Ponad 4,7 tys. wniosków o dofinansowanie dla tzw. młodych rolników wpłynęło do 14 lipca do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformowała dziś Agencja na swoich stronach internetowych.

ARiMR przyjmuje wnioski od 3 marca tego roku. Najwięcej wniosków złożono w województwie mazowieckim (ponad 920) i wielkopolskim (760); najmniejsze zainteresowanie jest w województwie lubuskim (58) i zachodniopomorskim (67).

Środki na unijne działanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) "Ułatwianie startu młodym rolnikom" podzielone zostały na poszczególne województwa. Dotychczas w największym stopniu zostały one wykorzystane w woj. kujawsko-pomorskim (ok. 63 proc.) oraz podlaskim (ponad 57 proc.). Najmniejsze wykorzystanie jest w woj. małopolskim (niecałe 17 proc.).

Rolnik może otrzymać jednorazowe wsparcie w wysokości 50 tys. zł na gospodarstwo

W tym roku na pomoc dla młodych rolników ARiMR przeznaczyła łącznie 544 mln zł. Rolnik może otrzymać jednorazowe wsparcie w wysokości 50 tys. zł na gospodarstwo.

O przyznanie pomocy mogą ubiegać się osoby, które nabyły gospodarstwo rolne w drodze spadku lub darowizny i rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż w ciągu 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie wsparcia. Rolnicy korzystający z tych pieniędzy nie mogą mieć więcej niż 40 lat.

Premia dla młodego rolnika ma służyć unowocześnieniu gospodarstwa. Dlatego wnioskodawca musi przedłożyć biznesplan swej działalności i w ciągu 5 lat zrealizować jego założenia.

Agencja będzie przyjmowała wnioski do wyczerpania się środków, ale nie później niż do 31 grudnia 2008 r.