekwencji...

    Odpowiedz
  • c. d. krecenie lodow nic wiecej..(2008-07-20 18:53) Zgłoś naruszenie 00

    "To oznacza, że szpitale nie będą zainteresowane podpisywaniem kontraktów z NFZ, jeśli Fundusz nie będzie chciał za nie odpowiednio zapłacić."

    kto bedzie mial kase bedzie sie leczyl, kto nie, niech...

    "Skąd wiemy, że nowy właściciel nie zechce zamknąć szpitala i np. otworzyć w tym miejscu hurtowni ubrań albo dyskoteki?

    Samorząd w trosce o pacjentów, a także w swoim interesie, czyli w trosce o wynik następnych wyborów, będzie raczej dbał o to, komu sprzedaje szpital."

    Z tym, ze nie napewno!!

    Jak wyglada obecnie srywtyzowana stomatologia?? czy sa zwracane jakies pieniadze?? Nie!!!
    Tak samo bedzie ze szpitalami. skad kto bedzie wiedzial na jakich warunkach podpisany jest kontrakt i czy wogole?? a pacjent bedzie musial placic...

    Przekrety dopiero beda kwitly, dla zysku dla szpitala. Dopiero zrobi sie chaos i nie bedzie wiadomo, kto komu i za co. Wiemy jak dzisiaj chetnie lekarze z prywatnych gabinetow wypisuja faktury...:/

    Odpowiedz
  • Gość(2008-07-20 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Andrzeju jak pan kogoś zaprosi na kolację lub postawi kawę to pan wymawia,i będzie go pan posądzał o korupcję czy tego kto wziął pieniądze.Pan ma prawo mieć swoje zdanie, ja mam swoje i też do tego mam prawo.

    Odpowiedz
  • MP(2008-07-20 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    wrona napisala:
    >A jak źle się potraktuje klienta, to więcej nie wróci...<

    Oczywiscie z grobu jeszcze nikt nie wrocil.

    wrona napisala:
    >Organizacja spółki handlowej zaszkodzi łapownictwu.<

    Ciekawe skad ta pewnosc?

    wrona napisala:
    >...idziesz do kasy i płacisz...<

    Czyli wrona zgadza sie z watpliwosciami Pana Piechy bo jak bedzie kolejka to obsluzony zostanie ten kto zaplaci wiecej.

    Jakies rozdwojenie jazni wrono?
    A moze tak jak Wlesa wrona jest "za a nawet przeciw"

    Odpowiedz
  • Andrzej(2008-07-20 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    Do Gościa:
    Dwa razy byłem operowany i oczywiście musiałem wpłacic odpowiednią gratyfikacje na stowarzyszenie hirurgów , oczywiscie do ręki pana ordynatora bez żadnego pokwitowania. Pielęgniarkom też trzeba dać prezenty aby laskawiej spojrzały na pacjenta po operacji. Jest to moim zdaniem nielegalne dorabianie się. W samorzadowym szpitalu takie praktyki będą zakazane. Pan Piecha i pan Balicki dokładnie o tym wiedzą i boję sie tego, że ich dotychczasowe praktyki zostana zakazane. Bezsensownej polityki również nie będzie można uprawiać.

    Odpowiedz
  • Rencista(2008-07-20 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Według mnie powinno się zmienić takie sprawy jak komisje lekarskie.Powinny być szpitale Zusoskie ktore będą przyznawały renty na podstawie swoich badań a nie szpitali publicznych ile ludzi leży w szpitalu bo chce utrzymać rentę a faktycznie chorzy czekają.gotowe papiery niesie się do ZUS a ZUS ma inne pieniądze.Lekarze pracujący w ZUS powinni tracic prawo wykonywania zawodu bo nie lecza tylko przeglądają papiery.

    Odpowiedz
  • Gość(2008-07-20 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Tak i teraz można powiedzieć, że należy ścigać lekarzy którzy biorą,a SZPITALE zostawić tak jak są.

    Odpowiedz
  • Ktory szpital bedzie trzymal pacjenta w razie komplikacji nie majac zysku??(2008-07-20 18:33) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram p.Balickiego i Pieche, jezeli ktos mysli, ze po reformie bedzie wszystko cacy to jest w bledzie. Dzisiaj rowniez w osrodku prywatnym mozna przeczytac "umowa podpisana z NFZ" i co? lekarz pobiera oplate jak prywatnie 100zł. Czy potem bedzie inaczej naiwniaki??

    "KLINIKA HORRORU WE WŁOSZECH
    Przeprowadzali dziesiątki niepotrzebnych, całkowicie nieuzasadnionych czy wręcz szkodliwych operacji, by wyłudzić zwrot kosztów z narodowego funduszu zdrowia - włoska policja aresztowała 14 lekarzy, których działania mogły doprowadzić do śmierci nawet 25 osób.
    Miejscowi lekarze bowiem usuwali pacjentom organy, których nie należało wycinać, na przykład płuca u osób chorych na gruźlicę. Wycinali także zupełnie zdrowe organy twierdząc, że jest to konieczne ze względu na rozwijający się nowotwór.
    Ze śledztwa wynika, że aż 86 osób doznało uszczerbku na zdrowiu w rezultacie zabiegów przeprowadzonych w klinice. Według ustaleń dochodzenia pięć przypadków można zakwalifikować jako umyślne zabójstwa."

