Urzędy z pieniędzy na etaty zapłacą kary do PFRON

autor: Łukasz Guza09.07.2008, 03:00

Instytucje publiczne zapłacą kary za niezatrudnianie niepełnosprawnych z pieniędzy przeznaczonych m.in. na płace. Zwiększy się zatrudnienie niepełnosprawnych w administracji i zmniejszą się koszty funkcjonowania instytucji państwowych. Administracja może ograniczać wydatki związane z zatrudnieniem pełnosprawnych i zatrudniać ich kosztem rencistów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (19)

  • Jan(2008-07-09 18:30) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam.... na osobe z umiarkowanym stopniem zpchr dostaje ok 1000zł miesięcznie.

    Odpowiedz
  • Księgowa z prywatnej firmy(2008-07-09 16:43) Zgłoś naruszenie 00

    Po każdej stronie jest racja. W Polsce aktualnie wkracza mocno akcja zatrudnianie. Te wszystkie promocje są ok. Bo na emerytury trzeba i powinno się zarabiać. Za granicą ogromna liczba ludzi z niepełnopsprawnością pracuje. Warunki pracy i dotarcia do niej są rewelacyjne. My w to dopiero wchodzimy i dlatego wszystko to jest dla nas nowością i dziwne. Niestety są u nas takie zakłady, które traktują pracowników bardzo nieuczciwie. Są to ZPCh-y, ale tu też nie wszystkie. Więc w tej sytuacji tylko audyt jest na prawie. Moim zdaniem ogromny nacisk powinien iść na otwarty rynek pracy. Znam miejscowości gdzie do urzędów nabór robi się po znajomości tylko!!! Ale nie łudżmy się, ktoś pracować musi. Więc jeśli jest możliwość to trza ją wykorzystać. bo chyba lepiej dać człowiekowi zarobić, a on wykona tę pracę. A ta praca jest wtedy i tak opłacana z publicznych środków. Barierą jest tu nieświadomość i obawy społeczeństwa.

    Odpowiedz
  • Marcin(2008-07-09 06:14) Zgłoś naruszenie 00

    GazetaPrawna chyba sądzi, że tylko renciści poszukują pracy. Ludzie opamiętajcie się!!! Czy Wy tez jesteście pokryci stereotypem? Przecież samo posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności nie kwalifikuje od razu do renty!!! WIększość niepełnosprawnych posiada same orzeczenia!! Dlaczego ciągle piszecie o rencistach...?

    Odpowiedz
  • Marysia(2008-07-09 06:22) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego ZUS nie zatrudnia osób niepełnosprawnych skoro na komisji orzecznicy często mówią, "może pan wykonywać lekką pracę najlepiej biurową" więc niech zatrudnią!!!!
    Poza tym dlaczego w powiatowych centrach pomocy rodzinie pracują pełnosprawne osoby??? TO jakiś paradoks!!!!

    Odpowiedz
  • melania(2008-07-09 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Małgosiu a dlaczego ja mam płacić za nieprzestrzeganie prawa przez urzędasów ???

    Odpowiedz
  • trzecia płeć(2008-07-09 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    a najlepszy jest rysunek - kobieta, mężczyzna i niepełnosprawny - trzecia płeć... ręce opadają....

    Odpowiedz
  • Majka(2008-07-09 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    Jak długo jeszcze będą wymagać wyższego wykształcenia do wydawania formularzy i druków w informacji Urzędu Miejskiego??????? Absurd!!!!

    Odpowiedz
  • Ronald(2008-07-09 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    Idiotyzm - to tak jakby zmuszano do bycia niepełnosprawnym. Czy ktoś pomyślał, że na danym terenie może po prostu nie być niepełnosprawnych chcących wykonywać pracę właśnie w urzędzie, albo, po prostu nie ma ich, albo jeszcze może nie mają kwalifikacji itd. Zastanawiam się czy w tym kraju rządzą sami kretyni żeby wymyślać normy ilości zatrudnienia określonyh grup ludzi. To tak jakby wymuszać liczbę wypadków na drogach. W tym roku ma się zderzyć 30% zarejestrowanych samochodów - absurd !!

    Odpowiedz
  • Konrad(2008-07-09 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    Absurdem jest fakt, iż obecnie oferty dla osób niepełnosprawnych to tylko praca jako sprzątaczki i portierzy!

    Odpowiedz
  • Mirosława(2008-07-09 17:58) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce nadal panuje stereotyp, że osoby niepełnosprawne to renciści! To nieprawda!!! WIększość ludzi z orzeczoną niepełnosprawnością nie pobiera świadczeń rentowych... po prostu w wyniku choroby nie mogą lub nie potrafią wykonywać swojego zawodu lub pewnych określonych czynności... Zatrudniajcie takie osoby to to na prawdę sumienni pracownicy! Ci ludzi ogromne pieniądze zostawiają w aptekach dlatego cenią pracę bo tylko ona pozwala im godnie żyć!!!!

    Odpowiedz
  • Mikołaj(2008-07-14 22:55) Zgłoś naruszenie 00

    Najgorzej z tym zatrudnieniem w urzędach osób mniej sprawnych jest na wsiach i w małych miasteczkach. Tam to jeszcze jest sporo do zrobienia. Uważam, że takie trochę "popędzenie kota" urzędasom sprawi, że w tej mierze coś drgnie. Bo tam jeszcze pracują tacy ludzie, którzy jak "warszawka" każe to zrobią .

