Wynagrodzenie minimalne w 2009 roku wyniesie 1276 zł brutto, czyli 40,0% wysokości przeciętnej pensji, wynika z wypowiedzi wicepremiera Waldemara Pawlaka. Taką kwotę zaakceptowała obradująca we wtorek Komisja Trójstronna.

„Wynagrodzenie minimalne od 2009 r. wyniesie 1276 zł brutto, czyli 40,0% wysokości przeciętnej pensji. Na taką kwotę zgodziły się wszystkie strony dialogu społecznego” - powiedział Pawlak, cytowany w komunikacie resortu gospodarki.

Podczas posiedzenia Komisji uczestnicy spotkania ustalili również, że do końca tygodnia strona społeczna wypracuje wspólne stanowisko w sprawie uchylenia ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania wynagrodzeń u przedsiębiorców, podano także.

Resort poinformował, że kwota 1276 zł została zaproponowana przez stronę rządową w trakcie dyskusji. Propozycja została poparta zarówno przez pracodawców, jak i związki zawodowe. Oznacza to, że płaca minimalna wzrośnie o 13,3%.

Płaca minimalna będzie nieco wyższa niż pierwotnie zakładano

Ostatecznie więc płaca minimalna będzie nieco wyższa niż pierwotnie zakładano. W połowie czerwca rząd przyjął bowiem propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 roku, przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej w kwocie 1204 zł, czyli o 6,9% wyższego niż w roku 2008.

Wcześniej przedsiębiorcy współtworzący Komisję Trójstronną przedstawili wspólne stanowisko "w sprawie wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, u przedsiębiorców oraz w sprawie wzrostu minimalnego wynagrodzenia w 2009 roku". Oczekiwali oni nieco mniejszego wzrostu płacy minimalnej - o 5,9%.