Płaca minimalna wzrośnie do 1276 zł brutto w 2009 r.

16.07.2008, 09:02; Aktualizacja: 16.07.2008, 14:58

Wynagrodzenie minimalne w 2009 roku wyniesie 1276 zł brutto, czyli 40,0% wysokości przeciętnej pensji, wynika z wypowiedzi wicepremiera Waldemara Pawlaka. Taką kwotę zaakceptowała obradująca we wtorek Komisja Trójstronna.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:ISB
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (35)

  • niepelnosprawny lezacy po udarach.(2008-07-16 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    ja mam rente 1 grupy razem z dodatkiem pielegnacyjnym w wysokosci 670 pln i co na takie guwniane uposazenie panowie z sejmu ano nic bo oni takich jak ja maja w d.... polska jest i byla krajem w kturym nie da sie zyc zbiorowe glodzenie rencistuw i niepelnosprawnych tych prawdziwych.

    Odpowiedz
  • Powiedzmy prawdę --(2008-07-16 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    -pieniędzy na EMERYTURY nie ma ,PRZEZ PO czyli byłą UW.!!. Wprowadzenie przez nich minimalnej płacy dla wszystkich bez względu na zawód doprowadziło, że od takiej odprowadzane są składki na ZUS a więc też minimalne i dlatego pieniędzy w ZUSie nie ma . Prezesi nie odprowadzają składek ,wolą ukrywać wysokie dochody,oni mają Was gdzieś ,gdyż wiedzą, że to złodziejski system i wyjeżdżają na wakacyjne SAFARI tam tracić swoje pieniądze

    Odpowiedz
  • st(2008-07-16 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    ok.950zł netto kwota bardzo zblizona do koszyka socjalnego ,poniżej którego zaczyna się wykluczenie spoleczne, wystarczy na przeżycie,
    koszyk socjalny powstaje z najnizszych cen, konkretna osoba nie skorzysta z najtanszych cen bo najtańsza żywność jest na terenach rolniczych, najtanszy węgiel na Śląsku etc.
    Osoby ustalajace progi testowo powiny żyć za te pienadze przez pół roku.

    Odpowiedz
  • W 2009 roku to Pawlaka.........(2008-07-16 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    już nie będzie ............. a może niech napisze co mu wzrośnie w 3000roku.
    Średnia to jest wówczas gdy On je szynkę a reszta ludu chlebuś --wszyscy średnio jedzą chleb z szynką.

    Odpowiedz
  • Kuba(2008-07-16 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    A kiedy KRUSem się pan zajmie--he?

    Odpowiedz
  • 49 rocznik(2008-07-16 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie.Czy Zw.Zawodowe mają służyć do akceptacji i popierania decyzji
    BCC,Lewiatanów czy innych "pseudorzadowych" krwiopijców?
    Czy zw.zaw.mają bronić interesów ludzi pracy?

    Odpowiedz
  • bb(2008-07-16 16:40) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy z was narzeka na płacę minimalna. OK. Nich więc każdy z was założy działalność i zatrudni pracownika za większą płacę niż minimalna. OK.?

    Odpowiedz
  • Zula(2008-07-16 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    zasadnicza 800zł+600zł premii+4soboty w nadgodzinach tj.320zł +bhp145zł =zarobek netto 1200zł,czy pracodawca płaci mi sprawiedliwie?Uażam że nie...bo za co by jeżdził na wczasy cztery razy do roku i tyle samo razy zmienia samochód.Ja muszę rok oszczędzać by pojechać na urlop do rodziny,a o wczasach moge tylko pomażyć lub pojeżdzić polcem po mapie.Jeśli pracodawcy skąpią pracownikom podnieść zarobki to niech zlikfidują swoje firmy...nie widzę tu żadnego problemu.To my robole napełniamy kieszenie pracodawcom a oni ...zacierają rączki ile to zysku mają.Większa część przepisów jest po stronie pracodawcy,niż po stronie pracownika.Przez takiego pracodawcę ile dostanę za 5lat emerytury?A życie,opłaty idą w górę kilka razy w roku.Wcalę nie dziwię się młodym ludziom,że wyjeżdżają za granicę za lupszym życiem.

    Odpowiedz
  • Polski pracownik(2008-07-16 21:54) Zgłoś naruszenie 00

    Ja sie pytam czyje interesy reprezentuja polske związki zawodowe?

    Odpowiedz
  • Alutka(2008-07-17 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    Wzrośnie o 72zł brutto, czyli ok. 30 zł netto. to dziennie o 1zł.

    Ciesz się POLAKU będziesz jadł suchą bułkę dziennie więcej!!!

