Pozostawanie w gotowości do pracy w trakcie dyżuru pełnionego w miejscu zatrudnienia nie zawsze będzie wliczane do czasu pracy.
Rząd wycofał się z propozycji, aby każdemu pracownikowi za czas dyżuru pełnionego w miejscu pracy przysługiwało wynagrodzenie, bez względu na to, czy w jego trakcie rzeczywiście musiał on wykonywać obowiązki pracownicze. W przypadku gdy pracownikowi nie został zagwarantowany 11-godzinny, nieprzerwany odpoczynek dobowy, pracodawca nie będzie musiał udzielić mu równoważnego czasu wolnego najpóźniej w ciągu dwóch tygodni od końca doby, w której nie zachowano okresu odpoczynku. Resort pracy przygotował już autopoprawkę do rządowego projektu nowelizacji k.p., który przewidywał wprowadzenie takich rozwiązań.
Radosław Mleczko, wiceminister pracy i polityki społecznej, uzasadnia zmianę faktem, że 9 czerwca tego roku Rada UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich przyjęła porozumienie umożliwiające zmianę dyrektywy Parlamentu Europejskiego o czasie pracy (2003/88/WE). Zgodnie z nim pracownicy będą mogli pracować - łącznie z nadgodzinami - nie 48, a 65 godzin tygodniowo w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym.
Polska będzie musiała dostosować swoje przepisy do znowelizowanej dyrektywy w ciągu dwóch, trzech lat od momentu jej wejścia w życie. Propozycje zmian dotyczące czasu pracy zawarte w projekcie nowelizacji k.p., nad którym pracuje obecnie Sejm, mogłyby się okazać sprzeczne z nowym prawem unijnym.
Komentarze (11)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszenie podoba mi się to!
Twój pracownik-Twój niewolnik
O ile wiem nakaz przebywania w domu (dyżur) ma stanowić w połączeniu z obrożą elektroniczną jedną z form wykonywania kary pozbawienia wolności.
Tym samym nakaz przebywania w określonym miejscu pełnienia dyżuru, nawet poza zakładem pracy, trudno uznać za czas wolny pracownika za który nie należy mu się żadne godne wynagrodzenie tylko najniższe wg stawek PSEUDOLiberała kapitalisty.
Władze ustawodawcze Polskie ZALEGALIZOWAŁY prawnie NIEWOLNICTWO co zostało ogłoszone w ustawie KODEKS PRACY w artykule : ---Art. 151. (ze znaczkiem5) ---§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). ...(np w domu) § 2. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. § 3. Za czas dyżuru, z pełnionego w domu nie przysługuje czas wolny - --BRAWOO!!! BRAWO SEJM -BRAWO Rząd --- Przecież to Legalne NIEWOLNICTWO!!!--
A poza tym tylko czekać jak pracownicy wyczekają odpowiedni moment i powiedzą swojemu pracodawcy teraz to mi to lotto, i zonk.
A po drugie ja moge mieć 24h dyżuru tylko niech wiem za ile waruje!