Szef Kapituły Orderu Uśmiechu Marek Michalak będzie kandydatem PO na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka - zdecydowało w środę prezydium klubu Platformy. Informację o kandydaturze przekazał PAP szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Szef Kapituły Orderu Uśmiechu Marek Michalak będzie kandydatem PO na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka - zdecydowało w środę prezydium klubu Platformy. Informację o kandydaturze przekazał PAP szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Michalak urodził się w 1971 roku w Świdnicy. Jest pedagogiem specjalnym. Poza Akademią Pedagogiki Specjalnej w Warszawie ukończył studia z zakresu m.in. organizacji pomocy społecznej. Pracuje w Fundacji "SERCE" - Europejskim Centrum Przyjaźni Dziecięcej.

"To człowiek, który od lat zajmuje się dziećmi"

"To człowiek, który od lat zajmuje się dziećmi, zna dobrze zagadnienia, tematykę. Wydaje się naprawdę dobrym kandydatem" - powiedział dziennikarzom Chlebowski. Jak dodał, kandydatura ta była konsultowana z koalicyjnym PSL.

Kandydat PO na Rzecznika Praw Dziecka jest też działaczem społecznym. W 1987 współzakładał Koło Przyjaciół Dzieci Chorych "SERCE"; był też współzałożycielem kilku innych organizacji, które pomagają dzieciom niepełnosprawnym.

Jest także twórcą programu prewencyjno-rozwojowego dla dzieci i młodzieży Centrum Przyjaźni Dziecięcej oraz współautorem (razem z żoną) międzynarodowej akcji "Polscy Artyści Plastycy - Dzieciom", z której dochód wspiera budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy.

Wśród licznych nagród i wyróżnień otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Pracy i Polityki Socjalnej Longina Komołowskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej, ponownie otrzymał ją od Anny Kalaty w 2006 roku; statuetkę Humanitarna VICTORIA 2000 za "ratowanie życia i zdrowia dzieci oraz pomoc humanitarną".

Otrzymał też Międzynarodowy Medal "Zasłużony Działacz Humanitarny". W 1994 roku w plebiscycie dziennika "Słowo Polskie" został wybrany Najpopularniejszym Mieszkańcem Województwa Wałbrzyskiego.

Michalak został też wyróżniony Orderem Uśmiechu, którego został najmłodszym w historii Kawalerem. Od 2007 roku jest kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Pretendent do stanowiska jest też autorem tekstów piosenek dla dzieci

Pretendent do stanowiska Rzecznika Praw Dziecka jest też autorem tekstów piosenek dla dzieci i młodzieży. Żonaty, ma dwoje dzieci.

Wiceszef klubu PO Grzegorz Dolniak zachwala Michalaka, jako osobę, która mimo młodego wieku ma już w swoim dorobku bardzo dużo dokonań.

"Przede wszystkim widać bardzo mocne zaangażowanie, wtedy kiedy nie było mu dane jeszcze aspirować do funkcji Rzecznika Praw Dziecka, wtedy kiedy robił to w wymiarze lokalnym i wtedy kiedy nie posiadał żadnego instrumentarium, które mogłoby być pomocne w realizacji programu państwa, czy samorządu przyjaznego dzieciom" - powiedział PAP Dolniak.

W jego ocenie, Michalak swoim działaniem dał najlepszy dowód na to, że "jako Rzecznika Praw Dziecka będzie w stanie swoimi działaniami stworzyć polskim dzieciom klimat przyjaznego państwa, wzbogacającego dzieci i młodzież o aspekty, które nie były dotychczas domeną RPD" - zaznaczył polityk.

Na zgłoszenie kandydatów kluby mają czas do 21 lipca. Nowy Rzecznik Praw Dziecka może zostać wybrany jeszcze przed sejmowymi wakacjami, na posiedzeniu w przyszłym tygodniu.