    Odpowiedz
  • prezes(2008-07-21 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    jestem ciekaw co na to zwykli przedsiębiorcy zatrudniający ok 170 osób nie mających produkcji tylko usługi jak np. ochrona kto takim da ok 13zł na godzine dla firmy żeby pracownik miał chociaż 10 zł brutto u nas nikt nie jeździ 3-4 razy w roku na wczasy i też jeździmy 10 letnimi autami . Zapraszam CAŁĄ KOMISJĘ TRÓJSTRONNĄ DO ZAŁOŻENIA FIRMY W byłym województwie Wałbrzyskim . Czy to prawa czy to lewa a nas i tak krew zalewa

    Odpowiedz
  • bogna(2008-07-24 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    No jeżeli dziennikarze np. tacy jak Lis czy jego eks małzonka Smoktunowicz zarabiają po 60 tys. złotych na miesiąc, to nie ma się co dziwić że dla innych nie ma na podwyżki.

    Odpowiedz
  • jj(2008-08-01 17:49) Zgłoś naruszenie 00

    Troszkę podniosą i już się szczycą...a Ty człowieku martw się z czego wyżyjesz przez ten miesiąc i wykarmisz dzieci.

    Odpowiedz
  • obserwator rzeczywistości(2008-09-17 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    o boszzze! z tego co wiem każdy może założyć własną firmę i pracować za ile mu się chce i podwyżki sobie ustalać jak chce. A jeśli nie ma się na to odwagi lub rozumu to trzeba przyjmować warunki jakie dyktuje silniejszy

    Mi wydaje się to proste... I niech nikt nie mówi, że ci co zakładają własne firmy, często dużo ryzykując dorabiają się na wyzysku! To rynek tak naprawdę ustala wysokość płac. Żeby dać podwyżkę pracodawca musi mieć z czego podnosząc ceny usług czy towarów staje się mniej konkurencyjny, traci rynek, zyski i się zwija... i wtedy już nikt nie narzeka bo wszyscy mają po równo, tz guwno!

    Odpowiedz
  • loki(2008-10-14 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    1276 czy walduś widział robotnika na budowie za te kwote- no pewnie nie więc szef ubezpiecza na tę kwote a do ręki dostaje prawie 3000 tys i pewnie pawlaczek o tym nie wie czy nie lepiej z tym zakłamaniem skonczyc przecież wystarczy sprawdzi firme budowlaną czy płaci judziom na konta czy nie to wiadomo że kant

    Odpowiedz
  • lilka(2008-10-29 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    1276 to od stycznia bedzie tylko na papierze ja pracuje u takiego przedsiębiorcy co o takich pieniadzach to będę mogła sobie pomarzyć. Dostaję 800 zł i muszę za to przeżyć

    Odpowiedz
  • elka(2008-11-14 21:50) Zgłoś naruszenie 00

    szkoda ze płaca minimalna nie jest płacą dla rządu może wtedy spróbowaliby za to przeżyć razem z rodziną /

    Odpowiedz
  • hektor(2008-11-25 23:07) Zgłoś naruszenie 00

    dokładnie,za tą pracę jaką wykonuje nasz rząd na dzień dzisiejszy, sex afery wyciąganie brudów, wojenki w Iraku, Gruzji, nie powinni mieć więcej jak najniższa krajowa, co innego jakby temu przeciętnemu Kowalskiemu żyło się na przyzwoitym poziomie, jak można brać po 12000 pln czyli przeciętnie 12 krotność właśnie tej minimalnej płacy...za co pytam ??? OK brać po tyle ale dajcie nauczycielom, pielęgniarkom, żołnierzom zawodowym, policjantom ,strażakom po 5000 pln, wtedy to będzie wyglądało bardziej przyzwoicie bo tak to jest po prostu "olewanie" narodu.

    Odpowiedz
  • jagoda 71(2008-12-09 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    No tak na dzień dzisiejszy zarabiam 850 zł na rękę i cały czas mam wypomniane,że robi mi się wielką przysługę płacąc tak wiele bo SĄ DUŻE opłaty i ZUS-y! Ja mam pytanie do tych wszystkich pracodawców:skoro tak dużo płacą za pracowników to dlaczego sami nie zakasają rękawów i nie wezmą się do pracy ? Co?
    Najciekawsze jest to,że narzekają Ci pracodawcy,którym się nieźle powodzi!

    Odpowiedz
  • Zodiak(2009-01-08 14:30) Zgłoś naruszenie 00

    Mój kraj płaci mi za 8h pracy 1276zł brutto... skończyłam liceum ogólnokształcące, pochodzę z biednej, ale wykształconej rodziny, mieszkającej na Dolnym Śląsku, mojej rodziny nie stać na kontynuację mojej nauki na uczelni wyższej w trybie dziennym. Mnie nie stać na tryb zaoczny... Znam język angielski na bardzo dobrym poziomie, biegle obsługuję pakiety biurowe, mam ponad 2 letnie doświadczenie w handlu. NIC TYLKO K... KRAŚĆ MI ZOSTAJE !!! PRZYNAJMNIEJ PAŃSTWO BEZPŁATNIE UTRZYMA MNIE W WIĘZIENIU...

    Odpowiedz