Bank Światowy wezwał do podjęcia dodatkowych wysiłków w celu lepszego planowania rodzin w krajach najbiedniejszych. Specjalny raport Banku opublikowano w Waszyngtonie przed przypadającym w piątek Światowym Dniem Ludności.

Według najnowszych danych na świecie co roku w ciążę zachodzi 190 milionów kobiet. Ponad 50 milionów to ciąże nieplanowane, będące wynikiem braku dostępu do środków antykoncepcyjnych.

Wskutek niebezpiecznych aborcji rocznie umiera prawie 70 tysięcy kobiet

Eksperci szacują, że wzrost liczby ludności jest coraz mniejszy w Azji czy Południowej Ameryce, ale w sub-saharyjskiej Afryce przyrost naturalny nadal wynosi 2 i pół procent rocznie. To oznacza, że liczba mieszkańców tego kontynentu podwaja się co 30 lat.

Według Banku Światowego dostęp do antykoncepcji i edukacji seksualnej może zmniejszyć ilość nieplanowanych ciąż, zabiegów aborcji czy śmiertelność wśród młodych matek i noworodków. Odpowiednie środki mogą też pomóc wielu rodzinom stojącym w obliczu biedy, głodu czy konsekwencji zmian klimatycznych.

Eksperci podkreślają, że planowanie rodziny jest jednym z podstawowych praw człowieka, które często nie jest przestrzegane.