    Odpowiedz
  • Do Gość(2008-07-20 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    No cóż miałem ,,przyjemność" odwiedzić szpital i na własne oczy widziałem na korytarzu wkładanie pieniędzy do kieszeni fartucha lekarza i to kilkakrotnie! Przecież nie jest zjawiskiem nowym że przed operacją szuka się dojścia do lekarza aby być przyjętym na oddział. Nawet 20zł wręczone lekarzowi w przychodni potrafi diametralnie zmienić jego stosunek do pacjenta. Dziś organy nadzoru przymykają oko na braki kadrowe w publicznych szpitalach, na zakup leków z kieszeni pacjenta. NFZ nie kontroluje wydawanych pieniędzy ani nie sprawdza zachowania standardów zakontraktowanych usług. Nie znam nikogo z NFZ kto zapytałby się czy pacjent jest zadowolony z jakości świadczonych usług. Rząd udaje, że problemu korupcji w służbie zdrowia nie ma. Moim zdaniem kluczem do uzdrowienia sytuacji jest lepsza organizacja pracy placówek bo wynki leczenia są przyzwoite.

    Odpowiedz
  • na razie zdrowy(2008-07-20 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    Pacjenci i średni personel wie o co chodzi w tej zabawie. Brak pieniędzy oraz coraz większy wstret do wręczania łapówek przez chorych - należy zrekompensować sobie w kazdy byle skuteczny sposób i przy okazji wmówić niedoinformowanym ,że to leży w ich własnym interesie. Takiej "kopalni złota " nie ma nawet w Afryce a zasoby nie do wyczerpania.

    Odpowiedz
  • Gość(2008-07-20 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli ktoś nie wie na czym polega praca w szpitalu lepiej niech nie zabiera głosu ja nie pracuje ale ze wzgledu na stan zdrowia bywam i to często. W każdym zawodzie bywa tak ze człowiek ma cierpliwość do człowieka albo nie. Pan Andzrzej który wypowiada się przede mna nie ma szacunku do ludzi bo jak można kogoś wyzywa,kogo się nie zna i nie miało z nim do czynienia.A ludzie ktorzy nie uczciwie dorobili sie przez łapówki mozna rozliczyć to tacy jak pan panie Andrzeju nie chcieliby takich rozliczen, to można zrobić.A PAN PIECHA I PAN BALICKI MAJą RACJę

    Odpowiedz
  • Jacek(2008-07-20 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam ze pan Piecha ma zupełną rację to jest człowiek ktory zęby zjadł na pracy w szitalu i nie myli pacjenta z klientem bo tego robić nie wolno klient jest u fryzjera w banku itp. Pacjent to człowiek chory na którym nie wolno zbijać kasy .

    Odpowiedz
  • Andrzej(2008-07-20 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepsza dla obecnych pseudokomuchów - lekarzy jest obecna sytuacja, gdzie nie maja żadnej kontroli swjej pracy, podpuszczają przeróżne związki zawodowe, głośno krzyczą i oczywiście przy yym dorabiają się owszem, ale kosztem najbiediejszych. Straszenie chorych to swoisty "mareting" tych pseudo lekarzy - politruków. W prawidłowo zarządzaym szpitalu nie będzie niestety mowy o nielegalnym dorabianiu się. A to się panu Piesze czy panu Balickiemu bardzo nie podoba. Forsa nielegalna odpłynie. Aby sie bronić najlepiej zawiązać koalicję antyrządową, aby wszystko było jak za komuny. Precz z taka koalicją PISSSLD. Polacy nie nabiora sie na takie oszustwa lekarzy, chorych na pieniadze nielegalne

    Odpowiedz
  • Starzy komuniści(2008-07-20 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    niechcą żeby cos sie w szpitalach zmieniło bo już nie będą mogli brać łapówek oni tylko chca sabotować projekty reformujące mieli swoją szansę ale spartolili to teraz niech przynajmniej nieprzeszkadzają DURNE KOMUCHY Z PIS I SLD

    Odpowiedz
  • ZZ(2008-07-20 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo MP interpretacja Wrony super podpisuję się pod tym

    Odpowiedz
  • wrona(2008-07-20 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    Ależ Andrzeju, oczywiście!!! Tylko dzisiaj jakoś dziwnie nikomu na tym nie zależy... Więc kwitnie taki wrzód z którego są niezadowoleni i pacjenci i pracownicy...
    A p. Piecha z p. Balickim szczują społeczeństwa duby smolone bredząc!

    Odpowiedz