    Odpowiedz
  • Niepełnosprawna(2008-07-09 18:28) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni przedmówcy ! ja od kilku lat pracuję w ZPCH . Moje pobory i składka ZUS są dane pracodawcy od PFRON a On daje mnie wynagrodzenie , a do ZUS odprowadza składkę którą On ma refundowaną . Ja niestety od moich poborów płacę i ZUS i podatek.Pośrednik( czyli pracodawca ) między mną a PFRON rządzi moimi poborami które wypracowuje górnik , hutnik czy też urzędnik. Ja mam I grupę inwalidzką i zamiast mieć słuszną rentę i dbać z niej o moje zdrowie muszę w ZPCH to zdrowie nadwyrężać .Czy nie lepiej było by dofinansować renty z tych pieniędzy płaconych przez niezatrudniających niepełnosprawnych i dać wybór osobom niepełnosprawnym - masz wyższą rentę z dotacją z PFRON i nie pracujesz . Wiem jak szybko mój pracodawca właściciel ZPCH doszedł do fortuny .Zatrudnia średnio 1000 osób X 500zł do każdej osoby miesięcznie dofinansowani z PFRON . To urągające by osoby z I grupą musiały pracować by przezyć i kupić leki.

    Odpowiedz
  • Niepełnosprawna(2008-07-09 20:24) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Jan ma rację że w zależności od stopnia niepełnosprawności pracodawca otrzymuje kwoty zróżnicowane. Ja uśredniłam dofinansowanie , czyli otrzymaną przez pracodawcę kwotę dofinansowania podzieliłam przez ilość osób zatrudnionych ( niezależnie od wymiaru czasu pracy i grupy) i tak wyszła średnia 500 zł.
    Ciekawe jest to ze nikt nie kontroluje tych stanowisk pracy tworzonych przez ZPCH i np. sprzątaczka niepełnosprawna musi codziennie sprzątnąć np. 700 m2 powierzchni , oprócz tego biurka , parapety. Przecież na pewno są normy , ale cóż obecnie wszystko można kupić nawet PIP .

    Odpowiedz
  • Niepełnosprawny(2008-07-09 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego z dotacji do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego ani jeden grosz nie idzie na zwiększenie jego faktycznego wynagrodzenia?? Dlaczego? Dlaczego osoby niepełnosprawne zatrudnia się do rzekomo lekkiej pracy a tym czasem po podpisaniu umowy lądują jako sprzątacze lub pracownicy gospodarczy? Ktoś powie "można się zwolnić"... ok zgadzam się... ale jeśli mieszka się na prowincji a praca potrzebna jest aby kupić lekarstwa które podtrzymują przy życiu to wtedy decyzji o zwolnieniu nie można podjąć w prosty sposób...
    Często jest tak, że pracodawcy otrzymują pieniądze na stworzenie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej a tak na prawdę pieniądze idą na prywatne potrzeby właścicieli lub na szkolenia pracowników PEłNOSPRAWNYCH!!!!!
    Czy nikt nie chce pomóc już chorym ludziom???
    Coraz bardziej przekonuję się do opinii, iż "TO NIE JEST KRAJ DLA NIEPEłNOSPRAWNYCH LUDZI".

    Odpowiedz
  • Antek(2008-07-10 16:34) Zgłoś naruszenie 00

    Praca jest również rehabilitacją, więc taki człowiek ma oczywisty kontakt z ludzmi. I na pewno taki dodatek do renty sprawdziłby sie dla osoby poważnie chorej. Ale zobaczcie też jedno, znam sytuacje, kiedy niepełnosprawny dostaje ponad 2000 tyś i ma jeszcze trochę renty. Więc jak najlepiej życzmy mu bo ma trochę kasy na rehabilitację fizyczną. Oczywiście jest to odosobniony przypadek, ale jest. Sam myślałem, ze ta kwota wynagrodzenia to żart. Niestety przypadki z 700 złotowym wynagrodzeniem to większość. Oczywiście tacy dorobkiewicze- właściciele, którzy się dorabiają na niepełnospr. powinni być kilka razy w roku kontrolowani. Ale zmiany idą na dobre i może będzie lepiej.

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2008-07-10 17:29) Zgłoś naruszenie 00

    Platforma Obywatelska ograniczyła kontrole w firmach "by żyło się lepiej... prywaciarzom"

    Odpowiedz
  • orzecznik zus w spoczynku(2008-07-10 19:44) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS powinien płacić jak najwyższe kary za brak zatrudniania niepełnosprawnych z narządu ruchu . Natomiast twierdzenie że ZUS nie zatrudnia niepełnosprawnych jest trochę mylne albowiem ZUS zatrudnia Niepełnosprawnych Umysłowo np. lekarze orzecznicy to 99,99999 % ............... .

    Odpowiedz
  • Izabela(2008-07-09 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Powiatowe centra pomocy rodzinie to nie tylko zadania związane z rehabilitacja społeczna i zawodową niepełnosprawnych, Marysiu. Tak więc pełnosprawni jak najbardziej sa tam potrzebni.

    Odpowiedz
  • Małgosia(2008-07-09 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    W moim biurze obowiązuje zatrudnienie w ramach konkursu. Właściwie od paru lat nie zdarzyło się żeby do konkursu przystąpił ktoś niepełnosprawny. Środki na wynagrodzenia są limitowane i naprawdę skąpe, więc przeznaczanie tych pieniędzy na inny cel niż wynagrodzenia uważam za barbarzyństwo. Skończy się to tym, że przeszkoleni i doświadczenia pracownicy będą odchodzić. Moim zdaniem pomysł jest zabójczy dla sfery budżetowej.

    Odpowiedz